Jak za pomocą drutu zrobić mocowanie dla kamieni i koralików wierconych wierzchołkowo?

Kamienie i koraliki wiercone wierzchołkowo, takie jak krople lub łezki, są wdzięcznym materiałem biżuteryjnym. Doskonale nadają się na wisiorek,  kolczyki lub podwieszkę w bransoletce oraz jako uzupełnienie bardziej rozbudowanych projektów – na przykład sutaszowych lub beadingowych. Ich mocowanie może jednak nastręczać pewnych trudności. Nie zawsze możliwe jest włożenie ogniwa w otwór koralika, w wielu przypadkach nie sprawdzą się także tradycyjne krawatki.

Prezentujemy dwa proste sposoby, jak za pomocą drutu wykonać mocowanie dla wierconych w ten sposób koralików. 

Materiały potrzebne do stworzenia krawatek z drutu:

  • koraliki lub kamienie wiercone wierzchołkowo (o kształcie
    kropli lub łezki, ale także wrzeciona, zęba, papryczki),
  • drut jubilerski (użyłam drutu miedzianego pozłacanego o grubości 0,4 mm oraz drutu miedzianego pozłacanego o grubości 0,6 mm),
  • komplet narzędzi (szczypce okrągłe, szczypce płaskie, szczypce tnące).

Krawatki w postaci prostego zaczepu lub ozdobnej czapeczki można stworzyć z różnych rodzajów drutu, ale zdecydowanie najłatwiej wykonuje się je z drutów, które są miękkie i plastyczne – dlatego początkującym polecamy do tego celu druty miedziane.

Czapeczka z drutu

Czapeczka z drutu jest bardziej dekoracyjną opcją, w której drut stanowi swego rodzaju wykończenie koralika i dodatkową ozdobę.

Przygotujmy ok.  25 cm drutu. Jego grubość należy dopasować do wielkości otworu oraz wielkości samego koralika. Najczęściej dobrze sprawdza się drut o grubości od 0,4 mm do 0,6 mm, ale przy bardziej masywnych koralikach/kamieniach można oczywiście zastosować grubsze druty.

Wsuwamy drucik w otwór koralika, przesuwając go tak, by z jednej strony zostawić ok. 3 cm drutu. Obie końcówki drutu krzyżujemy ponad koralikiem.

Krótszą częścią drutu owijamy ściśle dłuższy drut tak, by powstała sprężynka (można zrobić to palcami lub użyć szczypiec płaskich). Pozostałą końcówkę odcinamy za pomocą szczypiec tnących. 

Jeśli nasz koralik to kropla, łezka lub wrzeciono, drut krzyżujemy bezpośrednio nad wierzchołkiem koralika. W przypadku kamienia o bardziej nieregularnym kształcie (np. ząb lub papryczka) zostawiamy pewien odstęp.

Teraz wykonamy lupik: szczypcami okrągłymi chwytamy drut ponad sprężynką, zginamy go pod kątem ok. 45 stopni, a następnie zaginamy wokół końcówki szczypiec. Gdy powstanie oczko, rozpoczynamy owijanie drutu wokół dwuramiennej drucianej bazy w kierunku wierzchołka kamienia. Owinięcia wykonujemy możliwie ściśle. Możemy zarówno układać drut równo, jak i w nieregularny sposób, by owinięcia nakładały się na siebie – jeśli chcemy uzyskać bardziej fantazyjny efekt.

Jeśli tworzymy czapeczkę na kamieniu typu łezka lub kropla, możemy nią przykryć także wierzchołek kamienia – owijanie kontynuujemy aż do momentu, gdy zasłonimy drutem otwory w koraliku.
W kamieniach o nieregularnych kształtach, które nie mają szpiczastego wierzchołka, lepszy efekt uzyskamy, gdy nasza czapeczka zatrzyma się na szczycie kamienia.

By zakończyć czapeczkę, zginamy drut i, układając go po skosie nad wykonanymi do tej pory owinięciami, kierujemy w stronę lupika. Owijamy go ściśle kilkukrotnie wokół najwęższej części czapeczki, tuż pod oczkiem. Nadmiar drutu odcinamy, a końcówkę doginamy szczypcami płaskimi, by nie haczyła. Gotowe!

Prosta krawatka z drutu

To propozycja mocowania dla kamieni wierconych wierzchołkowo o kształcie łezki, wrzeciona lub kropli. Sprawdzi się, gdy chcemy wykonać delikatny i możliwie mało widoczny zaczep, a nie możemy użyć gotowej krawatki ani ogniwa (ponieważ nie mieszczą się one w otworze naszego kamienia).

Do stworzenia krawatki potrzebujemy ok. 4 cm drutu o grubości dopasowanej do wielkości naszego kamienia oraz otworu w nim. Za pomocą szczypiec płaskich tworzymy z drutu kształt o formie trójkąta równoramiennego z rozcięciem w podstawie – będą to ząbki naszej krawatki, które wsuniemy w otwór koralika. 

Wielkość naszej krawatki należy dostosować do wielkości kamienia, odległości otworu od jego wierzchołka oraz do jego szerokości.

Końcówką szczypiec płaskich chwytamy drut 2-3 mm od jego końca i zginamy pod kątem ostrym. Następnie szerszą częścią szczypiec chwytamy dalszą część drutu i ponownie zginamy go pod kątem ostrym, tworząc jedno ramię, a za chwilę w ten sam sposób – drugie (wszystko w tej samej płaszczyźnie).
Długość tych ramion powinna być jednakowa (chyba że kamień jest krzywo wiercony, wtedy przez różnicę długości można tę nierówność zniwelować).

Ostatni raz zginamy drut pod kątem ostrym, tworząc drugi ząbek naszej krawatki. Powinien mieć on tę samą długość, co ząbek przeciwny.
Nadmiar drutu odcinamy, a naszą krawatkę możemy lekko rozszerzyć, by móc umocować ją na koraliku i wsunąć ząbki w jego otwór. Pozostaje nam docisnąć ją z obu stron palcami lub narzędziami – mocowanie jest gotowe.

Ząbki krawatki mogą się co prawda skrzyżować w otworze kamienia, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli wielkość otworu na to nie pozwala, będą się one po prostu stykać – długość obu ząbków powinna być taka, by weszły do końca w otwór i zetknęły się po jego środku. Nie ma to wpływu na trwałość mocowania – dobrze dociśnięta krawatka z drutu jest mocnym i pewnym zaczepem.