W dzisiejszym wpisie pokazujemy, w jaki sposób samodzielnie wykonać prostą bransoletkę typu “cuff” z miedzianej blachy. Bransoletkę dodatkowo zafakturujemy za pomocą przykładowego stempla do blachy oraz zaoksydujemy. Do dzieła!
Potrzebne materiały i narzędzia:
Blacha miedziana grubość 0,8mm
Przyrząd do kształtowania bransolet Impress Art
Dowolny stempel/stemple do blachy
Palnik jubilerski
Oksyda do czernienia srebra na gorąco (działa również na miedź)
Pilnik-polerka lub drobnoziarnisty papier ścierny.
Zaczynamy od narysowania na arkuszu miedzianej blachy formatek, które po wycięciu i ukształtowaniu staną się przyszłą bransoletą.
Jeśli do wykonania bransolety używamy blachy o grubości 0,8 mm, wówczas odrysowane formatki możemy wyciąć za pomocą nożyc jubilerskich. W przypadku, gdybyśmy zechcieli wykorzystać grubszą blachę (np. 1 mm lub 1,2 mm) zamiast nożyc będziemy musieli użyć piłki jubilerskiej (tzw. gesztelki). Więcej o narzędziach jubilerskich do cięcia znajdziecie w jednym z wcześniejszych wpisów na naszym blogu.
Po wycięciu pasków blachy za pomocą nożyc będą one nieco odkształcone. Blacha będzie także nieco “sprężynowała”, a więc aby móc ją doprowadzić do stanu płaskiego niezbędne będzie jej “wygrzanie”. Wygrzewanie polega na nagrzewaniu naszych elementów za pomocą palnika jubilerskiego do ich zażarzenia się do koloru ciemnej wiśni, a następnie ostudzeniu w miseczce z zimną wodą. Pamiętajmy, aby to robić na ogniotrwałym podkładzie. Po tej operacji z łatwością wyprostujemy paski blachy, a także staną się one bardziej podatne na głębsze tłoczenie wzorów, które wykonamy w następnym kroku.
Teraz możemy przystąpić do tłoczenia wzorów za pomocą stempla do metalu. Ja wykorzystałem stempel z kształtem trójkąta, jednak możecie wykorzystać dowolne inne kształty, albo też ich kombinacje. Blachę w tym celu kładziemy na płaskim stalowym kowadle, a następnie przykładamy stempel w kolejne miejsca i uderzamy młotkiem.
Po uzyskaniu faktury możemy przystąpić do ukształtowania naszej bransolety. Wykorzystamy do tego specjalny przyrząd, dzięki któremu zrobimy to z łatwością. W innym wpisie na blogu znajdziecie szerszą prezentację tego wygodnego w użyciu narzędzia Impress Art.
Kolejnym etapem jest oczyszczenie naszej bransolety z tlenków. Przygotowujemy roztwór trawiący zalewając w miseczce kwasek cytrynowy (2-3 łyżeczki) wrzącą wodą, a następnie wkładamy do tak przygotowanej kąpieli bransoletę.
Po kilku minutach powinna być oczyszczona z tlenków. Wyjmujemy ją i aby zneutralizować działanie kwasku, możemy ją następnie zanurzyć w roztworze sody oczyszczonej. Zamiast kąpieli w roztworze sody możemy także opłukać dokładnie pod strumieniem bieżącej wody.
WAŻNE: Pamiętajmy, aby od czasu kąpieli trawiącej w kwasku cytrynowym, aż do czasu zaoksydowania nie dotykać bransolety palcami. Palce pozostawią w miejscu dotyku tłustą mikrowarstewkę i w tych miejscach bransoleta się nie zaoksyduje. W dalszych krokach używajmy pęsety.
Teraz bransoletę zaoksydujemy, czyli poczernimy. W tym celu wlewamy do miseczki gorącą wodę i dolewamy do niej nieco oksydy na gorąco tak, aby roztwór miał intensywnie żółty kolor. Następnie zanurzamy w tak przygotowanym roztworze bransoletę i już po ok. 10 sekundach będzie wyglądała tak, jak na zdjęciu poniżej. Pamiętajmy, aby nie trzymać przedmiotów w kąpieli dłużej, gdyż wtedy czarna warstwa zacznie się “łuszczyć”. Po wyjęciu z kąpieli płuczemy dobrze pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem.
Teraz pozostało jedynie przetarcie powierzchni bransolety pilnikiem-polerką, albo drobnoziarnistym papierem ściernym i gotowe!
Dzień dobry ,czy do bransolety z miedzi mogę przykleić akieś elementy (jeżeli tak to jakim klejem ) .pozdrawiam 🙂
Oczywiście, polecamy do tego kleje do metalu.
Dziękuję bardzo za odpowiedź, pozdrawiam.
Dziękuję za odpowiedź.
Świetny poradnik. Dziękuje!
Mam, może banalne pytanie. Jak zrobić, coś takiego, że mam rowek w miedzi, np w bransolecie na szerokość i głębokość powiedzmy 1 mm i chciałem go wypełnić srebrem w jakiś trwały sposób. Czy można użyć srebrny drut i jakoś go wlutować? Jak to zrobić technicznie? Jaki palnik? jak masz czas to proszę o jakieś wskazówki.
Jeśli chodzi o wypełnienie rowka o podanych wymiarach (i jest on równy), chyba najłatwiej byłoby wlutować drut srebrny o przekroju kwadratowym i takich wymiarach. Na pewno łatwiej też będzie dokonać tej operacji przed gięciem blachy do kształtu bransolety. Dobór odpowiedniego palnika uzależniony będzie tutaj od wielkości blachy (tj. szerokości). Moc musi być wystarczająca, aby nagrzać blachę do temperatury wymaganej dla stopienia się lutu, więc trudno bez znajomości dokładnych wymiarów wskazać konkretny. Na pewno odpowiednie będą wszelkie pełnoprawne palniki jubilerskie. Zapraszam na grupę jubilerską i zadanie pytania z podaniem większej ilości szczegółów, a ktoś na pewno pomoże: https://www.facebook.com/groups/150541905668227