Jak zrobić ażurowe kulki z koralików Fire Polish?

Dzisiejszy wpis jest tłumaczeniem tutorialu autorstwa Neli Kábelovej – Náušnice “Pom-Pom”

W tutorialu pokazany jest schemat na stworzenie kuli z koralików Fire Polish lub Bicone. Rozmiar koralików możesz wybrać dowolny.
Aby ułatwić Wam pracę, kolejne rzędy, zarówno w schemacie jak i na zdjęciach wykonane są koralikami w różnych kolorach.

Koralikowe kule możesz wykorzystać w przeróżny sposób. Zobacz propozycje Neli Kábelovej.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do robienia kolczyków z ażurowymi kulkami:

Koraliki Bicone Xilion Bead 4 mm lub Fire Polish 4mm (FP4) -60szt

Koraliki Toho Round 15/0

Koraliki w kształcie kuli: rozm. 10mm -2sz (opcjonalnie)

Igła do koralików i nici do beadingu, bigle do kolczyków, drut lub szpilki, szczypce okrągłe i tnące.

*Jeśli używasz koralików FP lub Bicone w innym rozmiarze, zmieni się też rozmiar kuli, którą wkładasz jako wypełnienie, np. dla koralików 3mm weź kulę 8mm. 

W mojej wersji kolczyków są jeszcze chwosty wiskozowe i obrączka peyotowa. Jak zrobić obrączkę na chwost dowiesz się z wpisu na ścieg peyote nieparzysty.

Na jeden kolczyk potrzebnych jest 30 koralików Fire Polish lub Bicone. Jeśli dopiero zaczynasz pracę z koralikami polecam użycie Fire Polish w rozmiarze 4mm, ponieważ wyplatanie będzie wygodniejsze.

Przygotuj igłę do koralików i nić do beadingu. Długość nici: 80cm.
Nić powinna być w kolorze pasującym do wybranych przez Ciebie koralików. Po nawleczeniu igły nie rób supełka na końcu nici.

Nawlecz na nitkę 5 koralików FP4 i zamknij je w pętelkę.

Po zamknięciu kółka z koralików nawlecz kolejne 4 koraliki i zamknij okrąg przechodząc przez koralik pierwszy – ten,  z którego nitka była wyprowadzona. Na schemacie dodawane w tym kroku koraliki oznaczone zostały na czerwono.
Zakończ okrąg wyprowadzając nitkę przez drugi koralik.

Na tym etapie kolejne dodawane grupy koralików będę nazywała płatkami. Zatem teraz budujemy kulkę dodając czerwone płatki wokół żółtej bazy.

Nawlecz 3 koraliki i stwórz płatek cofając się. Przejdź przez pierwszy koralik z poprzedniego okręgu (czerwony) oraz dwa z bazowego okręgu (żółte)  – na schemacie będą to koraliki: drugi i trzeci.

Kolejne kółko stwórz w ten sam sposób. Nawlecz 3 koraliki i znowu cofając się przejdź przez pierwszy czerwony z poprzedniego kółka i dwa kolejne żółte  (trzeci i czwarty).

Znowu nawlecz 3 koraliki i zamknij kółko przechodząc przez czerwony (pierwszy) z poprzedniego kółka, dwa żółte (czwarty i piąty) i przejdź przez najbliższy czerwony z pierwszego kółka.
Na tym etapie bardzo pomocny jest schemat widoczny poniżej.

Ostanie kółko buduje się przez dodanie tylko dwóch koralików. Okrążenie kzakończ wyprowadzając nitkę przez czerwony koralik z pierwszego płatka – patrz schemat.

Kolejny rząd koralików zaznaczony jest na zielono. Tworzone teraz rzędy będę nazywała falbankami.

Spójrz na schemat. Składa się on z 3 okręgów – żółtego, i dwóch czerwonych – wewnętrznego i zewnętrznego. Na tym etapie igła będzie przeprowadzana przez koraliki czerwone w rzędzie zewnętrznym.

Falbanka 1.
Nawlecz 3 zielone koraliki i cofając się stwórz zieloną falbankę przechodząc przez najbliższe, wystające koraliki czerwone. Łącznie przechodzisz przez 4 koraliki czerwone.

Falbanka 2 i 3.
Kolejne dwie falbanki budujesz dodając po dwa koraliki. Cofając się musisz przejść przez najbliższy koralik zielony z poprzedniego okrążenia, a następnie przez cztery czerwone.

Falbanka 4 i 5.
Nawlecz dwa kolejne zielone koraliki, jednak tym razem przejdź igłą dalej, przez 4 czerwone i pierwszy zielony.
Ostatnią falbankę tworzy się dodając tylko jeden zielony koralik. Pętelkę zamknij przechodząc przez 2 koraliki czerwone i wyjdź przez koralik zielony, z którego wyprowadzona była nitka.

Zanim ostatecznie zaciągniesz nitkę możesz włożyć do środka kulkę w rozmiarze 10mm, żeby koraliki się nie zapadały.

Wzmocnij ścieg przechodząc przez najbardziej wystające zielone koraliki.

Jeśli chcesz, możesz wpleść pomiędzy koraliki FP4, małe koraliki Toho Round 15/0
Tak powstałą kulkę można nawlec na szpilkę i zrobić z niej kolczyki, zawieszkę lub dowolny element ozdobny.

Autorka tutorialu: Nela Kábelová
Opracowanie dla Royal-Stone: Dorota Józefiak

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone