Tym razem nie mam dla Was tutorialu, ale zamiast tego jest schemat. Przygotowałam graficzny schemat montażu zapięcia z wykorzystaniem kulek zaciskowych. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nośnikiem jest żyłka lub linka jubilerska. Ten sposób możecie wykorzystać zarówno w przypadku bransoletek jak i naszyjników.


Potrzebne materiały:

Nośnik zawsze przycinamy o ok. 25cm dłuższy niż planowana biżuteria. Przy montażu zapięcia taki zapas ułatwi nam pracę.
Kamienie/koraliki nawlekamy według dowolnego wzoru. Przy wybieraniu nośnika nalezy pamiętać, by dobrać optymalną grubość. Najbardziej popularnymi grubościami linek i żyłek wykorzystywanych w biżuterii to 0,38mm-0,5mm. Jest to grubość odpowiednia o utrzymania średniej wielkości kamieni (8mm -12mm), a zarazem nośnik jest na tyle plastyczny, że biżuteria będzie się “miękko” układać.

Po dobraniu odpowiedniego nośnika należy wybrać kulki zaciskowe. Ważna jest średnica wewnętrzna kulki. Nośnik musi przez nią przejść dwukrotnie. Do wyżej wymienionych grubości linek/żyłek odpowiednie będą kulki zaciskowe 2,2mm-2,5mm. Kulki sprzedawane są w opakowaniach po kilka sztuk.

Z każdej strony potrzebne są po dwie kulki zaciskowe.

*kulka zaciskowa to nazwa ogólnie przyjęta do drobnych elementów, które służą do zaciskania (zgniatania) m.in. przy montażu zapięć. Ten element często jednak bardziej przypomina maleńką rurkę niż kulkę.

Kolejny element to podkówka. Nie jest to artykuł niezbędny, jednak dzięki podkówce zminimalizujemy tarcie nośnika o zapięcie i ogniwo, a tym samym zabezpieczymy przed zerwaniem. Podkówkę zakładamy po kulkach zaciskowych, przechodząc nośnikiem dookoła, w przeznaczonym do tego zagłębieniu.

Ostatni element to zapięcie. Zapięcie zawsze będzie się składało z dwóch części, nie zawsze będą one sprzedawane w komplecie. Najbardziej popularnym zapięciem jest karabińczyk, do którego musimy dobrać odpowiednie ogniwo. Zapięcie nakładamy na podkówkę (z drugiej strony na podkówkę zakładamy ogniwo). Wykorzystując tę metodę montażu zapięcia możesz użyć ogniwa zamkniętego (zlutowanego). Wielkość ogniwa dobiera się w zależności od wielkości karabińczyka. Przykładowo, dla zapięcie wielkości 13mm odpowiednie ogniwo nie powinno być mniejsze niż 6mm, a grubość drutu z jakiego to ogniwo jest wykonane nie powinna być mniejsza niż 0,8mm.
Do ogniwa możemy dodatkowo doczepić łańcuszek, dzięki któremu można regulować długość.

 

Na koniec wracamy nośnikiem w kulki zaciskowe, które następnie zgniatamy przy użyciu narzędzi płaskich.

Schemat montażu zapięcia typu karabińczyk

Dorota, Royal-Stone