Jeśli lubicie swobodne stylizacje w stylu boho, ten długi, wiązany naszyjnik z kilku sznurów z podłużnymi koralikami Miyuki Bugle na pewno przypadnie Wam do gustu! Muszelki kauri dodają mu uroku i idealnie pasują da wakacyjnych stylizacji. Naszyjnik nie wymaga montażu zapięcia, dlatego nie jest trudny do wykonania. Wystarczy odrobina cierpliwości przy nawlekaniu koralików i pleceniu sznureczka – ale to przecież sama przyjemność!

Co jest potrzebne do wykonania wakacyjnego naszyjnika z muszelkami?

Materiały:

  • muszelki kauri (wykorzystałam muszelki porcelanki cięte – bez otworów 21-23 mm beige) – 6 szt.,
  • nici nylonowe ( użyłam nici S-Lon Fine Tex 135 WHITE 0,4 mm) – ok. 11 m,
  • koraliki Miyuki Bugle (wybrane przez mnie to: Matted Metallic Dark Bronze 6 mm, White Opaque 6 mm oraz Peach Topaz Gold Luster 6 mm) – 3 op. – po jednym z każdego koloru,
  • koraliki Toho 15/0 (użyłam koralików w kolorach: Trans-Rainbow Frosted Crystal oraz Gold-Lined Rainbow Crystal) – 1 op. lub po jednym z każdego koloru,
  • przekładki ze stali chirurgicznej (wybrałam kule pozłacane ze stali chirurgicznej o wielkości 3 mm) – 18 szt.;

Przydadzą się:

Jak wykonać naszyjnik boho z muszelkami kauri i Miyuki Bugle

Naszyjnik będzie zbudowany z 6 sznurów koralików zakończonych muszelkami kauri. Będzie to naszyjnik bez zapięcia – nici, na które nawleczemy koraliki, wykorzystamy do stworzenia plecionego sznureczka do wiązania naszyjnika. Dzięki temu naszyjnik będzie mógł mieć również regulowaną długość.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie nici: potrzebujemy 6 odcinków, każdy o długości ok. 180 cm. Nić, którą wybrałam, jest stosunkowo sztywna i dzięki temu nie wymaga użycia igły: po obcięciu nożyczkami końcówki pod skosem z łatwością będzie można nawlekać na nią koraliki.

Wszystkie nici związujemy razem na supeł, zostawiając na końcu ok. 65 cm nici na zaplecenie sznureczka. Na całą wiązkę nici nakładamy stalową przekładkę. Następnie na każdą z 6 nici nawlekamy koraliki Miyuki Bugle, przeplatając je koralikami Toho w odpowiadającym im odcieniu. Mój początkowy odcinek ma długość ok. 4 cm. Użyłam w nim koralików:

MB1: Miyuki Bugle Matted Metallic Dark Bronze /matowy brąz/,
T1: Toho 15/0 Gold-Lined Rainbow Crystal /złotobrązowy/;

Całość zakańczamy stalową przekładką i zawiązujemy nici na supeł – na tyle blisko, by nie było zbyt dużego luzu między koralikami, ale zachowując minimalny odstęp, żeby koraliki miękko się układały.

Za supełkiem ponownie umieszczamy na wiązce nici stalową przekładkę. Nasze nitki dzielimy teraz na 2 części (po 3 nitki każda). Będzie to fragment zbudowany z 3 ułożonych rzędem muszelek kauri. Przeprowadzamy nitki przez pierwszą muszelkę, jedną część nici wprowadzając w otwór muszelki od góry, a drugą – od dołu. Po przepleceniu nitek układamy muszelkę tak, żeby supełek znalazł się nad muszlą. Następnie łączymy wszystkie nici razem i bezpośrednio pod muszelką związujemy je znów na supeł. W taki sam sposób mocujemy kolejne dwie muszelki. Zwróćmy uwagę na to, żeby muszelki układały się wszystkie na prawą stronę. Pamiętajmy również, że mają one dół oraz górę – należy je umieścić odpowiednią stroną, żeby wszystko dobrze się prezentowało. Przed ostatnim supłem na wiązkę nici nakładamy stalową przekładkę.

