Jak zamontować sztyfty do kolczyków z kryształkami Rivoli ?
Krysztaki Rivoli pięknie się mienią. Pozwala na to ich specyficzny kształt — ze spiczastym spodem, niestety utrudnia to montaż kryształków w biżuterii, ale Ewa Genge ma na to sposób i pokaże go w tym tutorialu. Jednak kolczyki “Golden Queen” to nie tylko kryształy Rivoli — ale także piękne, lejące chwosty uszyte z gęstych frędzli na taśmie (nazywanych także frędzlami tanecznymi). Frędzle te pozwalają na zrobienie dowolnej grubości chwostów tak modnych w tym sezonie!
Co jest potrzebne do zrobienia kolczyków z chwostami i kryształkami Rivoli:
- Kryształki Rivoli 12 mm
- Baza ze sztyftem do kryształkówRivoli 12 mm
- Koraliki TOHO – rozmiar 11/0 oraz 8/0 – u mnie w kolorze Permanent Finish Galvanized Starlight
- Sutasz po ok. 0,5m – sznurek sutasz metalizowany złoty oraz sutasz poliestrowy USA Poly magenta
- Ozdobna czapeczka – tulejka – u mnie w kolorze złotym
- Gęste frędzle taneczne na taśmie – u mnie w kolorze złotym
- Materiał do wykończenia – skórka lub welur
- Nić jubilerska– np. żyłka jubilerska monofilowa
- Nić w kolorze frędzli – Poly Sheen beżowa
- Cienka igła jubilerska do koralików
- Ostre nożyczki
- Klej jubilerski – np. Hasulith
Jak robić kolczyki z kryształkami Rivoli i długimi chwostami
Bazę ze sztyftem posmaruj od środka klejem Hasulith, wklej kryształek, chwilkę go przytrzymaj, aby klej lekko związał.
Przygotuj sznurki w kolorze złotym (2 x 21 cm) oraz magenta (2×21 cm). Zabezpiecz końcówki sznurków odrobiną kleju, gdyż sznurki szczególnie metalizowane bardzo się rozwarstwiają. Ułóż je obok siebie pamiętając o prawidłowym ułożeniu sznurków – mają one prawą i lewą stronę, co wskazuje nam charakterystyczna jodełka, która ułożona jest: <<< (lewa strona) lub >>> (prawa strona). Nawlecz nitkę ok. 50 cm długości. Zacznij zszywać sznurki od wysokości ok. 4 cm, nadając im od razu okrągły kształt taki jaki ma obszywany kryształek. Sznurki zszywaj co ok. 2 mm, naprężając lekko nitkę, wbijaj igłę dokładnie w sam środek sznurka. Szyjąc, przykładaj sznurki do kryształka, by nadać im odpowiedni kształt.
Gdy sznurki zaczynają się ze sobą stykać, ostrożnie posmaruj odrobiną kleju brzeg bazy (uważając, by nie dać zbyt dużo kleju, który wypłynie na kryształek). Ostrożnie przyklej sznurki do bazy, uważając, by nie pobrudzić ich klejem. Naciągnij je lekko, by były naprężone. Zszyj kilkukrotnie wszystkie sznurki ze sobą.
Następnie przeszywając 4 sznurki nabierz koralik Toho 11/0. Wbij się igłą w 4 sznurki po drugiej stronie. Koralik przeszyj 2 razy. Wbij igłę nad wszytym koralikiem, przechodząc przez 4 sznurki. Nabierz 3 koraliki Toho 11/0 i doszyj je podobnie jak wcześniejszy 1 koralik Toho.
Rozdziel sznurki na połowę i zacznij je zszywać ze sobą nadając im okrągły kształt koralika Toho 8/0. Gdy zszyte sznurki będą w pozycji widocznej na zdjęciu, przeszyj sznurki i nabierz na igłę koralik Toho 8/0.
Odwróć element i wyjdź igłą przez sznurki obok kryształka. Przeszyj koralik 4 razy. Trzymając element tyłem, zszyj sznurki wywijając je do tyłu. Gdy igła będzie w pozycji widocznej na ostatnim zdjęciu, przeszyj doszywane właśnie sznurki z tymi wokół koralika Toho 8/0.
Doszyj sznurki do sznurków wokół kryształka, tak jak pokazuje to zdjęcie. Przeszyj je 4 razy. W ten sam sposób zszyj sznurki po drugiej stronie kryształka. Powstała tradycyjna omega. To już połowa pracy za Tobą.
