Dzisiejszym wpisem przypominamy o konkursie dla blogerów Polecam Royalove. Jedna z uczestniczek – Marzena Kaczor prowadząca bloga Sutaszowe Cuda jest autorką poniższego tutoriala.


St. Petersburg Chain to bardzo efektowny nośnik dla różnego rodzaju zawieszek, czy to koralikowych, czy sutaszowych, czy wykonanych przy użyciu innych technik biżuteryjnych. Krok po kroku pokażę, jak go samodzielnie wykonać, a następnie jak wykonać zawieszkę do niego i cieszyć się pięknym i eleganckim naszyjnikiem.

Materiały:

Oczywiście dobór kolorystyki koralików i kamienia pozostawiam Wam. Wybierzcie kolory, jakie lubicie i zaczynamy…

Sposób wykonania:

Na igłę nawlekamy nić o długości  ok. 100 cm. Zabezpieczamy ją stoperem (w tej roli dowolny koralik nawleczony kilkukrotnie; stoper zdejmiemy na końcu pracy, ale teraz będzie zabezpieczał właściwe koraliki przed ześlizgnięciem się z nici) i zostawiamy ok. 15-20 cm odcinek, którym przyszyjemy łańcuszek do zawieszki. Będziemy pracować koralikami Toho Round 11/0 w dwóch kolorach – różowym i fioletowym. Nawlekamy 6 różowych koralików.

Przechodzimy igłą z nitką od dołu przez trzeci i czwarty koralik do góry. Zaciągamy nić formując kwadracik.

Nabieramy na igłę 1 fioletowy koralik  i wbijamy się od góry w koralik, z którego wychodzi nasza nitka. Przechodzimy w dół przez trzy różowe koraliki. Nabieramy na igłę 1 fioletowy koralik i przechodzimy do góry przez dwa różowe  z sąsiedniego rzędu.

Następnie na nitkę nabieramy 4 różowe koraliki i przechodzimy od dołu przez trzeci i czwarty koralik do góry. Zaciągamy nitkę formując kwadracik).

Nabieramy 1 fioletowy koralik i wbijamy się w ten, z którego wychodzi nitka. Przechodzimy w dół przez trzy koraliki. Nabieramy 1 fioletowy koralik i wbijamy się do góry przez dwa różowe koraliki z sąsiedniego rzędu.

Powyższe czynności powtarzamy do osiągnięcia odpowiedniej długości łańcuszka. W ten sposób powstanie pojedynczy St. Petersburg Chain.

Do naszego stopera przywiązujemy drugą nić. Nabieramy 6 różowych koralików, przechodzimy od dołu przez trzeci i czwarty koralik do góry, zaciągamy nić formując kwadracik.

Tym razem będzie trudniej, bo pracujemy do środka naszego łańcuszka. Nabieramy na igłę 1 fioletowy koralik, wbijamy się w koralik, z którego wychodzi nitka, przechodzimy w dół przez trzy różowe koraliki. Tym razem nie nabieramy fioletowego koralika, tylko przechodzimy przez fioletowy koralik  z wcześniej zrobionego sasiedniego łańcuszka, a następnie przechodzimy do góry przez dwa różowe.

Powtarzamy czynności: nabieramy 4 różowe koraliki przechodzimy przez trzeci i czwarty koralik do góry i zaciągamy nitkę formując koraliki w kwadracik. Dodajemy 1 fioletowy, wbijamy się igłą w różowy z którego wychodzi nitka i przechodzimy w dół przez trzy koraliki. Następnie wbijamy się od spodu w fioletowy koralik ze zrobionego wcześniej łańcuszka i przechodzimy do góry przez dwa różowe. W ten sposób powstanie podwójny St. Petersburg Chain.

Jeśli ktoś jest chętny, może tak pracować do końca długości pierwszego sznura. Wtedy trzeba pamiętać, aby wykonać drugi taki sam i połączyć je z zawieszką. Ja pozostanę przy trzech powtórzeniach i dalej będę kontynuowała sznur pojedynczy. W momencie rozdzielania sznurów trzeba pamiętać o dodaniu 1 fioletowego koralika. Nie korzystamy wówczas z koralika z sąsiedniego sznura. Kontynuujemy czynności, aż do osiągnięcia długości pierwszego łańcuszka.

