Jak zrobić bransoletkę ściegiem RAW ozdobioną perełkami i koralikami Fire Polish?

Dzisiejsza propozycja tutorialowa to projekt autorstwa Natalii Zaborowskiej. Prezentowana bransoletka skomponowana jest z koralików Toho, Fire polish i szklanych perełek Nacre Pearl Preciosa. Pearl Dream to doskonały projekt dla miłośniczek ściegu RAW, wymagającego nieco skupienia i uwagi.

Materiały potrzebne do zrobinia bransoletki z koralików

Materialy potrzbne do uszycia bransoletki: koraliki Toho, Perełki nacre Pearl Preciosa, koraliki Fire Polish, zapięcie, nici do beadingu.

Jak uszyć bransoletkę ściegiem RAW:

Za bazę bransoletki posłuży odcinek płaskiego ściegu RAW – Right Angle Wave – dla ułatwienia objaśnień części plecione w pionie opisałam jako słupki, a te w poziomie jako rzędy.

1 Pracę nad bransoletką rozpoczynamy od stworzenia bazy ściegiem RAW. W tym celu nawlekamy 4 x TA i przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie koraliki tworząc pętelkę – początek ściegu RAW. Przechodzimy przez najbliższe dwa koraliki TA i ściągamy nić – koraliki powinny ułożyć się w krzyżyk.

2 Nawlekamy 3 x TA i przechodzimy przez ten sam koralik, z którego wychodzi nić – od przeciwnej strony – tworząc pętelkę i zaciągamy.

3 Przechodzimy przez najbliższy wolny koralik TA kierując się do góry, następnie przechodzimy przez szczytowy koralik TA kierując się w lewo.

4 Nawlekamy 3 x TA i przechodzimy przez ten sam koralik, z którego wychodzi nić – od przeciwnej strony – tworząc pętelkę. Przechodzimy przez najbliższe dwa koraliki TA kierując się w górę tak aby nić wychodziła ze szczytowego koralika kierowana w prawo.

5 Nawlekamy 3x TA i przechodzimy przez ten sam koralik, z którego wychodzi nić – od strony przeciwnej – tworząc pętelkę. Przechodzimy przez najbliższy wolny koralik TA – nić powinna wychodzić z koralika po prawej stronie skierowana do góry. Mamy już pierwszy słupek bazy bransoletki.

6 Aby dodać kolejny słupek nawlekamy 3x TA i przechodzimy przez ten sam koralik, z którego wychodzi nić – od przeciwnej strony – tworząc pętelkę. Następnie przechodzimy przez najbliższe dwa koraliki TA, po czym przez ostatni z doszytej trójki i dalej przez najbliższy koralik pierwszego słupka kierując się w dół. Nić powinna wychodzić z wolnego koralika po prawej stronie drugiego rzędu.

7 Nawlekamy 2 x TA i przechodzimy przez dolny koralik drugiego słupka i ten sam koralik, z którego wychodzi nić, zaciągamy nić tworząc pętelkę. Przechodzimy przez najbliższy koralik TA z doszytej przed chwilą pary koralików.

8 Nawlekamy 2 x TA i kierując się do góry przechodzimy przez najbliższy wolny koralik TA trzeciego (niższego) rzędu w pierwszym słupku i drugi z doszytych w poprzednim kroku koralików TA – ten, z którego wychodzi nić. Zaciągamy nić, kierując się w dół , a następnie w lewo przechodzimy igłą przez doszyte przed chwilą koraliki, po czym kierując się w dół przez jeden wolny z rzędu czwartego (niższego).

9 Nawlekamy 2 x TA i doszywamy je uzupełniając drugi słupek (analogicznie – kierując igłę jak w p. 7). Zaciągamy nić. Następnie przechodzimy przez dwa najbliższe koraliki TA kierując się w prwo i górę.

10 Nawlekamy 3 x TA i przechodzimy przez ten sam koralik, z którego wychodzi nić tworząc pętelkę. Zaciągamy nić i przechodzimy w prawo przez szczytowy koralik trzeciego słupka.

11 Nawlekamy 2 x TA i przechodzimy – kierując się w dół – przez wolny koralik rzędu wyższego i dalej w prawo przez ten sam koralik z którego wychodzi nić. Następnie przechodzimy przez trzy koraliki TA – dwa  przyszyte przed chwilą i jeden wolny z rzędu wyższego.

12 Nawlekamy 2 x TA i przechodzimy – kierując się w lewo i w górę – przez najbliższe dwa wolne koraliki tworząc pętelkę, następnie przechodzimy w prawo przez szczytowy – wolny koralik trzeciego słupka.

13 Nawlekamy 2 x TA i przechodzimy – kierując się w dół i w prawo – przez najbliższe dwa wolne koraliki TA tworząc tym samym pętelkę. Następnie kierując się w górę przechodzimy przez jeden, najbliższy wolny koralik TA.

