„Czerwone korale, czerwone niczym wino, korale z polnej jarzębiny”

Tak śpiewała Halina Mlynkowa z zespołem Brathanki. Jednak jak już korale to najlepiej z korala. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach ceny są znacznie przystępniejsze niż kiedyś i na szczęście obędzie się bez kredytu i ciężkich robót 🙂

royal-stone_koral_koralowiec

Drogocenne szkielety.

Dawniej pierwszą biżuterią, jaką otrzymywały dziewczyny były naszyjniki korali z koralowca. Biżuteria ta była bardzo droga. Na przełomie XIX i XX wieku 3 sznurki korali kosztowały 4-5 krów, lub mórg ziemi (obszar, jaki jeden człowiek mógł zaorać lub skosić jednym zaprzęgiem w ciągu dnia roboczego od rana do południa). Gdy rodziny i dziewczyny nie było stać na ich zakup najmowała się do pracy. Nie było możliwości, aby wyjść za mąż nie posiadając korali.  Korale przekazywano w spadku i bardzo często przechodziły z pokolenia na pokolenie.

Korale z koralowca nawlekano niegdyś na mocny lniany sznurek, a nierzadko na strunę od skrzypiec. Niekiedy ozdabiano jeden ze sznurów zawieszką w postaci krzyżyka lub medalikiem. Stanowiły część tradycyjnych strojów krakowskich i góralskich.

Kwiatozwierz.

Korale są wapiennymi szkieletami niewielkich polipów (koralowców) tworzących rafy i atole. W języku starogreckim nazwane zostały “kwiatozwierzami” (anthozoa, gr. anthos – kwiat i zoon – zwierzę). Koralowce występują głównie w morzach strefy ciepłej i gorącej, rzadziej w wodach na kołach podbiegunowych. Najbardziej sprzyjającymi warunkami do ich rozwoju są ciepłe, nasłonecznione wody przybrzeżne, jednak są także gatunki żyjące na głębokościach do 6000 m pod powierzchnią wody.

Znanych jest ponad 2000 różnych gatunków korali. Szlachetne czerwone i różowe korale są pozyskiwane z wybrzeży Japonii, Morza Śródziemnego, brzegów Afryki , Morza Czerwonego i wód Malezji. Korale czarne i złociste znajdowane są na Morzu Karaibskim, u wybrzeży Australii, na morzach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Z kolei bardzo rzadkie odmiany korala niebieskiego występują u wybrzeży Kamerunu (Afryka).

koral_korale_Royal-Stone_mapa

koralowiec_koral_budowa_royal-stoneKoralowce, fazy księżyca i punktualne rozmnażanie.

Koralowce rozmnażają się przez pączkowanie, podział podłużny, lub płciowo z zapłodnieniem zewnętrznym (rzadziej wewnętrznym) i są zazwyczaj rozdzielnopłciowe. W związku z osiadłym trybem życia zapłodnienie odbywa się poprzez wyrzut gamet do środowiska. Koordynacja obywa się dzięki zmianie barwy nieba i korelującej z nią zmianie barwy wody podczas zachodu słońca (przed pełnią niebo jest bardziej czerwone po pełni bardziej niebieskie). Przeprowadzone badania  wskazują,  że rozmnażają się one w trzeciej i czwartej nocy po pełni od godz. 21:20 do 21:50.

Koralowce są organizmami drapieżnymi. W ramionach otaczających otwór gębowy znajdują się komórki parzydełkowe obezwładniające ofiary. Odżywiają się przede wszystkim planktonem, ale ich ofiarami padają także ryby.

Czy są żyjące koralowce starsze od piramid w Egipcie?

Kolonie koralowców żyją kilkaset lat, ale odkryto jeden z rodzajów, którego czas życia potrafi przekroczyć 4000 lat. Tak wiekowe koralowce mogą być równolatkami piramidy Cheopsa w Egipcie i są najdłużej żyjącymi zwierzętami posiadającymi szkielet na Ziemi. Dłużej mogą żyć jedynie organizmy morskie nie posiadające szkieletu.

wielka_rafa_koralowa_royal-stone

Wielka rafa koralowa oraz … korale czy papryczki chili?

Na co pomagały korale?

W starożytnym Rzymie korale wieszano dzieciom na szyi lub na kołysce w celu ochrony przed epilepsją. Miały także powodować łatwiejsze wyrzynanie się ząbków. Gałązki czerwonego korala noszone były również dla ochrony przed urokami (to ostatnie przekonanie jest bardzo żywe do dnia dzisiejszego). Wierzono również, że koral chroni przed trucizną, pożarem, a także kataklizmami pogodowymi.

Koral naturalny

Koralowiec

Jak pielęgnować?

Korale nie lubią wysokiej temperatury, kwasów (zawiera je także ludzki pot) i wilgoci. Potrafią pod wpływem tych czynników matowieć. Warto w takich sytuacjach spróbować przywrócić im blask poprzez kąpiel w wodzie utlenionej.

Koralowce pod ochroną.

Niektóre z gatunków koralowców zostały wpisane na listę gatunków zagrożonych wyginięciem i są objęte zakazem sprowadzania i wwozu (lista ta podlega zmianom i aktualizacji). Złamanie obowiązujących przepisów grozi sankcjami karnymi.

W stałej ofercie Royal-Stone znajdziesz różne rodzaje korali dopuszczonych do obrotu w różnych kształtach i wymiarach.  Nie sposób nie posiadać choćby jednego sznura korali, a w dzisiejszych czasach każdy może sobie na ten luksus pozwolić 🙂

Kolory korala (koralowca): biały i kremowy (kolor kości słoniowej), czerwony, pomarańczowy, łososiowy, beżowy, brązowy, zielony, fioletowy, liliowy. Oczywiście wszystkie kolory poza kremowym wynikają z ingerencji człowieka w koral, czyli jego barwienia.

Kliknij aby zobacz różne odmiany i kształty korala naturalnego

koral_royal-stone