Zazwyczaj przygoda z własnoręcznym tworzeniem biżuterii rozpoczyna się całkiem przypadkowo i niewinnie. Czasem impulsem do samodzielnego wykonywania biżuterii są piętrzące się stosy starych korali, które wymagają odświeżenia. Czasami jest to chęć naprawy ulubionych kolczyków, lub wykorzystanie znalezionej na plaży muszelki. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób, które do nas zajrzały, aby dobrać bazę (sznureczek, łańcuszek, obróżkę) do nowo nabytej zawieszki, “zaraziło” się pasją na długi czas. Dzisiaj zatem pokażę Wam jak samodzielnie wykonać bazę do zawieszki (wisiorka) i mam nadzieję, że będziecie chciały tworzyć jeszcze więcej. Samodzielne wykonanie podstawy do wisiorka pozwoli Ci na idealne dopasowanie jej zarówno stylem jak i długością do swoich potrzeb.

Na bazę do zawieszki nadaje się w zasadzie każdy sznureczek. Jedne będą wyglądały nieco lepiej inne gorzej, ale możecie wykorzystać większość z nich. Ja, z własnego doświadczenia polecam Wam: rzemienie, sznurki skręcane, jedwab sari, sznurek bawełniany, łańcuszek oraz wstążki. Wybór nośnika będzie zależał od tego, co zamierzamy na nim zawiesić. Zatem udając się do sklepu po wybór nośnika (bazy) warto wziąć ze sobą zawieszkę.

Wykonując bazę do wisiorka, zwróć uwagę jak duże oczko (krawatka) jest w Twojej zawieszce. Może okazać się tak, zapięcie będzie za duże i nie przejdzie przez krawatkę.  Zanim zamontujesz zapięcie z obu stron przełóż sznureczek przez krawatkę.


Lista materiałów użytych w tutorialu:

-klej Griffin
ogniwa otwarte
zapięcie z zaciskami
zapięcie karabińczyk
tulejki
zapięcie wciskane z bolcem
sznurek skręcany
wstążka
rzemień okrągły
rzemień płaski
szczypce płaskie do zaciskania

Propozycja nr 1 – Baza z wiskozowego sznurka skręcanego

Do wykonania bazy wykorzystałam sznurek o grubości 4mm oraz zapięcie z tulejkami zaciskowymi i łańcuszkiem. Końce sznurka zabezpieczyłam przed rozkręcaniem się taśmą.

Do tulejki wpuść kroplę kleju.

*Ja we wszystkich czterech bazach użyłam kleju Griffin, ponieważ idealnie nadaje się do łączenia sznurków z metalem, jednak możesz zastąpić go innym klejem, który ma podobne przeznaczenie.

Po wprowadzeniu kleju wsuń końcówkę sznureczka do zacisku i szczypcami płaskimi zgnieć oba skrzydełka. Najpierw jedno, a następnie drugie, tak by nachodziły na siebie.

Z drugiej strony zrób to samo. Baza jest już gotowa.

Propozycja nr 2 – Baza ze wstążki

Przygotuj odpowiedni odcinek wstążki, dwie tulejki (ja użyłam tulejek o średnicy 4,5 mm), zapięcie i 3 ogniwa.

Wpuść kilka kropel kleju do tulejki. Pamiętaj, by nie wlać zbyt dużo kleju, ponieważ po włożeniu w tulejkę końca wstążki klej wyleje się i zostawi brzydkie ślady. Kleju nie powinno być zatem więcej niż 1/3 głębokości tulejki. Następnie zrolowany (złożony) koniec wstążki włóż w tulejkę z klejem.

Zamocuj w ten sam sposób tulejkę z drugiej strony.
Do tulejek zamontuj zapięcie i ogniwa. Przy użyciu płaskich szczypiec otwórz ogniwo (pamiętaj, by nie rozciągać ogniwa na boki, a delikatnie je rozchylić przód-tył), zahacz tulejkę oraz zapięcie. Z drugiej strony zamiast zapięcia daj drugie, nieco większe kółeczko.

Baza ze wstążki jest już gotowa.

Propozycja nr 3 – Baza z rzemienia okrągłego

Do wykonana tej bazy użyłam rzemień okrągły o grubości 2,8mm oraz zapięcie wciskane z bolcem o średnicy 3mm.

Do obu końców zapięcia wpuść klej i wsuń końce rzemienia.

Pamiętaj, by tak wklejone końcówki rozpiąć na czas schnięcia. Może się tak zdarzyć, że odrobina kleju dostanie się do środka i wtedy oprócz wklejenia końcówek sklei się tez samo zapięcie.

Propozycja nr 4 – Baza z wielu rzemieni płaskich

Przygotuj kilka odcinków rzemienia płaskiego, tulejki, zapięcie i 2 ogniwa. Rozmiar tulejek dobierz do ilości rzemieni. Ja użyłam 7 odcinków rzemienia, więc wybrałam tulejki w rozmiarze 6,5mm

Do tulejki wlej odrobinę kleju i wsuń w nią wszystkie końce rzemieni.

Z drugiej strony złóż końce razem i przytnij na równo. Następnie w tulejkę wpuść odrobinę kleju i włóż w nią przycięte wcześniej równo końce.

Do tak przygotowanych tulejek zamontuj zapięcie. Rozchyl ogniwo za pomocą płaskich narzędzi i zahacz tulejkę oraz zapięcie.

Z drugiej strony zrób to samo. Baza z rzemieni jest gotowa.

Prawda, że proste? Mam nadzieję, że teraz będziecie mogły bez trudu dopasowywać bazy do swoich naszyjników:)

Dorota, Royal-Stone

Jeśli wykonałaś naszyjnik w oparciu o ten tutorial i chcesz go pokazać w Galerii Waszych Prac koniecznie podeślij nam jego zdjęcie!