Jak zrobić wisiorek z koralików ZoliDuo i Superduo?

Zobacz jak samodzielnie zrobić wisiorek w kształcie liścia klonu. Autorką projektu jest Marta Osiecka, która wokół ceramicznego kaboszonu doszyła perły Swarovskiego, koraliki ZoliDuo i SuperDuo.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Potrzebne materiały:

Sposób wykonania wisiorka w kształcie liścia klonowego

Zanim zaczniesz szyć przyjrzyj się dokładnie koralikom ZoliDuo. To małe, wypukłe łezki, których czubki są wychylone w jedną lub drugą stronę. Jeśli ułożysz koraliki płaską częścią do dołu i skierujesz ich czubki do siebie, to te z nich, których czubki odchylają się na lewo nazywamy lewymi ZoliDuo (ZL), a te, których czubki odchylają się w prawo – prawymi ZoliDuo (ZP).

1. Ułóż na stole 10 koralików Zoli Duo na przemian lewe (ZL) i prawe (ZP). Nawlecz na igłę nić o długości ok.1,2m i przejdź przez wszystkie koraliki dolną dziurką od strony łezki. Potem wbijając igłę w pierwszy nawleczony koralik przejdź jeszcze raz przez wszystkie koraliki i zawiąż oba końce nici. Przejdź przez parę koralików żeby schował się w nich supełek. Pomiędzy koraliki ZP i ZL dodaj 1TR1.  Przejdź przez kolejny koralik ZP  doszyj kolejny 1TR i tak do końca okrążenia dodaj w sumie 5 koralików TR1.  Przejdź do następnego okrążenia wbijając igłę w górną dziurkę koralika ZP (od strony ogonka).  

2. Pomiędzy koraliki ZP i ZL dodaj TR1, P, TR1), a pomiędzy koraliki ZL i ZP dodaj 3TR1. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia  dodając raz jedną, raz drugą sekwencję  koralików. Dodając ostatnie 3TR1 przejdź jeszcze raz przez 1TR11. Nabierz na igłę 1TR1 i przejdź przez TR1 dodany w poprzednim punkcie. Dobierz jeszcze 1TR1 i przejdź przez 1TR1, ZL, 3TR1, ZP i 1TR1. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia wychodząc na koniec igłą przez koralik P. Odwróć pracę spodem do góry.

3. Zmień kierunek szycia. Nabierz na igłę 5TR1 i przejdź przez TR1 (omijając perłę) i dalej przez ZL, następnie dobierz jeszcze 5TR1  i przejdź przez ZP i TR1. Kończąc okrążenie przejdź dodatkowo przez 3TR1 z początku okrążenia. Nabierz 3TR1 i wbij igłę w 3 koralik z pięciu dodanych w poprzednim okrążeniu. Kończąc okrążenie przejdź dodatkowo przez trzy  z pięciu TR1 dodane na początku.

Podobnie zrób jeszcze jedno okrążenie: igłę wbijaj w środkowy koralik TR1 (trzeci z pięciu dodanych w poprzednim kroku) i  dodawaj  3TR1, w międzyczasie w powstający koszyczek włóż kaboszon.
W następnych dwóch okrążeniach przechodząc igłą przez środkowy koralik TR1 (drugi z trzech koralików dodanych w poprzednim okrążeniu) dodawaj tylko 1TR1 zamykając koszyczek wokół kaboszonu.

Na koniec tego etapu przejdź prowadząc igłę najbliższymi koralikami aż do perełki P.

 4. czas na ozdobienie obszytego kaboszonu. Nabierz 3 SD i prowadząc igłę koralikami TR1 przejdź do następnej perły. Koraliki SD ułożą się nad perełką P. W ten sposób doszyj po #SD nad każdą z perełek.


5. Po zakończeniu okrążenia odwróć pracę frontem do góry, przejdź przez 3 TR1 do koralika ZP. Nabierz 1 FP, przejdź igłą przez SD. Doszyj jeszcze dwa razy po 1FP pomiędzy koraliki SD. Wychodząc z trzeciego SD nabierz 1FP i przejdź przez 3 TR z poprzedniego okrążenia. Pracuj w ten sposób do końca okrążenia, na koniec  przejdź przez pierwszy doszyt FP.

6. Dodajemy po 3 TR2 pomiędzy koraliki FP. Na koniec okrążenia przechodzimy dodatkowo przez parę koralików robimy pętelkę i obcinamy nitkę.

7. Krawatkę wkładamy w jedną z dziurek, które powstały pomiędzy 3 TR2 a koralikami ZP i ZL.

Zawieszka jest gotowa. Możesz zawiesić ją na metalowym łańcuszku, rzemyku lub łańcuszku z koralików wykonanym np. ściegiem herringbone.

Jak wykonać skręcany łańcuszek herringbone?

Na igłę nawlecz nić długości około 1,2 m. Nabierz 5 TR2 i ogniwko.  Przejdź igłą jeszcze raz przez wszystkie koraliki. Zawiąż obie nitki  i przejdź przez 2 lub 3 koraliki. Obetnij końcówkę nitki. Nabierz 2 TR2 i wbij igłę w koralik obok. Tworzą Ci się dwie kolumny  koralikowego łańcuszka. Przejdź jeszcze przez dwa koraliki z sąsiedniej kolumny.
Nabierz 2 TR2 wbij igłę w dwa koraliki sąsiedniej kolumny kierując się w dół. Wróć przez dwa TR2 kierując igłę w górę. Pracuj w ten sposób aż osiągniesz pożądaną długość łańcuszka – u mnie jest to 50 cm. Po przerobieniu dwóch, trzech centymetrów łańcuszek zacznie się skręcać.

Schemat wykonania łańcuszka herringbone skręcanego.

Na koniec nabierz na igłę 5 TR2  i ogniwko z karabińczykiem. Przejdź przez dwa TR2, zawróć sąsiednią kolumną. Przeszyj dwa lub trzy razy dodane koraliki dla wzmocnienia. Łańcuszek mamy gotowy.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Marta Osiecka