Jak zrobić naszyjnik z łańcuszka kulkowego na bazach geometrycznych?
Metalowe bazy geometryczne — ramki GEOMETRIX są wspaniałą bazą dla ściegu brick. Dziś pokażę Ci jak wykonać delikatny naszyjnik w oparciu o ten ścieg i sześciokątne bazy 13mm.
Materiały i narzędzia potrzebne do zrobienia naszyjnika z baz geometrycznych na łańcuszku kulkowym:
- bazy GEOMETRIX sześciokątne 13 mm – 2 szt
- koraliki Miyuki Delica w czterech kolorach – u mnie srebrne DB0417, turkusowe DB0798, białe DB0200 i denim DB0376
- ogniwka montazowe otwarte – 6szt
- zapięcie do naszyjnika – karabińczyk – 1 szt
- boczne łapaczki – 2 szt
- łańcuszek kulkowy – ok. 40cm
- nici do beadingu, igła do beadingu
- nożyczki, szczypce płaskie
Sposób wykonania naszyjnika z baz geometrycznych i koralików:
Przygotuj ok. 60cm nici do beadingu. Doszyj pierwszy rząd koralików wg. schematu kolorystycznego (schemat kolorystyczny koralikowych heksagonów znajdziesz pod tekstem). Nabierz pierwszy koralik, przeprowadź nić przez ramkę i wróć nicią przez koralik, pamiętaj o pozostawieniu ok. 10-15 cm wolnego “ogonka” od końca nici. Nabierz kolejny koralik, przeprowadź nić przez ramkę i wróć przez koralik. doszyj w ten sposób wszystkie koraliki pierwszego rzędu.
Zauważ, że pomiędzy koralikami utworzyły się mostki z nici. Kolejne rzędy będziesz doszywać chwytając za te mostki.
Przejdź do II rzędu. Przy tym brzegu wg schematu należy zwiększyć liczbę koralików (drugi rząd wystaje ponad pierwszym). Nabierz zatem dwa koraliki i przeprowadź nić pod pierwszym mostkiem, a następnie wyprowadź ją przez drugi z koralików „w górę”. Ten krok nazwijmy dodawaniem na początku rzędu.
Doszywaj w ten sposób kolejne koraliki, aż dojdziesz do drugiego brzegu.
Według schematu ostatni koralik wystaje ponad poprzedni rząd. Doszyj go, przeprowadzając nić nie pod mostkiem, ale przechodząc „w dół” przez brzegowy koralik poprzedniego rzędu.
Następnie wyprowadź nić „w górę” przez sąsiedni koralik pierwszego rzędu i dalej „w górę” przez trzeci od brzegu koralik drugiego rzędu. Przeprowadź nić do ostatniego koralika przechodząc „w dół” i „w górę” przez kolejne koraliki. W ten sposób wykonałaś dodawanie na końcu rzędu.
Kolejne rzędy doszywaj w ten sam sposób stosując dodawanie na początku i na końcu rzędu. Doszyj w ten sposób w sumie 5 rzędów.
Kolejny rząd jest węższy niż poprzedni, zatem nie stosuj dodawania na początku, a po prostu po nabraniu dwóch koralików doszyj je do drugiego mostka i wyprowadź nić „w górę” przez drugi z doszytych koralików. Raz jeszcze przeprowadź nić przez pierwszy koralik „w dół” i drugi „w górę” (patrz schemat). Jest to redukcja na początku rzędu. Stosuj ją w kolejnych rzędach, które są węższe na początku niż poprzednie.
Następne koraliki doszywaj jak poprzednio – do kolejnych mostków i wyprowadzaj przez nie nić „w górę”.
Nie stosuj także dodawania na końcu, po prostu zostaw pracę tak jak widać to na zdjęciu. Rób tak w kolejnych rzędach, które są na końcu węższe niż poprzednie . Jest to redukcja na końcu rzędu. Uszyj w ten sposób cały koralikowy heksagon. Na koniec przeprowadź nić do początku pracy przez koraliki, zwiąż końce nici, końcówki wprowadź w sąsiednie koraliki i odetnij nadmiar nici. Pierwszy element jest gotowy.
