Jak zrobić bransoletkę z koralików z serii Les Perles par Puca?

Dzisiejsza propozycja to bransoletka z koralików z serii Les Perles par Puca. Do jej wykonania potrzeba trzech  typów koralików: Samos w kształcie wypukłych owali, Kos w kształcie półkul i Paros – spłaszczonych sześciokątów. Każdy z typów koralików posiada dwa równoległe otwory. W czasie wykonywania bransoletki należy zwrócić uwaga na to, przez który z otworów przeprowadzamy nić.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki z koralików (ok. 17 cm):

Sposób wykonania bransoletki Faustyna:

Pracując z koralikami z serii Les Perles par Puca zwracaj uwagę na dziurkę i kierunek, w którym  przeprowadzasz nić. Koraliki Paros mają dziurki “wierzchołkowe” i “boczne”. Natomiast pracując z koralikami Samos, zwracaj uwagę, żeby ich wypukła strona leżała zawsze od frontu pracy. Otwory koralików Kos nazwałam górne i dolne w zależności czy są od strony płaskiej, czy zaokrąglonej koralika.

Otwory w koralikach KOS par Puca i Paros par Puca - tutorial na bransoletkę z koralików PUCA.

Nawlecz na nić koralik – stoper. To dowolny koralik, który ułatwi Ci dalsze nawlekanie koralików. Za chwilę go ściągniesz z nici.

Nawlecz dalej 1SAM, 2T15, 1T8, 2T15 i wyprowadź nić przez drugi otwór koralika SAM. Pozostaw ok. 10 cm nitki od końca i ściągnij koralik – stoper. Nawlecz dalej 2PAR – pierwszy przez otwór boczny, a drugi przez wierzchołkowy i 1SAM, tak, żeby był wypukły jak pierwszy koralik tego rodzaju, czyli do góry pracy. Powtórz, aż wykorzystasz wszystkie 14 koralików SAM.

Nawlecz 2T15, T8, 2T15 i przeprowadź nić przez drugi z otworów ostatniego koralika SAM – tym samym zmienisz kierunek szycia. Dalej nabierz 2PAR pierwszy przez otwór boczny, a drugi przez wierzchołkowy i doszyj je do wolnego otworu przedostatniego koralika SAM. Kontynuuj aż dojdziesz do początku bransoletki.

Oba końce nici spotkały się w tym momencie – możesz je zawiązać lub na razie pozostawić tak jak są. Kontynuuj szycie bransoletki przechodząc przez pierwszy koralik SAM i dalej przez wszystkie 5 koralików Toho (T15 i T8). Nabierz 4T15 i przejdź przez wolny otwór pierwszego koralika PAR. Nabierz 1KOS wkłuwając się w górny otwór, następnie nabierz 3T15 i wyprowadź nić przez drugą dziurkę koralika Kos od jego dolnej strony. Przeprowadź nić dalej przez kolejny koralik PAR. Nabierz 1T11 i przeprowadź nić przez wolny otwór następnego koralika PAR. Kontynuuj doszywanie koralików KOS i T15 ponad parami koralików PAR i koralików T11 pomiędzy parami PAR, aż wyjdziesz z ostatniego koralika PAR.

 Nabierz 4T15 i przejdź nicią przez wszystkie koraliki Toho na końcu bransoletki. Nabierz kolejne 4T15 i przejdź przez sąsiedni koralik PAR.
Powtarzaj doszywanie koralików KOS i 3T15 nad parami PAR i doszywanie 1T11 pomiędzy parami PAR na drugiej krawędzi bransoletki.
Kiedy dojdziesz do końca doszyj ostatnie 4T15 przechodząc nicią przez koraliki Toho aż do pierwszego doszytego koralika KOS.

 Przeprowadź nić przez pierwszą dziurkę KOS i trzy koraliki T15, nabierz na igłę 1T15, 1FP, 1T15 i doszyj je do koralika T11. Nabierz kolejne: 1T15, 1FP, 1T15 i doszyj je do trzech koralików T15. Na końcu krawędzi przeprowadź nić przez ostatni koralik PAR i wszystkie koraliki Toho, aż do pierwszego koralika PAR na drugiej krawędzi bransoletki. Uzupełnij ją sekwencjami 1T15, 1FP, 1T15 tak jak poprzednią krawędź.

Przejdź przez koralik SAM, nabierz sekwencję 2T15, 1RB, 2T15 i doszyj ją do kolejnego koralika SAM. Powtarzaj do końca bransoletki. Na końcu zawróć przez ostatni koralik SAM, nabierz 2T15 doszyj je do oralika RB, nabierz kolejne 2T15 i doszyj je do sąsiedniego SAM. Kontynuuj aż do końca bransoletki.

Zawiąż nitkę na nici poprzecznej, a końcówkę wprowadź w kilka sąsiednich koralików, czynność powtórz 2-3 razy. W koralikach T8 zamocuj zapięcie przy pomocy ogniwka. Bransoletka Faustyna jest gotowa!

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Zachęcamy także do wykonania innych projektów z zastosowaniem koralików serii Les Perles par Puca.

Projekt i wykonanie Annick Puca
tekst Agata S. Nowak