W dzisiejszym tutorialu Marta Norenberg prowadząca pracownię biżuterii artystycznej Sztuk Kilka pokaże, jak samodzielnie zrobić końcówki do rzemieni ze srebra.

Serdecznie zapraszamy do lektury i do tworzenia!


Lubisz w swojej twórczości używać rzemieni albo sama tworzysz beadingowe sznury? W takim razie mam dla Ciebie gratkę. Pokażę Ci, jak własnoręcznie stworzyć końcówki do wykończenia owych sznurów. Czas by mogła wykonać je sama. Do dzieła!!!

OKRĄGŁE KOŃCÓWKI DO RZEMIENI

Zakończenia sznurów mogą różnić się od siebie kształtem, wielkością i sposobem wykonania. W tym artykule pokażę Ci, jak wykonać najprostszą wersję przy użyciu gotowych rurek ze srebra. Będziemy pracować właśnie z tym metalem, gdyż rurki ze srebra są łatwe do zdobycia w szerokiej gamie wielkości (w przeciwieństwie do miedzi, czy mosiądzu).

Materiały / narzędzia:

Końcówki do rzemieni – zaczynamy!

1.Rurka już wybrana? W takim razie musisz ustalić jaką długość będzie mieć Twoja końcówka i odmierzyć tą miarę na suwmiarce. Górnym pokrętłem zablokuj sobie wymiar i odrysuj na rurce, tak jak widać to na zdjęciu. Przy odrysowywaniu (w technicznym żargonie – trasowaniu) obracałam tylko rurkę, a suwmiarkę trzymałam w miarę sztywno, aby linia była prosta.

2. W miejscu naszego odrysu zaczynamy ciąć rurkę piłką włosową. Najlepiej na początku lekko natnij metal, a potem minimalnie obróć rurkę i znów tnij i tak, aż do odcięcia kawałka. Cięcie bez obracania może być trudniejsze i w przypadku nierównego prowadzenia brzeszczotu wyjdzie  nam cięcie pod skosem.

3. Krawędzie tak uciętych rurek musisz oszlifować metalowym pilniczkiem lub gruboziarnistym papierem ściernym (najlepiej na płasko. Nie zapominaj o przetarciu wnętrza. W innym przypadku wewnętrzne zadziorki będą niszczyły rzemień. Przy cienkich rurkach (moja miała ok 3.0 mm średnicę wewnętrzną) dobrze posłużyć się drobnym, okrągłym pilnikiem.

4. Przygotowane kawałki możemy już lutować do blachy. Przygotuj sobie fragmenty trochę większe od szerokości rurki. Blachę pokryj lutówką i w tym miejscu postaw rurkę (jeśli stoi krzywo to znaczy, że musisz jeszcze ją wyrównać pilnikiem). W miejscu łączenia za pomocą pęsety połóż odrobinki lutu (do cięcia użyj szczypiec tnących).

5. Teraz możesz zacząć lutować. Delikatnie podgrzej konstrukcję niezbyt mocnym płomieniem tak, aby lutówka wyschła. Zerknij, czy przypadkiem lut gdzieś nie odskoczył. Gdyby tak się stało, przesuń go z powrotem na miejsce. Równomiernie rozgrzewaj całość, aż lut popłynie wokół linii łączenia. Gorący przedmiot chwyć pęsetą i wrzuć do gorącego roztworu kwasku cytrynowego w celu wytrawienia (czyli w naszym przypadku oczyszczenia powierzchni z tlenków).

6. Za pomocą nożyczek do blachy (w przypadku cienkich blach) lub piłki odetnij nadmiarowy „fartuszek” blachy wokół rurki, a następnie ostrą krawędź opiłuj pilnikami i przeszlifuj papierem ściernym.

7. Teraz wykonamy kółka – ostatnie ogniwa naszych końcówek. Do moich zakończeń użyłam drutu o grubości 1.0 mm. Drut wygrzałam palnikiem (czyli wyżarzyłam) aby stał się miękki i wymłotkowałam płaską częścią zwykłego młotka. Uzyskałam w ten sposób płaski profil, który powtórnie wyżarzyłam.

8. Drucik owinęłam wokół uchwytu najcieńszego pilnika. “Sprężynkę” możesz uformować także na mandryli o malej średnicy lub na innym metalowym pręcie. Ogniwko odcięłam szczypcami, oszlifowałam i spasowałam za pomocą szczypiec tnących. Miejsce łączenia kółeczka zeszlifowałam na płasko, tak żeby okrąg mógł stać w pionie, a nie toczył się gdzie popadnie.

9. Od spodniej strony kółek nałożyłam lutówkę i stopiłam odrobinę lutu, który po wykwaszeniu znów delikatnie oszlifowałam. Dzięki temu zabiegowi nie musiałam już później kłaść lutu przy łączeniu ogniwka z rurką.

10. Teraz naszą rurkę postaw w pionie. Na jej wierzchu połóż odrobinę lutówki i ogniwko. Delikatnie podgrzewaj całość, zaczynając od rurki (kółeczko nagrzeje się dużo szybciej) i gdy całość się zaczerwieni lut powinien bez problemu popłynąć.

11. Gotowe końcówki możesz teraz wg własnego uznania przetrzeć papierem ściernym, wełną stalową albo wypolerować.

12. Pamiętaj, żeby przed wklejeniem rzemienia końcówkę dobrze oczyścić i wysuszyć.

Ciekawostka – inne sposoby wykorzystania końcówek do rzemieni.

Taka gotowa rurka świetnie posłuży nam także do wykonania przekładek w naszyjnikach z dużą ilością sznurków. Możesz użyć „gołej” wersji lub ozdobić rureczki. Ciekawym rozwiązaniem jest również zrobienie końcówek z wielu rurek, do wklejenia kilku rzemieni, tak jak na zdjęciu jednej z moich prac.

Ściskam ciepło

Marta Norenberg / Sztuk Kilka