Niniejszy wpis poświęcony jest popularnej technice tworzenia spersonalizowanych napisów z drutu. Podpowiadamy jakie wykorzystać do tego materiały i narzędzia. Zapraszamy do lektury i tworzenia!
Materiały:
- Drut miedziany 1,2mm
- Szczypce okrągłe, tnące boczne oraz płaskie (pomocniczo)
- Oksyda na zimno (można zastosować również oksydę na gorąco)
- Pilnik-polerka
- Pęseta
- Kwasek cytrynowy do wytrawienia powierzchni przed oksydowaniem (dostępny w sklepach spożywczych)
Kształtowanie drutu.
Do stworzenia wykorzystujemy drut miedziany o średnicy 1,2mm. Gotowy napis ma szerokość 4cm i wysokość 2cm. W tym konkretnym przypadku do jego wykonania niezbędne było wykorzystanie 16,5 cm drutu.
Polecamy wykorzystanie drutu miedzianego o średnicy 1,2mm, gdyż wykorzystanie drutów o mniejszych średnicach może nie zapewnić wystarczającej sztywności i trwałości wykonanego przez nas elementu. Jeśli zdecydujesz się na wykonywanie napisów z drutu mosiężnego, wówczas ze względu na jego większą sztywność możesz wykorzystać te o mniejszej średnicy (0,8mm-1,0mm). Drut mosiężny jest sztywniejszy i praca z nim będzie mniej komfortowa, niż w przypadku drutu miedzianego.
Odcinając drut z krążka należy pamiętać, aby odcinek był nieco dłuższy. Lepiej jeżeli pozostanie nam odcinek, który na koniec kształtowania możemy odciąć niż sytuacja, w której zabraknie nam drutu do dokończenia zaplanowanego napisu.
Podstawowym narzędziem do kształtowania są szczypce okrągłe zbieżne. W przypadku konieczności wykonania mocnych zagięć początkowo kształtujemy te fragmenty szczypcami okrągłymi, a następnie dociskamy fragmenty drutu wykorzystując szczypce płaskie (fot. 11-12). Na końcu odcinamy naddatek drutu szczypcami tnącymi.
Proces powstawania napisu ilustrują zdjęcia 1-18.
Oksydowanie.
Stworzony napis możemy pozostawić w kolorze naturalnej miedzi, jak również dekoracyjnie go poczernić (zaoksydować). W przypadku zdecydowania się na oksydowanie istotne jest, aby wykorzystany przez nas drut nie był w żaden sposób powlekany w celu zabezpieczenia przed ciemnieniem (polecamy wykorzystanie drutów miedzianych Rayher dostępnych w Royal-Stone)
Aby zaoksydować element:
- Umyj go dokładnie pod ciepłą bieżącą wodą za pomocą płynu do mycia naczyń w celu odtłuszczenia.
- Przygotuj roztwór kwasku cytrynowego. Wsyp kwasek np. do filiżanki (1-2 łyżeczki), zalej gorącą wodą, wymieszaj i umieść element w tak przygotowanej kąpieli.
- Po ok. 3-5 minutach wyjmij element z kąpieli i opłucz dokładnie pod bieżącą wodą. Do wyjęcia elementu posłuż się pęsetą i do czasu zaoksydowania nie dotykaj go rękami w celu uniknięcia zatłuszczenia.
- Po osuszeniu nanieś oksydę na zimno za pomocą pędzelka, lub wacika unikając kontaktu oksydy ze skórą.
- Po ok. 1-2 minutach opłucz dokładnie element i osusz go za pomocą papierowego ręcznika.
Polerowanie.
Napis będzie prezentował się atrakcyjniej, jeśli zdejmiemy z niego miejscowo oksydę uzyskując efektowne “przetarcia”. Wykorzystaj do tego polerkę pocierając nią miejscowo do czasu uzyskania satysfakcjonującego efektu.
I gotowe!
Zaprojektowany przez siebie spersonalizowany napis możesz wykorzystać np. jako zawieszkę na szyję, lub łącznik w bransoletce.
Udanego tworzenia!
Klaudiusz z Royal-Stone
Спасибо за пост
_________________
Super wpis. Chciałabym zrobić taki napis z drutu srebrnego. Jakiej grubości powinien być drut i jakiej próby 925 czy 999? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Grubość taka jak w przypadku drutu miedzianego – 1 lub 1,2 mm (w zależności od wielkości samego napisu). Zdecydowanie do tego celu polecam drut próby 925, jest twardszy.