Dzisiejszy tutorial autorstwa pani Doroty Mazur (do niedawna Dorota Słomka) prowadzącej bloga VakarasArt pokaże – dosłownie krok po kroku – jak estetycznie wykończyć kryształkowe kaboszony w kształcie łezki. Serdecznie zapraszamy.
Potrzebne materiały:
- Kryształ łezka 18 x 13 mm z wypukłym tyłem (pointback)
- Koraliki Toho Round 15/0, 11/0, 8/0
- Nici do koralików (One-G, Myiuki lub inne) – ok. 150 cm
- Bigle ze stali chirurgicznej
- Ogniwka (4 lub 5 mm)
- Igła do koralików (osobiście używam igły do haftowania nr 10)
- Nożyczki
- Szczypce bociany
Użyte w tutorialu kolory Toho:
15/0 – Permanent Finish Galvanized Aluminium i Silver Lined Milky Hot Pink
11/0 – Permanent Finish Galvanized Aluminium i Silver Lined Milky Aqua
8/0 – Permanent Finish Galvanized Aluminium
1. Na nić (długość ok. 150 cm, szerokość rozłożonych ramion) nabieramy 32 koraliki 11/0 pozostawiając ok. 5 cm „ogonek”.
2. Przeciągamy nitkę po raz drugi przez koraliki, tak by zamknąć je w okrąg. W celu ustabilizowania całości przeciągamy dodatkowo nitkę przez dwa koraliki za „ogonkiem”. Jest to podstawa do dalszej pracy ściegiem peyote.
3. Nabieramy na igłę koralik 11/0 ( na razie pracujemy tylko na tym rozmiarze) i wbijając się w co drugi koralik wykonujemy rząd ściegiem peyote.
4. Kończąc rząd przechodzimy ponownie przez pierwszy koralik jaki w tym rzędzie dodaliśmy. W ten sposób możemy rozpocząć kolejne okrążenie.
5. Nabieramy koralik (użyłam innego koloru, by praca była bardziej czytelna) i wbijamy igłę tak jak pokazano na zdjęciu (w kierunku odwrotnym do dotychczasowego). Następnie przeciągamy nitkę przez nowo dodany koralik oraz następny koralik poprzedniego rzędu. Sekwencję powtarzamy przez cały rząd.
6. Na koniec przechodzimy ponownie przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik (wystający nad pozostałymi). Po dodaniu ostatniego koralika praca powinna wyglądać jak na ostatnim zdjęciu.
7. Nabieramy koralik na igłę i dodajemy go między koraliki poprzedniego rzędu (zwykły ścieg peyote, między niebieskie koraliki dodaję srebrne) mocno ściągając nitkę. Zamykamy rząd przechodząc ponownie przez pierwszy koralik. Praca przybiera kształt koszyczka.
8. Ten rząd jest szczególnie ważny. Najpierw dodajemy jeden koralik między te z poprzedniego rzędu, następnie nie dodając koralika przechodzimy przez kolejny koralik poprzedniego rzędu (wykonujemy w ten sposób redukcję, która będzie stanowiła wierzchołek naszego koszyczka). Kolejne koraliki (14 sztuk) dodajemy standardowo między koraliki poprzedniego rzędu. Zamykając okrążenie przechodzimy jak zwykle przez pierwszy dodany koralik. Na koniec nitka powinna wystawać z koralika przy wierzchołku.
9. Nadszedł moment, by do koszyczka włożyć kryształek. W trakcie pracy może się nieco przesunąć, ale bez problemu da się to skorygować.
10. Teraz przechodzimy na koraliki 15/0. Dodajemy je między koraliki poprzedniego rzędu zaciągając mocno nitkę. Jest to ostatni rząd frontu oprawy, który zapobiegnie wypadaniu kryształu. Kończąc okrążenie jak zwykle przechodzimy przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik (na wierzchołku).
11. Teraz przechodzimy przez kolejne koraliki na ukos, by znaleźć się na tylnej stronie koszyczka. Nitka powinna znaleźć się w 4 koraliku liczonym od wierzchołka.
12. Tył wykonujemy wyłącznie koralikami 15/0. Między koraliki 11/0 dodajemy kolejno 12 koralików 15/0, aż do wierzchołka, gdzie nie dodajemy koralika (wykonujemy redukcję). Następnie dodajemy koraliki między pozostałe przestrzenie (3 koraliki 15/0). Zamykamy okrążenie tak jak poprzednio.
13. Dodajemy koraliki między koraliki poprzedniego rzędu, łącznie 15 koralików.
14. Dodajemy 1 koralik (oznaczony literą A), następnie wykonujemy redukcję (r) nie dodając żadnego koralika, dodajemy 3 kolejne koraliki (B, C, D) i ponownie wykonujemy redukcję (r). Po wykonaniu redukcji dodajemy kolejne 9 koralików. Przy wierzchołku koraliki będą układać się w dziubek. Rząd kończymy przechodząc przez pierwszy koralik dodany w tym okrążeniu.
15. Dodajemy 8 koralików między kolejne koraliki poprzedniego rzędu. Następnie wykonujemy redukcję (na wierzchołku) i dodajemy kolejne 4 koraliki. Zamykamy rząd przechodząc przez pierwszy dodany w nim koralik.
16. Rozpoczynamy od wykonania redukcji (r),a następnie dodajemy 1 koralik (A) i ponownie wykonujemy redukcję (r). Dodajemy kolejne 4 koraliki i wykonujemy redukcję (na wierzchołku). Ponownie dodajemy kolejno 4 koraliki . Rząd powinien zakończyć się w miejscu redukcji na poprzednim okrążeniu. By rozpocząć następny rząd należy ponownie przejść nitką przez zebrane w redukcji koraliki oraz kolejny dodany za nią koralik .
17. Dodajemy kolejne 4 koraliki, a następnie na wierzchołku wykonujemy redukcję i ponownie dodajemy 4 koraliki . Zamykamy rząd przechodząc przez pierwszy dodany w nim koralik.
18. Wykonujemy redukcję, w następnym ruchu dodajemy 1 koralik, wykonujemy kolejne 3 redukcje i dodajemy 1 koralik.
19. Następnie nabieramy koralik na igłę i przechodzimy wskazany na zdjęciu koralik oraz przez dodany poprzednio koralik.
20. Dodajemy kolejny koralik w sposób pokazany na zdjęciu.
21. W celu ustabilizowania dodanych koralików należy wykonać przejścia igłą według sekwencji ze zdjęć.
22. Kolejny krokiem jest przejście na wierzchołek oprawy w celu dodania koralika, dzięki któremu można całość zamontować jako kolczyk. Po przejściu przez pokazane koraliki nitka powinna wychodzić na wierzchołku. Następnie na igłę nabieramy 1 koralik 15/0, 1 koralik 8/0 i 1 koralik 15/0 i przechodzimy przez przeciwległy koralik.
23. W celu ozdobienia brzegu należy wykonać pikotki. Na igłę należy nabrać 3 koraliki 15/0 i przejść przez kolejny koralik. Dodane Toho powinny układać się w trójkąt tak jak to widać na zdjęciu. Po wykonaniu wszystkich pikotek praca powinna wyglądać jak na ostatnim zdjęciu.
24. Pozostało jedynie zawiązać supełek. Najpierw jednak należy przejść na tył pracy. Supełek zaciskamy mocno, ale ostrożnie. Przeciągamy nitkę przez co najmniej dwa sąsiednie koraliki. Teraz można bezpiecznie uciąć nić . Z pozostawionym od początku „ogonkiem” (drugi koniec nitki) postępujemy identycznie. ( Ja na potrzeby tutorialu odcięłam nitkę wcześniej, by nie zaciemniała obrazu). Opleciony kryształ jest gotowy do zamontowania na biglu.
26. Gotowy opleciony kryształek należy zamontować na biglu. Używam do tego nielutowanego ogniwka, które odginam szczypcami.
27. Pozostało jedynie wykonać drugi kolczyk do pary. Kryształki można podwieszać do dowolnych bigli lub sztyftów.
Miłego tworzenia. 🙂
Chętnych na zakupy z rabatem zapraszamy na BLOGA pani Doroty gdzie możecie znaleźć specjalny kod rabatowy biorący udział w akcji Polecam RoyaLOVE.
Dorota Mazur
Vakaras
dzień dobry, czy tym sposobem można opleść łezkę, która nie ma wypukłego tyłu? Będę bardzo wdzięczna za wszystkie podpowiedzi
Tak, choć pewnie z tyłu będzie nieco luzu
This is a lovely tutorial, and works perfectly with any size stone of this shape, only having to add or subtract the number of original step beads, to fit around the stone. Thank you for your clear explanations and photos <3
Bardzo czytelny i dokładny tutorial. Bez problemu zrobiłam swoją pierwszą łezkę. Dziękuję za możliwość skorzystania z niego.
Bardzo się cieszymy, że możemy być pomocni. dziękujemy także w imieniu Autorki tutoriala.
Świetny tutorial, to było moje kolejne podejście do tej techniki i w koncu się udało