Makrama to interesująca i efektowna technika biżuteryjna. W artykule przybliżamy Wam sznurki przeznaczone do wyplatania makramowych dzieł.
Tekst został przygotowany dla Royal-Stone przez Anię Rudzką, dla której makrama to jedna z ulubionych technik. Oddajemy teraz głos Ani, a Was zapraszamy do lektury.
Makramę możemy wyplatać z bardzo różnych materiałów. Mogą to być zarówno grube sznurki w przypadku większych form, a jak też nici w przypadku mniejszych projektów (lub mikromakramy). W artykule postaram się przybliżyć sznurki i nici, które są przydatne w wyplataniu biżuterii makramowej.
Pierwsza część artykułu to prezentacja najpopularniejszych i powszechnie stosowanych sznurków. W dalszych częściach artykułu przyjrzymy się niciom do makramy, a także innym, mniej konwencjonalnym materiałom.
Trzy najwygodniejsze sznurki do makramy
Trzy z przedstawionych w tej części sznurków powinna wypróbować każda supełkująca osoba. Właśnie te materiały polecam osobom początkującym i średnio-zaawansowanym.
1. Sznurek bawełniany woskowany.
Sznurek bawełniany woskowany to jeden z najpopularniejszych materiałów. Część z Was spotkała się już z nim albo podczas zajęć z podstaw makramy, albo tworząc innego rodzaju sznurkową biżuterię. Polecam go osobom początkującym ze względu na to, że praca z nim jest bardzo łatwa. Sznurek jest dość sztywny, a po zawiązaniu supełka trwale się odkształca. Sprawia to, że supełek nie poluzowuje się. Ta właściwość daje nam też możliwość robienia różnych ciekawych wzorów.
W bransoletce na zdjęciu poniżej widzimy interesujący wzór, który można osiągnąć pracując ze sznurkiem bawełnianym woskowanym.
Sznurka bawełnianego woskowanego używam najczęściej do małych i średnich projektów. Nie wykorzystuję go przy większych projektach, gdyż jego końcówki nie są topliwe (tzn. nie mogę przygrzać ich zapalniczką tak, żeby zabezpieczyć końce). Stosując ten rodzaj sznurka konieczne jest zabezpieczanie końcówek klejem.
Sznurek możemy spotkać w wersjach o grubości 1mm, 1,5mm i 2mm. Czasem zdarzało mi się trafić także na grubsze lub cieńsze egzemplarze, np. 2,5mm, 3mm czy 0,8mm. Jeżeli zastanawiacie się, jaka grubość będzie najlepsza do prostej makramowej bransoletki, to na początek polecam zaopatrzyć się w sznurek o grubości 1mm. Sznurek bawełniany woskowany możemy dostać w bardzo wielu kolorach. W wersjach matowych lub błyszczących.
Sznurki bawełniane woskowane znajdziesz w sklepach Royal-Stone, a poniżej na zdjęciach zobaczysz przykłady moich prac wykonanych przy użyciu tego materiału.
2. Sznurek nylonowy.
Kolejnym polecanym przeze mnie sznurkiem do makramy jest sznurek nylonowy. Gdy rozpoczynasz swoją przygodę z makramą, sznurek ten może sprawić ci drobne trudności, gdyż jest śliski. Dlatego w trakcie pracy z nim dbaj , aby każdy supełek był dobrze, ciasno zawiązany. Utrudni to sznurkowi późniejsze luzowanie się. Sznurek nylonowy jest raczej wiotki i dopiero zastosowanie ciasnych supełków usztywni robótkę.
Pomimo wspomnianych utrudnień lubię korzystać ze sznurków nylonowych. Myślę, że kilka prób pozwala szybko przyzwyczaić się do jego właściwości. Ten rodzaj sznurka wybieram głównie dlatego, iż łatwo wykończyć wykonywaną z niego pracę i zabezpieczyć końcówki poprzez ich nadtopienie (zapalniczką, lub specjalnym urządzeniem). Możliwość takiego zakończenia przyczynia się w wielu przypadkach do wzrostu estetyki pracy i jest wygodne.
Dodatkowo, sznurki nylonowe mają ładne, żywe kolory, ciekawą „splecioną” strukturę i delikatny połysk. Sznurek ten można kupić w różnych grubościach – od około 0,8mm do 1,5 mm.
Poniżej bransoletka shamballa, w której wykorzystałam sznurek nylonowy o grubości 1,4mm.
Poniżej wisior “Żółw” oraz bransoletka. Obie prace zostały wykonane z wykorzystaniem sznurka o grubości 1 mm.
3. Sznurek poliestrowy woskowany.
Trzeci rodzaj sznurka, z którego z powodzeniem wypleciesz efektowne makramowe dzieła poznasz oglądając poniższy film.
Film powstał na zlecenie Royal-Stone przy okazji wprowadzania na rynek polski poliestrowego sznurka z Brazylii. Jak się okazuje brazylijskie sznurki doskonale spisują się w makramie.
Brazylijskie sznurki prezentowane na filmie znajdziesz w sklepie Royal-Stone.
Leave A Comment