W dzisiejszym tutorialu Mistrzyni techniki wire wrapping pracująca z miedzią – Natalija Antunović-Djapo znana jako Thanit Tahua pokaże Wam, jak łatwo możecie samodzielnie wykonać pierścionek w tej technice.

Zapraszamy do tworzenia!


Zapraszam Was dzisiaj do zrobienia prostego, regulowanego pierścionka z drucików. Wire wrapping wcale nie musi być czasochłonnym i wielogodzinnym zajęciem. Pokażę Wam jak można szybko i bez dużych trudności zrobić efektowny regulowany pierścionek z piękną muszlą paua w formie kaboszonu.

Narzędzia potrzebne do stworzenia pierścionka wire wrapping:

Potrzebne materiały do stworzenia pierścionka wire wrapping:

fot.1

Naszą pracę rozpoczniemy od ukształtowania formy na pierścionek za pomocą rygla. Owiniemy na nim drut miedziany 1,8 mm o długości 10 cm. Następnie uformujemy kształt pierścionka, oszlifujemy końcówki drutów i dowiążemy kaboszon z muszli paua.
Następnie będziemy doplatać splotem trzy na trzy drut miedziany o średnicy 1,2 mm o długości 15 cm i wykonamy z niego elementy ozdobne które przywiążemy do bazy pierścionka. Następnie pierścionek będzie po uprzednim umyciu w ciepłej wodzie z mydłem zaoksydujemy, czyli dekoracyjnie poczernimy. Na zakończenie oczyścimy go specjalnym płynem do czyszczenia metali Cuprum i będziemy mogli cieszyć piękną ozdobą na naszej dłoni. Zaczynamy!

ETAP I – kształtowanie bazy pierścionka wire wrapping

Owijamy drut o średnicy 1,8 mm i długości 10 cm wokół rygla tak, aby utworzyć bazę pierścionka. Górną końcówkę kształtujemy w kształt fali, dolną formujemy w kształt koła które dopasowane jest do wielkości naszej monety z muszli paua.

Dokładnie szlifujemy pilnikiem jubilerskim końcówki drutu aby powstały nam zaokrąglone na samym szczycie wierzchołki. Na fot.5 widać końcówki po szlifowaniu.

fot.5

ETAP II – Dowiązanie kaboszonu do bazy pierścionka wire wrapping

Dowiązanie kaboszonu do bazy pierścionka rozpoczynamy dowiązaniem do okręgu pierścionka drutu miedzianego o średnicy 0,8 mm i długości 15 cm. Drut dowiązujemy oplatając trzykrotnie ciasnym oplotem bazę pierścionka w miejscu przygotowanego pod kaboszon okręgu (fot.6)

Następnie nawlekamy na drut miedziany kaboszon i dowiązujemy do boku naprzeciwko również trzema oplotami wokół okręgu (fot.7).

Końcówki drutów ucinamy i dociskamy do bazy pierścionka za pomocą szczypców płaskich tak aby powierzchnia była całkowicie gładka (fot.8).

ETAP III – Doplatanie drutu miedzianego o średnicy 1,2 mm i wykonanie elementu ozdobnego

Do bazy pierścionka doplatamy drut miedziany o średnicy 1,2 mm i długości 15 cm. Drut będziemy doplatać za pomocą drutu miedzianego o średnicy 0,4 mm i długości 30 cm.

Rozpoczynamy od wykonania trzech ciasnych oplotów wokół bazy pierścionka na wysokości ukształtowanego koła i zaczynającego się motywu fali. Następnie dokładamy drut o średnicy 1,2 mm i długości 15 cm od góry i dowiązujemy „od dołu” trzy ciasne oploty drutem miedzianym o średnicy 0,4 mm. Powtarzamy trzy oploty na bazie pierścionka. Powtarzamy oplatanie w ten sposób na całej długości pierścionka aż dojdziemy do wplecionego kaboszonu. Nadmiar drutów o długości 0,4 mm odcinamy i dociskamy do owiniętych drutów szczypcami płaskimi tak aby powierzchnia była całkowicie gładka (fot.9-11).

Następnie zawijamy ozdobne pętle na końcówkach dowiązanego do bazy drutu o średnicy 1,2 mm (fot.12-13). Po ich ukształtowaniu odcinamy nadmiar i oplatamy na bazie pierścionka (czyli drucie o grubości 1,8mm). Dociskamy szczypcami płaskimi.

ETAP IV – OKSYDOWANIE I CZYSZCZENIE PŁYNEM CUPRUM

Przed procesem patynowania pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki temu patynowanie będzie równomierne i uzyskamy ten sam odcień na całości pracy. Do patynowania używamy oksydy na zimno.  Płyn nanosimy pędzelkiem do momentu, aż poczerni ona naszą pracę w całości (fot.15). Następnie myjemy ponownie pierścionek w wodzie z mydłem i osuszamy.

fot.15

Końcowe polerowanie przeprowadzimy za pomocą preparatu Cuprum. Niewielką ilość nanosimy na bawełnianą szmatkę (lub szczoteczkę) i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego koloru miedzi oraz uzyskania błysku metalu. Na zakończenie pierścionek dokładnie myjemy aby usunąć resztki preparatu, osuszamy i od tej chwili możemy cieszyć się własnoręcznie wykonanym pięknym pierścionkiem.

Udanego zawijania!

Natalija Antunović-Djapo/Thanit Tahua