Na końcu każdego z łańcuszków przyszywamy koralikami zapięcie. W tym przypadku wybrałam zapięcie ze stali chirurgicznej typu toggle.

Czas na zawieszkę…

Wybrany przez Was kamień (tu: ametyst) przyklejamy przy pomocy kleju do podkładu.

Igłą z nitką wbijamy się od dołu podkładu niedaleko naszego kamienia. Nabieramy 2 koraliki Toho Round 11/0 różowe i wbijamy igłę od góry w podkład zaraz za drugim koralikiem. Kamień obszyjemy ściegiem wstecznym 2-3.

Wbijamy igłę od dołu i wychodzimy za pierwszym przyszytym koralikiem, po czym przechodzimy igłą przez przyszyte koraliki  i naciągamy lekko nić.

Ponownie nabieramy 2 koraliki, przysuwamy je do pozostałych, wbijamy się igłą od góry w podkład. Wychodzimy igłą od dołu i wychodzimy za trzecim koralikiem. Przechodzimy igłą przez trzy koraliki.

Dalej postępujemy analogicznie: nabieramy dwa koraliki, przyszywamy je do podkładu, wychodzimy igłą od spodu za trzecim koralikiem- jest to ścieg wsteczny 2-3. I tak po kolei przyszywamy po dwa koraliki wokół kamienia. Pamiętajcie: przyszywamy zawsze po dwa koraliki, aby ich ilość była parzysta. W ostatnim ruchu przechodzimy przez trzy koraliki i jeszcze przez pierwszy doszyty koralik – w sumie przechodzimy przez cztery koraliki.

Zaczynamy drugie okrążenie i teraz będziemy dodawać po jednym koraliku tak jak to jest w ściegu peyote. Nabieramy 1 koralik na igłę, omijamy jeden z dolnego okrążenia i wbijamy się w następny. I tak postępujemy do końca drugiego okrążenia. Na koniec przechodzimy raz jeszcze przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

Teraz będzie łatwiej, bo pomiędzy koraliki drugiego okrążenia dodajemy po 1 koraliku w innym kolorze – fioletowym. Po skończeniu trzeciego okrążenia kontynuujemy dodawanie koralików tego samego koloru. Ostatnie okrążenie wykonujemy koralikami Miyuki Delica 11/0. Na koniec każdego okrążenia jak zwykle przechodzimy raz jeszcze przez pierwszy koralik danego okrążenia.

Na tym kończymy oplatanie naszego kamienia. Dla lepszego przylegania koralików przechodzę igłą z nitką przez ostatni rząd koralików lekko naciągając nitkę. Na końcu schodzę  igłą  (przez koraliki) w dół do podkładu  wbijam się igłą w podkład i przechodzę na drugą stronę. Zabezpieczam nitkę przed rozwiązaniem.

Jeśli Wasza nitka jest jeszcze wystarczająco długa, wychodzimy igłą do góry blisko naszego kamienia, jeśli nie, rozpocznijcie pracę nowym kawałkiem nici. Zrobimy jeszcze jedno okrążenie z fioletowych koralików Toho Round 11/0, tym razem płasko na podkładzie ściegiem wstecznym 2-3. W tym celu nabieramy 2 koraliki, przechodzimy igłą w dół przez podkład, wracamy do góry za drugim koralikiem i przechodzimy igłą przez oba koraliki. Nabieramy dwa koraliki, przyszywamy do podkładu, wychodzimy igłą za trzecim koralikiem i przechodzimy przez trzy koraliki. I tak postępujemy, aż do końca okrążenia.

Pamiętajcie, aby przyszywać koraliki blisko kamienia. Po skończeniu zabezpieczamy nitkę przed rozwiązaniem. Następnie obcinamy nadmiar podkładu, blisko koralików. Uważajcie, aby nie podciąć nitki, którą są przyszyte koraliki.

