W dzisiejszym wpisie pokazujemy, w jaki sposób samodzielnie wykonać prostą bransoletkę typu “cuff” z miedzianej blachy. Bransoletkę dodatkowo zafakturujemy za pomocą przykładowego stempla do blachy oraz zaoksydujemy. Do dzieła!


Potrzebne materiały i narzędzia:

Blacha miedziana grubość 0,8mm

Nożyce do blachy

Przyrząd do kształtowania bransolet Impress Art

Dowolny stempel/stemple do blachy

Kowadło płaskie stalowe

Młotek

Palnik jubilerski

Ogniotrwała płytka ceramiczna

Pęseta stalowa

Oksyda do czernienia srebra na gorąco (działa również na miedź)

Pilnik-polerka lub drobnoziarnisty papier ścierny.


Zaczynamy od narysowania na arkuszu miedzianej blachy formatek, które po wycięciu i ukształtowaniu staną się przyszłą bransoletą.

Jeśli do wykonania bransolety używamy blachy o grubości 0,8 mm, wówczas odrysowane formatki możemy wyciąć za pomocą nożyc jubilerskich. W przypadku, gdybyśmy zechcieli wykorzystać grubszą blachę (np. 1 mm lub 1,2 mm) zamiast nożyc będziemy musieli użyć piłki jubilerskiej (tzw. gesztelki). Więcej o narzędziach jubilerskich do cięcia znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów na naszym blogu.

Po wycięciu pasków blachy za pomocą nożyc będą one nieco odkształcone. Blacha będzie także nieco “sprężynowała”, a więc aby móc ją doprowadzić do stanu płaskiego niezbędne będzie jej “wygrzanie”. Wygrzewanie polega na nagrzewaniu naszych elementów za pomocą palnika jubilerskiego do ich zażarzenia się do koloru ciemnej wiśni, a następnie ostudzeniu w miseczce z zimną wodą.  Pamiętajmy, aby to robić na ogniotrwałym podkładzie.  Po tej operacji z łatwością wyprostujemy paski blachy, a także staną się one bardziej podatne na głębsze tłoczenie wzorów, które wykonamy w następnym kroku.

Teraz możemy przystąpić do tłoczenia wzorów za pomocą stempla do metalu. Ja wykorzystałem stempel z kształtem trójkąta, jednak możecie wykorzystać dowolne inne kształty, albo też ich kombinacje. Blachę w tym celu kładziemy na płaskim stalowym kowadle, a następnie przykładamy stempel w kolejne miejsca i uderzamy młotkiem.

Po uzyskaniu faktury możemy przystąpić do ukształtowania naszej bransolety. Wykorzystamy do tego specjalny przyrząd, dzięki któremu zrobimy to z łatwością.  W innym wpisie na blogu znajdziecie szerszą prezentację tego wygodnego w użyciu narzędzia Impress Art.

Kolejnym etapem jest oczyszczenie naszej bransolety z tlenków. Przygotowujemy roztwór trawiący zalewając w miseczce kwasek cytrynowy (2-3 łyżeczki) wrzącą wodą, a następnie wkładamy do tak przygotowanej kąpieli bransoletę.

Po kilku minutach powinna być oczyszczona z tlenków. Wyjmujemy ją i aby zneutralizować działanie kwasku, możemy ją następnie zanurzyć w roztworze sody oczyszczonej. Zamiast kąpieli w roztworze sody możemy także opłukać dokładnie pod strumieniem bieżącej wody.

WAŻNE: Pamiętajmy, aby od czasu kąpieli trawiącej w kwasku cytrynowym, aż do czasu zaoksydowania nie dotykać bransolety palcami. Palce pozostawią w miejscu dotyku tłustą mikrowarstewkę i w tych miejscach bransoleta się nie zaoksyduje. W dalszych krokach używajmy pęsety.

Teraz bransoletę zaoksydujemy, czyli poczernimy. W tym celu wlewamy do miseczki gorącą wodę i dolewamy do niej nieco oksydy na gorąco tak, aby roztwór miał intensywnie żółty kolor. Następnie zanurzamy w tak przygotowanym roztworze bransoletę i już po ok. 10 sekundach będzie wyglądała tak, jak na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy, aby nie trzymać przedmiotów w kąpieli dłużej, gdyż wtedy czarna warstwa zacznie się “łuszczyć”. Po wyjęciu z kąpieli płuczemy dobrze pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem.

Teraz pozostało jedynie przetarcie powierzchni bransolety pilnikiem-polerką, albo drobnoziarnistym papierem ściernym i gotowe!