Odwróć element tyłem i zszywaj dłuższe końcówki sznurka, nadając im okrągły kształt, w który będziesz wszywać koraliki Toho 11/0. Gdy zszyjesz sznurki do pozycji widocznej na zdjęciu wszyj pierwszy koralik Toho 11/0, przechodząc przez sznurki- koralik-sznurki. Wyjdź igłą przy koraliku Toho 8/0. Wszywaj teraz po kolei wszystkie koraliki Toho, przechodząc przez sznurki- koralik- sznurki i z powrotem. Każdy koralik musi być przeszyty 2 razy. Doszywaj koraliki Toho 11/0 aż dojdziesz do drugiego zawijaska z omegi. Wyjdź igłą na zewnątrz sznurków.
Zszyj sznurki z tymi wokół koralika Toho 8/0, tak jak widać to na zdjęciu. Zrób to co najmniej 4 razy.
Odwróć element przodem i zszywaj sznurki, formując je w łuk, tak by wszyć koralik Toho 8/0. Gdy zszyjesz sznurki do połowy, ponownie odwróć element. Przeszyj sznurki, dodaj koralik Toho 8/0 i przejdź igłą przez sznurki wokół koralików Toho 11/0. Zszyj resztę sznurków,wyginając je do tyłu. Główny element jest prawie gotowy.
Czas na przygotowanie chwosta z frędzli na taśmie (frędzli tanecznych). Zwiń (jak rulon) taką długość taśmy z frędzlami, jaka zmieści się do czapeczki, resztę odetnij. Nawlecz nić syntetyczną w kolorze frędzli i zszyj je w kilku miejscach, żeby wszystkie frędzle były dobrze umocowane. Gdy frędzle są już ze sobą dobrze zszyte, wyjdź igłą na sam środek, u góry frędzli.
Posmaruj środek czapeczki klejem Hasulith. Włóż frędzle do czapeczki i wyjdź igłą przez jej górny otwór.
Weź sutaszowy element i doszyj frędzle do sznurków na dole elementu. Przeszywaj sznurki, trzymając element tyłem. Teraz z powrotem przejdź przez sznurki i wbij się igłą w otwór w czapeczce, wychodząc zaraz przy jej krawędzi. Przeszyj w ten sposób frędzle co najmniej 6 razy.
Wyjdź igłą obok widocznego na zdjęciu koralika Toho 8/0. Wbij igłę, tak by wyjść nią między dwa zawijasy. Odwróć element tyłem i nałóż 3 koraliki Toho 11/0. Następnie wbij igłę w drugi zawijas tak, jak pokazane jest to na zdjęciu. W ten sposób powstanie mała pikotka tworząca trójkąt z koralików.
Czas na wykończenie tyłu. Wytnij z weluru, skórki lub innego materiału kawałek, który zakryje tył sutaszowego elementu. Zrób w nim dziurkę na sztyft. Następnie zdejmij go z kolczyka. Odetnij nadmiar sznurków i posmaruj klejem sztyft, końcówki odciętych sznurków oraz sznurki przy koralikach Toho 11/0 te od wewnętrznej strony omegi. Nie smaruj całych sznurków klejem jeśli masz zamiar dodatkowo obszyć materiał, gdyż klej usztywni pracę i będzie to później bardzo trudne. Nałóż z powrotem przygotowany kawałek materiału.
Przytnij materiał tak by na zewnątrz pozostały widoczne 2 sznurki zewnętrzne tj. metaliczny i jeden magenta. Dociśnij materiał do elementu. Wbij igłę z nawleczoną nicią monofilową od spodu w materiał. Teraz wbij igłę od środka między sznurki od wewnątrz, tak jak widać to na zdjęciu. Wbij igłę od zewnątrz w sznurki tak, by wyszła od spodu w materiał. Z powrotem wyjdź igłą między sznurkami. W ten sposób obszyj cały kolczyki.
A oto przód kolczyka w całej okazałości. Pozostało jedynie wykonanie drugiego kolczyka. Pamiętaj, by zrobić go w lustrzanym odbiciu.
Mam nadzieję, że chętnie wykorzystasz te jesienne popołudnia na stworzenie takich szałowych kolczyków. Powodzenia 🙂
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Bardzo ładny odcień złota zbliżony do musztardowego, a to kolor jesieni. Czy kolczyki są do kupienia?
Polecamy skontaktować się autorką wpisu, Ewą Genge. We wpisie podany jest odnośnik.