Drugi element wykonasz dwustopniowo rozpoczynając pracę od środka i szyjąc w kierunku jednej, a następnie drugiej krawędzi zewnętrznej elementu. Linia środka i kierunki pracy są zaznaczone na schemacie.
Na nić długości ok. 120cm nabierz dwa pierwsze koraliki i przeprowadź przez nie raz jeszcze nitkę zamykając je „w kółeczko”. Pozostaw ok. 10-15cm “ogonek” nici.
Nabierz kolejny koralik i doszyj go do poprzedniego, a następnie raz jeszcze przeprowadź nić „w górę”.
Doszyj kolejne koraliki szyjąc raz „w dół”, a raz „w górę” (zobacz schemat). W sumie pierwszy rząd to 13 koralików. Zauważ, że pomiędzy koralikami utworzyły się mostki z nici. Kolejne rzędy będziemy doszywać łapiąc igłą pod te mostki.
Przejdź do II rzędu. Przy tym brzegu wg. schematu należy zwiększyć liczbę koralików (drugi rząd wystaje ponad pierwszym). Nabierz zatem dwa koraliki i przeprowadź nić pod pierwszym mostkiem, a następnie wyprowadź ją przez drugi z koralików „w górę” czyli zastosuj dodawanie na początku rzędu. Na końcu zastosuj redukcję na końcu rzędu. Uszyj w sumie 5 rzędów stosując dodawanie i redukcję wg. schematu pod tekstem.
Kolejny rząd jest węższy od poprzedniego zarówno na początku jak i na końcu – zastosuj zatem redukcję na początku i końcu rzędu. Pracuj w ten sposób do końca pierwszej części.
Czas na doszycie ramki GEOMETRIX. Przeprowadź nić przez ramkę i wróć przez koralik, z którego wychodzi nić. Przejdź do sąsiedniego koralika, przeprowadź nić przez koralik i ramkę i wróć przez koralik. Powtórz do skończenia rzędu. Przeprowadź nić przez koraliki na początek pracy.
Rzędy X – XIII wykonaj analogicznie jak rzędy VI – IX czyli stosując redukcję na początku i na końcu rzędu.
Zszyj ze sobą oba elementy chwytając ramkę pierwszego elementu i doszywając ją do koralików drugiego elementu. Zawiąż nić na supełek, końcówkę nici przeprowadź przez sąsiednie koraliki i odetnij nadmiar nici. Podobnie zakończ pozostawiony na początku pracy “ogonek”.
Aby ładnie zamontować ogniwko i łańcuszek doszyj w odpowiednim miejscu jeszcze jeden koralik, u mnie będzie to narożnik pierwszego koralikowego heksagonu.
Zamontuj ogniwka i sprawdź czy naszyjnik dobrze się układa. Uwaga: ogniwka muszą być wystarczająco cienkie, aby przejść przez koralik .
Łańcuszek kulkowy podziel na dwie równe części. Na obu końcach każdej z części łańcuszka zamontuj boczną łapaczkę.
Zamontuj łańcuszek do ogniwek wyplecionego elementu, na końcach łańcuszka zamontuj zapięcie. Pamiętaj aby ogniwka rozchylać “w przód i w tył” nigdy na boki, aby zapobiec deformacji ogniwka.
Naszyjnik jest gotowy! 🙂 Z ogromną radością zobaczę Twoją wersję naszyjnika Manu.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Czy mogłaby Pani napisać, jakich dokładnie koralików Pani użyła? Chodzi mi o nazwy kolorów. Z góry bardzo dziękuję 🙂
Turkus to DB0798, srebro to DB0417, denim to DB0376, biel to DB0200
dziękuję za odpowiedź!
Świetny tutorial, a te bazy są bombowe, czegoś podobnego już od dawna szukałam, zamawiam i robię moje własne konstelacje. Dzieki Royal za superowe nowosci!!!