W celu wzmocnienia naszej pracy obszyty kamień podkleimy tekturką. Kładziemy obszyty kamień na tekturce i obrysowujemy jego kontur. Wycinamy kształt i przyklejamy klejem do spodu naszego kamienia. Czekamy chwilkę, aż klej zwiąże.

Przyklejoną tekturkę smarujemy klejem i przyklejamy kawałek skórki, ekoskórki lub weluru.  Po wyschnięciu kleju obcinamy nadmiar.

Nawlekamy nitką igłę i zawiązujemy supełek. Wbijamy się igłą pomiędzy kamieniem, a rządkiem koralików, tak, aby ukryć supełek. Wokół zawieszki wykonamy koralikowe obszycie  tzw. murkiem koralikami Toho Round 11/0.

Nabieramy 2 koraliki Toho Round 11/0, wbijamy się igłą od strony kamienia, ale już za rządkiem koralików, przez podkład i ekoskórkę. Po czym od dołu przechodzimy do góry przez drugi z koralików i naciągamy nitkę. Nabieramy 1 koralik, wbijamy się od strony kamienia przez podkład i ekoskórkę, przeciągamy nitkę i od dołu do góry wbijamy się w koralik.

W ten sposób obszywamy dookoła nasz kamień pamiętając, aby liczba koralików w okrążeniu była parzysta. Kończąc okrążenie wychodzimy do góry przez koralik, który przyszyliśmy jako pierwszy.  Na obszyciu oznaczamy sobie dwie pary koralików – na górze gdzie doszyjemy łańcuszek St.Petersburg Chain i  na dole gdzie doszyjemy ozdobną kropelkę. Wychodzimy nitką od dołu do góry z koralika obok oznaczonej górnej pary.

Wykonamy teraz ozdobne pikotki… Nabieramy trzy koraliki w układzie Toho Round, Miyuki Delica, Toho Round i wbijamy się od góry w koralik obok. Następnie wbijamy się od dołu w kolejny koralik i wychodzimy nitką do góry. I znów nabieramy trzy koraliki w powyższym układzie, wbijamy się od góry w sąsiedni koralik, następnie od dołu przechodzimy igłą z nitką do góry przez kolejny koralik  itd. Pikotki wykonujemy na połowie obwodu zawieszki.

Na środku zawieszki na dole na oznaczonej parze koralików przyszyjemy, jako ozdobę  kropelkę z jadeitu. W tym celu nabieramy kolejno: 2 koraliki Toho, 1 Round Beads, 1 O-Beads, kroplę jadeitu oraz 1 Toho i wracamy do góry przez jadeit, O-Beads, Round Beads i 1 Toho .  Nabieramy dodatkowy 1 koralik Toho i wbijamy się w sąsiedni koralik murka. Dla bezpieczeństwa przeszyjcie wiszące koraliki jeszcze raz.

Następnie kontynuujemy wykonywanie pikotek. Gdy dojdziemy do końca okrążenia zostawiamy na górze oznaczoną parę koralików i kończymy zabezpieczając nitkę. Nasza zawieszka jest gotowa, teraz wystarczy połączyć ją z wykonanym wcześniej łańcuszkiem.

Nawlekamy na igłę jedną niteczkę wychodzącą z naszego łańcuszka (powinno to być ok. 15 cm nitki) i wbijamy się w jeden z dwóch koralików z obszytego kamienia. Wracamy od dołu przez drugi koralik i wbijamy się w koraliki z łańcuszka. Dla bezpieczeństwa przechodzimy nitką przez koraliki jeszcze raz, zabezpieczamy nitkę, nadmiar chowamy w koralikach.

Tak samo postępujemy z drugą nitką naszego łańcuszka. Przechodzimy przez koralik w naszej zawieszce od góry, a potem od dołu przez koralik obok wbijamy się w koraliki łańcuszka. Nitkę zabezpieczamy i chowamy w koralikach. Zawieszka i łańcuszek tworzą teraz jedność.

Naszyjnik jest gotowy. Mam nadzieję, że instrukcja wykonania St. Petersburg Chain oraz koralikowej zawieszki  jest zrozumiała i pomoże Wam wykonać piękny naszyjnik.

 

Miłej pracy

Marzena Kaczor

www.sutaszowecuda.blogspot.com

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz