Własnoręczne wykonanie biżuterii wcale nie jest takie trudne. Podstawowe narzędzia i materiały wystarczą, aby każdy mógł stać się projektantem i wykonawcą oryginalnych kolczyków, bransolet czy naszyjników.
Podstawowymi narzędziami do wykonywania biżuterii są szczypce okrągłe, płaskie i tnące. Szczypce okrągłe pozwalają wykręcać kształtne loopiki tzn. małe kółeczka, które pomagają łączyć ze sobą poszczególne części projektów biżuteryjnych. Szczypce płaskie są narzędziem pomocniczym, a także ułatwiają np. prostowanie drutów lub szpilek. Szczypce tnące umożliwiają precyzyjne cięcie drutu czy szpilki.
Do wykonania kolczyków użyjemy bigli, szpilek, ozdobnych przekładek i koralików.
Możemy użyć zarówno bigli otwartych, zamykanych lub sztyftów – wybór zależy od osobistych preferencji. Osoby z alergią na metale powinny wybierać bigle lub sztyfty ze stali chirurgicznej.
W ofercie sklepu Royal-Stone znajduje się wiele rodzajów szpilek – szpilki z główką tzw. gwóźdź, z kulką, z ozdobną główką.
Ozdobne przekładki nie tylko dodają walorów estetycznych, ale także mogą maskować drobne niedoskonałości kamieni np. lekko wyszczerbione lub zbyt duże dziurki.
Do wykonania kolczyków możemy wybierać dowolne kamienie i koraliki, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i oczywiście ciężar i rozmiar kamieni. Osoby wrażliwe powinny wybierać mniejsze kamienie lub koraliki z lekkich mas plastycznych np. akrylu lub fimo.
Sposób wykonania
1) Na szpilkę z łebkiem nakładamy kolejno
– ozdobną czapeczkę (ładnie wykończy spód pracy i zapobiegnie ewentualnemu zsunięciu się koralika jeśli otwór w koraliku jest zbyt duży),
-koralik,
-przekładkę.
Układ przekładek i koralików jest dowolny i zależy jedynie od Twojego pomysłu.
2) Wszystkie elementy przesuwamy do końca tak, aby ściśle do siebie przylegały.
3) Zaginamy szpilkę pod kątem prostym tuż przy ostatniej przekładce.
4) Szczypcami do cięcia przycinamy szpilkę w odległości ok. 0,8-1cm.
5) Szczypcami okrągłymi łapiemy za sam koniec przyciętej szpilki.
6) Zaczynamy wykręcać loopik, czyli małe kółeczko za które przymocujemy kolczyk do bigla. Żeby loopik wyszedł kształtny i symetryczny należy nakręcać szpilkę końcówką szczypiec zachowując jednocześnie kąt prosty przy ostatniej przekładce.
7) Kiedy już uzyskamy ładny loopik podginamy go do pionu tak, aby znalazł się w osi symetrii kolczyka.
8) Do wykonania prezentowanych kolczyków użyłam ozdobnych bigli. Na spodniej stronie mają przylutowane kółeczko na którym zawieszę element wykonany w poprzednim etapie. Takie kółeczka mają też inne popularne bigle czy sztyfty.
9) Aby połączyć bigiel z zasadniczą częścią kolczyka, należy szczypcami płaskimi delikatnie rozchylić loopik. Pamiętaj –aby nie zdeformować loopika rozchylaj go zawsze w przód lub w tył.
10) Zaczepiamy kolczyk za bigiel i delikatnie z powrotem przyginamy odgiętą część loopika tym samym zamykając go.
Kolczyki są gotowe. Miłego noszenia.
Jeśli zrobiłaś takie lub podobne kolczyki będzie nam bardzo miło jeśli zamieścisz w komentarzach link do nich!
Ciekawostka:
W ofercie sklepu Royal Stone znajduję się specjalne narzędzie marki BeadSmith do wykonywania perfekcyjnych loopików. Poniższy film prezentuje jego działanie.
Pięknie wyglądają, jak widzę takie coś to aż chce się zacząć też robić samemu. Ale czy wyjdą takie ładne to już nie wiem. Drogo kosztują dodatki ?