Kontynuujemy wyplatanie dodając po 3 koraliki TA zaczynając nowy słupek i po 2 koraliki TA aby go uzupełniać. Na koniec wyplatania bazy, słupków powinniśmy otrzymać 52 słupki, a nić powinna wychodzić analogicznie jak w p. 9 (czyli po skończeniu parzystego słupka)

14 Nawlekamy 1 x TB i przechodzimy przez najbliższy wolny koralik TA, następnie nawlekamy 1 x T8 i przechodzimy przez najbliższy koralik TA, ponownie nawlekamy 1 x TB i przechodzimy przez najbliższy koralik TA.

15 Przechodzimy przez najbliższy koralik TA na krawędzi bazy, nawlekamy 1 x TB i przechodzimy przez najbliższy koralik TA. Kontynuujemy dodawanie po jednym koraliku TB pomiędzy koralikami TA do uzupełnienia całego dłuższego boku bazy bransoletki. Na drugim końcu bransoletki powtarzamy sekwencję z kroku 14, następnie doszywamy koraliki TB koraliki wzdłuż drugiego dłuższego boku bazy bransoletki.

16 Przechodzimy igłą przez wszystkie koraliki krótszego brzegu bazy bransoletki (TA, TB i T8), i dalej przez pierwszy TB na dłuższym boku bazy. Nawlekamy 1 x T8 i przechodzimy przez najbliższy koralik TB.

17 Przechodzimy przez najbliższe koralik TA i TB, następnie nawlekamy 1 x T8 i przechodzimy przez najbliższy koralik TB. Kontynuujemy w ten sposób dodawanie koralików T8 na obu brzegach bazy bransoletki.

18 Przechodzimy nicią przez brzeg bransoletki, tak aby wychodziła z pierwszego od brzegu koralika T8. Nawlekamy perełkę i przechodzimy przez koralik T8 naprzeciw tego, z którego wychodzi nić. Następnie ponownie przechodzimy  przez perełkę i przez koralik T8 od przeciwnej strony do tej, z której wychodzi z niego nić. Mocno ściągamy nić. Można powtórzyć tę czynność, żeby lepiej zabezpieczyć łączenie.

19 Przechodzimy przez najbliższe koraliki TB, TA, TB i T8.

20 Nawlekamy 1 x FP i przechodzimy przez koralik T8 naprzeciw tego, z którego wychodzi nić, ponownie nawlekamy 1 x FP i przechodzimy przez wyjściowy koralik T8. Mocno zaciągamy nić.

21 Kontynuujemy dodawanie na przemian perełek i koralików FP do końca bazy bransoletki, za każdym razem mocno ściągając nić. Na koniec tego etapu bransoletka powinna wygiąć się w łuk, a nić powinna wychodzić z ostatniego z brzegu koralika T8.

22 Nawlekamy sekwencję 2 x TB, 1 x TA i przechodzimy przez najbliższy koralik T8 – ten przy brzegu bransoletki.

23 Nawlekamy sekwencję 1 x TA, 2 x TB i przechodzimy przez koralik T8 na wysokości otworu perełki.

24 Nawlekamy sekwencję 2 x TB, 1 x TA i przechodzimy przez koralik FP przy perełce.

25 Nawlekamy 1 x TA, 2 x TB i przechodzimy przez koralik T8 na wysokości otworu perełki – w ten sposób otoczyliśmy całą perełkę koralikami Toho.

26 Przechodzimy przez koraliki TB,TA i T8 wyplecione wokół pierwszej perełki następnie przez koralik FP. Dalej prowadzimy igłę przez koralik T8 kierując się w stronę drugiej perełki, a następnie  przez koralik FP przy drugiej perełce.

27 Kontynuujemy dodawanie koralików Toho- TA, TB i T8 wokół kolejnych perełek – nawlekamy sekwencję 1 x TA, 2 x TB i przechodzimy przez najbliższy koralik T8 na wysokości otworu perełki, nawlekamy 2 x TB, 1 x TA i przechodzimy przez najbliższy koralik FP, nawlekamy 1 x TA, 2 x TB i przechodzimy przez najbliższy koralik T8 na wysokości otworu perełki, nawlekamy 2 x TB 1 x TA i przechodzimy przez koralik FP, z którego zaczynaliśmy ten etap. Przeprowadzamy nić do koralika TP przy kolejnej perełce.
Kontynuujemy dodawanie oplotu wokół perełek do pełnego wykończenia bransoletki.

28 Zakładamy ogniwka i karabińczyk na koraliki T8 na końcach bransoletki  Dla regulacji obwodu możemy z ogniwek zrobić kawałek łańcuszka przedłużkowego.

Bransoletka jest gotowa! 🙂

Bransoletka z koralików i perełek Preciosa - jak zrobić tutorial royal-stone.pl

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Natalia Zabrowska,  Koralikowa Mania