Za supełkiem umieszczamy kolejną przekładkę ze stali. Po jej nałożeniu możemy przystąpić do tworzenia centralnej części naszyjnika. To część zbudowana z 6 sznurów koralików nawleczonych w określonej sekwencji; ma około 32 cm długości. Użyłam tu koralików Miyuki Bugle w trzech kolorach, przekładające je koralikami Toho w odpowiadających im barwach.

Koraliki nawlekałam na każdą z nici według poniższego schematu:

5 x MB1 /matowy brąz/ + T1 /złotobrązowy/,
2 x MB2 /złoty brąz/ + T1 /złotobrązowy/,
1 x MB3 /biały/ + T1 /złotobrązowy/,
2 x MB2 /złoty brąz/ +T1 /złotobrązowy/,
21 x MB3 /biały/ + T2 /transparentny/,
2 x MB2 /złoty brąz/ +T1 /złotobrązowy/,
1 x MB3 /biały/ + T1 /złotobrązowy/,
2 x MB2 /złoty brąz/ + T1 /złotobrązowy/,
5 x MB1 /matowy brąz/ + T1 /złotobrązowy/;

MB1: Miyuki Bugle Matted Metallic Dark Bronze /matowy brąz/,
MB2: Miyuki Bugle Peach Topaz Gold Luster /złoty brąz/,
MB3: Miyuki Bugle White Opaque / biały/,
T1: Toho 15/0 Gold-Lined Rainbow Crystal /złotobrązowy/;
T2: Toho 15/0 Trans-Rainbow Frosted Crystal /transparentny/.

Po nawleczeniu koralików według tej sekwencji na wszystkie 6 nici nakładamy na nie stalową przekładkę, a następnie związujemy je wszystkie razem na supeł (tak jak poprzednio: niezbyt ciasno i nie bardzo luźno). 

Teraz kolejna stalowa przekładka i kolej na 3 muszelki – mocujemy je w taki sam sposób, jak robiliśmy to wcześniej, również zakańczając tę cześć stalową przekładką oraz supełkiem. Pamiętajmy o właściwym ułożeniu muszelek! Obie części zbudowane z muszelek kauri powinny być względem siebie symetryczne.
Pozostaje nam nawleczenie ostatniej części z koralikami. Na wiązkę nici nakładamy kolejną stalową przekładkę i na pojedyncze już nici nawlekamy końcową partię koralików (MB1 /matowy brąz/ + T1 /jasnobrązowy/), uzyskując, tak jak na początku, 6 rzędów koralików o długości ok. 4 cm. Kończymy stalową przekładką oraz supłem.

Główna część naszyjnika jest gotowa. Pora na stworzenie sznureczków, za pomocą których będziemy wiązać naszyjnik.
Za supełkiem jak zwykle umieszczamy stalową przekładkę. Nici dzielimy na 3 części, mocujemy naszą pracę tak, by móc ją naprężyć (np. przyklejając ją taśmą do blatu stołu) i splatamy nitki w warkoczyk o długości około 20 cm (lub dłuższy, w zależności od preferencji). Na końcu wiążemy supełek.
Zakończeniem sznureczków będą 3 stalowe przekładki. Umieszczamy je na niciach i wiążemy supeł końcowy. Możemy uciąć nici przy supełku i delikatnie przypalić je przy suple zapalniczką, żeby zabezpieczyć końcówkę. Ja zdecydowałam się zostawić końcówki z luźno zwisającymi nitkami o długości około 4 cm, tak by przypominały chwosty.
W taki sam sposób wykonujemy i zakańczamy sznureczek z drugiej strony naszyjnika.

Gotowe!
Ten wakacyjny naszyjnik w stylu boho pięknie wygląda do białych lub kremowych bluzek i sukienek. Dzięki sznureczkom można dopasować długość do swoich potrzeb – to bardzo praktyczne rozwiązanie!
Jesteśmy ciekawi innych wariantów kolorystycznych tego naszyjnika – bogaty wybór koralików Toho i Miyuki Bugle oraz nici S-lon pozwala na tworzenie wielu wariacji. Może macie pomysł na własne? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się z nami efektami.