Dzieło natury czy wytwór człowieka? A może jedno i drugie? To akurat jest pewne: kwarc tytanowany (lub tytanowy), zwany także kwarcem aura, przyciąga uwagę nietypowym połączeniem surowości naturalnych brył kryształu z metalicznym połyskiem  jego powierzchni. Jaka jest jego tajemnica?

Kwarc tytanowy – czy to naturalny kamień?

Kwarc tytanowany

By odpowiedzieć na nasze pytania, zajrzyjmy najpierw pod metaliczną powierzchnię tego tajemniczego minerału. Ponieważ, owszem – jest to minerał – kwarce tytanowane to naturalne kamienie, kwarce, należące do gromady krzemianów i występujące powszechnie na całej kuli ziemskiej w skałach tworzących jej skorupę. 

To, co charakterystyczne dla kwarców ( i to, co ma istotny wpływ na późniejszą atrakcyjność kwarców tytanowanych), to specyficzne kształty i skupienia, w jakich występują. Kwarce krystalizują się w układzie trygonalnym lub heksagonalnym, a ich kryształy przybierają najczęściej formy słupków lub igiełek. Często występują w ścianach szczelin oraz druzach – pustkach skalnych, gdzie wykształcają dobrze widoczne kryształy formujące się wewnątrz kulistej wnęki (geody); niejednokrotnie przybierają też formę szczotek krystalicznych, tworzonych przez skupienia narastających jeden przy drugim słupków. Formy tworzone przez naturalne kryształy kwarcu są więc same w sobie niezwykle ciekawe i intrygujące. A co z kolorem?

Kwarc tytanowy - sople na kolczyki
Sople kwarcu tytanowanego – na wisiory i kolczyki

Naturalne kolory kwarcu

Jak możemy się domyślać, metalizowana powierzchnia kwarców tytanowanych, która nadaje popularnym minerałom całkiem nowego wyglądu, to już efekt połączenia ludzkiej wyobraźni oraz możliwości techniki.

Przypomnijmy, że kwarce w swojej naturalnej postaci są zwykle przezroczyste lub przeświecające i występują w bardzo wielu kolorach (znane kolorowe kwarce to na przykład kwarc różowy, cytryn czy ametyst),  bywają też bezbarwne (to oczywiście kryształ górski). Niejednokrotnie charakteryzują się też bardzo ciekawymi efektami optycznymi, takimi jak iryzacja, opalescencja czy awenturyzacja. Wszystko to naturalne efekty kwarców. Co się dzieje, gdy do akcji wkroczy nauka i technika?

Kwarce tytanowane, różne kształty i wykończenia:

Tajemnica metalicznego blasku w kwarcach tytanowych – jak to się robi?

To właśnie późniejsza obróbka sprawia, że dobrze znane nam już kwarce przybierają zupełnie nową postać.

Wszystko za sprawą cieniutkiej warstewki różnych metali lub tlenków metali, która powoduje, że powierzchnia kamieni iryzuje i mieni się metalicznym blaskiem.

Proces pokrywania kwarców metalem odbywa się w komorze próżniowej – tam podgrzane do wysokiej temperatury kamienie poddaje się działaniu pary metalu, którego cząsteczki za sprawą energii elektrycznej trwale łączą się z powierzchnią kwarcu. W zależności od rodzaju użytego metalu uzyskać można bardzo różne kolorystyczne efekty.

I tak, kwarc o mieniącej się wieloma kolorami powierzchni, nazwany kwarcem tęczowym oraz kwarcem lub kryształem tytanowym/ tytanowanym (w języku angielskim używa się zamiennie nazw: Rainbow Quartz, Titanium QuartzFlame Aura Quartz), uzyskuje się dzięki tytanowi lub połączeniu tytanu oraz złota; z kolei kombinacja tytanu i żelaza nadaje kamieniom kolor żółtopomarańczowy. Naparowanie samym złotem pozwala uzyskać powierzchnię w kolorze błękitnym (jest to tak zwany Aqua Aura Quartz). Do pokrywania używa się także innych metali, takich jak miedź, niob, ind, platyna czy srebro – barwione za pomocą tych ostatnich metali kryształy kwarcu są przezroczyste i opalizują, rzucając pastelowe refleksy w odcieniach błękitu, żółci, różu i fioletu – dający takie efekty kwarc nazywany jest kwarcem anielskim (Angel Aura Quartz).

Biżuteria z kwarcem tytanowym – nieograniczone możliwości

Mówi się, że połączenie naturalnego kwarcu z pokrywającą go warstwą metalu (często szlachetnego) nadaje kryształowi tytanowemu szczególną siłę i wyjątkowe ezoteryczne właściwości. Pewne jest natomiast, że kamienie o tak oryginalnym, metalicznym blasku i nietypowym zabarwieniu aż się proszą, by stworzyć z nich jedyną w swoim rodzaju biżuterię.
Ich fantazyjne formy i kształty to wyzwanie dla wyobraźni kreatywnych biżuteryjek, które do wyboru mają nieregularne bryłki w różnych kolorach, a także wałki, sople czy plastry z druzą. Biżuteria z kwarcem tytanowanym, wykonana w metaloplastyce lub za pomocą innych technik biżuteryjnych, może mieć nieco futurystyczny charakter, ale zawsze będzie niekonwencjonalna i przyciągająca uwagę i z pewnością przypadnie do gustu miłośniczkom oryginalnych form i kolorów w biżuterii.

Kwarc tytanowany sklep Royal-Stone

Zarówno w sklepach stacjonarnych Royal-Stone, jak i w sklepie internetowym z kamieniami naturalnymi posiadamy szeroką ofertę kwarców tytanowanych, zazwyczaj są to nieregularne egzemplarze, kształtem zbliżone do kropel lub sopli.

Zachęcam  do eksperymentowania!

Ewa Sz. z Royal-Stone