Od pewnego czasu w sklepie Royal-Stone dostępne są woski barwiące GILDERS. W związku z Waszymi wieloma pytaniami przygotowaliśmy ten wpis. Pasty woskowe GILDERS dają nieograniczone możliwości, a przy tym mnóstwo frajdy. My ograniczymy się do kilku użytecznych porad, oraz wskazania możliwego wykorzystania. Wasze Twórcze Ręce na pewno znajdą o wiele więcej zastosowań i wyczarują z ich pomocą fantastyczne dzieła!   

Zobacz dostępne kolory wosków barwiących GILDERS


Do barwienia woskami GILDERS wystarczy właściwie tylko pudełeczko z woskiem oraz … własne palce. Jednak warto zaopatrzyć się dodatkowo w terpentynę (najlepiej bezzapachową) oraz pędzelki.


Sposób nakładania past patynujących

Na początku wyjaśnimy, do czego przyda nam się terpentyna

  • W przypadku, gdy pasta barwiąca w pojemniczku popęka, będzie to spowodowane odparowaniem z niej rozpuszczalnika (jakim jest właśnie terpentyna). W takim przypadku dodanie terpentyny do pojemnika z pastą rozwiąże ten problem i na powrót uzyska ona pierwotną konsystencję. 
  • Nierozcieńczona pasta GILDERS daje powłokę kryjącą. Jeśli zechcemy uzyskać powłokę półprzezroczystą (podobną do laserunku w malarstwie) będziemy musieli rozcieńczyć pastę terpentyną. Możemy w tym celu zamoczyć pędzelek w terpentynie i potrzeć nim z wierzchu pasty, albo też nalać odrobinę terpentyny np. na spodeczek i dodać tyle pasty, ile będzie potrzebne do uzyskania zaplanowanego efektu.

Teraz możemy przejść do sposobu nakładania. Na początku większość osób  rozpocznie zabawę wykorzystując do nakładania pasty pędzelek. Jednak po spróbowaniu aplikacji za pomocą palców wielu tą metodę pokocha.  W jakich sytuacjach każda z tych metod będzie lepszym wyborem?

  • Zalety aplikacji pędzelkiem. Łatwe docieranie w miejsca trudno dostępne, wszelkiego rodzaju wgłębienia itp. Łatwiejsza kontrola nakładanej powłoki w przypadku pasty mocniej rozcieńczonej terpentyną dla uzyskania efektu półprzezroczystości. Precyzja nakładania – jak w malarstwie możemy wykorzystywać pędzle o różnym kształcie i rozmiarze.  Szybsze pokrywanie większych powierzchni.
  • Zalety aplikacji palcami. Rozpoczynając pracę palcami docenimy je, gdy w jednej pracy będziemy chcieli użyć kilku kolorów. Szczególnie w sytuacji, gdy nie będzie nam chodziło o uzyskanie plam o precyzyjnie zarysowanych granicach. Ręka ma 5 palców i każdym z nich możemy nakładać inny kolor. Kto spróbuje wie, ile jest w tym frajdy! Za pomocą palców łatwiej i precyzyjniej można pokrywać wszelkie wzory tłoczone. Palce nie docierają do wgłębień pozostawiając pastę jedynie na “wystającym” wytłoczonym wzorze.

Mieszanie kolorów wosków patynujących Gilders

Pasty GILDERS doskonale mieszają się ze sobą. Dzięki temu można uzyskiwać nowe kolory będące połączeniem kolorów bazowych.

Na zdjęciu poniżej prezentujemy efekt połączenia kolorów PATINA oraz RUST (rdza). Najpierw został nałożony pierwszy kolor, a następnie wtarty w niego kolor drugi. Aby uzyskać jednorodne połączenie nie ma potrzeby mieszania kolorów przed nałożeniem. Można to zrobić bezpośrednio na pokrywanej powierzchni.


Pokrywanie metali woskami nadającymi kolor

Wskażemy teraz kilka przykładowych zastosowań. Rozpoczniemy od metali. Często pytacie o trwałość powłok wykonanych za pomocą past GILDERS, a w szczególności o stopień ich ścieralności. Dotyczy to głównie biżuterii, która jest noszona, a przez to narażona na stałe oddziaływanie mechaniczne (tarcie).

Trzeba sobie uzmysłowić fakt, że pasty te są pastami woskowymi. Z tego powodu nie zalecamy stosowania ich do powierzchni narażonych na stałe tarcie o inne powierzchnie. Jednak z powodzeniem można pokrywać nimi wszelkie wgłębienia i przetłoczenia w metalowych elementach biżuterii, ponieważ te powierzchnie nie są narażone na ścieranie. Pasta jest sucha w dotyku po ok. 10 minutach, a ostateczną twardość uzyskuje po 12 godzinach. Przykład tego typu zastosowania znajdziecie w tutorialu.

Pastę bez jakichkolwiek przeszkód można stosować do dekoracji metalowych elementów wyposażenia wnętrz. Wydaje się być do tego wymarzonym medium.  Należy tylko zwrócić uwagę, aby nie stosować jej na nagrzewających się powierzchniach (nie zapominamy, że bazą jest wosk wrażliwy na ciepło). Na zdjęciach poniżej prezentujemy przykład pokrycia elementu najpierw kolorem PATINA (pędzelek), a następnie za pomocą palców na wytłoczenia nałożony został kolor RICH GOLD. Efekty oceńcie sami.


Papier

Sprawdziliśmy, w jaki sposób pasty GILDERS zachowują się na papierze. W tym celu pokryliśmy złotą pastą (GILDERS GOLD) kartonowe pudełeczko do samodzielnej dekoracji. Aby uzyskać nieco rzadszą konsystencję pasty pędzelek lekko maczaliśmy w terpentynie. Dzięki temu udało nam się bardzo szybko pokryć pudełeczko złotym kolorem. Jak się okazało pasta doskonale zdała egzamin. Polubią ją na pewno osoby, które pasjonuje dekoracyjne ozdabianie różnych przedmiotów, w tym miłośników techniki decoupage.


Drewno

Kolejnym z wielu zastosowań jest wykorzystanie past GILDERS do efektownego zdobienia wszelkiego rodzaju ram i rameczek. Na początku pokryliśmy ramkę kolorem GOLD. Aby w miarę szybko i równomiernie pokryć powierzchnię użyliśmy pędzelka, który przed nabraniem pasty lekko moczyliśmy w terpentynie. Kolejnym krokiem było miejscowe nakładanie i rozcieranie palcami koloru PATINA. Dzięki temu udało nam się uzyskać efekt starej złoconej ramy.


Pasty GILDERS sprawdzą się także przy wielu innych materiałach. Jedna z naszych klientek-plastyczek zwierzyła się, że wykorzystuje je do malowania obrazów. Z powodzeniem można je także wykorzystywać do dekorowania mebli. A jakie Ty pomysły za ich pomocą zrealizujesz? Jedno jest pewne – pasty te dają niesamowitą frajdę. Eksperymentujcie! Życzymy Wam mnóstwo kreatywnej radości!