Nasz dzisiejszy “Kącik dla początkujących” poświęcony jest oksydowaniu – łatwemu sposobowi na uatrakcyjnienie przedmiotów ze srebra, miedzi i mosiądzu. Adresowany jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z metalem ale także do wszystkich, którzy chcieliby wykorzystać ten sposób do dekoracyjnego czernienia łańcuszków, kółeczek itp. Technikę tę z powodzeniem stosują twórcy biżuterii w celu zwiększenia kontrastu, uwydatnienia faktury lub dla uzyskania innych ciekawych efektów. Jak zobaczymy niżej istnieją 2 jej rodzaje – oksyda na zimno oraz oksyda na gorąco.

Oksydowanie na zimno

Oksydowanie na zimno to najprostszy i najszybszy sposób na przyciemnienie pracy z metalu. Aplikujemy ją pędzelkiem zamalowując wybrane elementy.  Pamiętajcie, aby przed oksydowaniem dobrze umyć i odtłuścić pracę. Można ją dobrze umyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń i opłukać (ewentualnie lekko dodatkowo podtrawić w gorącym roztworze kwasku cytrynowego – po tym zanurzyć w szklance z sodą oczyszczoną i na koniec opłukać pod bieżącą wodą).

Po nałożeniu oksydy pędzelkiem na przedmiot odczekujemy kilka minut, po czym obficie spłukujemy wodą. Po osuszeniu wystarczy go przetrzeć drobnym papierem ściernym (np gradacji 2500 lub drobniejszym). Tym sposobem zdejmujemy warstwę oksydy z miejsc najbardziej “wystających”, natomiast wszelkie “zakamarki” pozostaną zaczernione.

Oksydę na zimno stosuje się najczęściej do drobniejszych elementów lub wówczas, gdy chcemy poczernić wybrany fragment przedmiotu. Znajduje zastosowanie również wtedy gdy w przedmiocie osadzone  już kamienie lub inne elementy, na które chemikalia mogą mieć niekorzystny wpływ.

 

 

 

Oksydowanie na gorąco

Oprócz oksydy na zimno dostępna jest także oksyda na gorąco.  Doskonale sprawdza się w sytuacjach gdy chcemy pokryć nią cały przedmiot, a także poczernić np łańcuszek. Ta oksyda jest również trwalsza.  Aby użyć oksydy na gorąco wlewamy jej niewielką ilość do szklanego pojemnika (ja używam słoika 🙂 ) i zalewamy gorącą wodą.  Wskazane przy tym jest aby pojemnik po sporządzeniu roztworu można było zamknąć dzięki czemu nie będziemy się narażać na wdychanie szkodliwych oparów.  Przedmiot wrzucamy do pojemnika z roztworem i odczekujemy kilka minut. Stopień i szybkość poczernienia uzależniony jest od ilości oksydy w roztworze.  Po  wyjęciu zanurzamy w roztworze sody oczyszczonej a następnie obficie spłukujemy pod bieżącą wodą.

 

Pamiętaj, że opisane tutaj substancje są szkodliwe dla zdrowia. Przy ich użyciu należy stosować środki ostrożności zalecane przez producenta.

Oba opisywane rodzaje oksydy zakupisz w naszym sklepie pod linkiem – kliknij TUTAJ

 

 

 

 

Biżuteria po oksydowaniu

 

 

 

 

 

 

Życzę Wam udanych prób z oksydowaniem 🙂

Klaudiusz z Royal-Stone