Jak obszyć koralikami kryształek w kształcie wrzeciona?

Kolczyki, bransoletka, a może komplet? Co Ty wyczarujesz na bazie nowego kursu od Weroniki Kaczor znanej też jako koralikowa weraph?

Fusi to wzór opierający się o ścieg peyote otulający szklane wrzeciona i wariację na temat ściegu right angle weave (RAW). Na wykonanie bransoletki wystarczy zarezerwować godzinę!

Materiały potrzebne do obszycia kryształka navette:

kryształowe wrzeciono 18×9 mm

Koraliki Toho Round 15/0 [ TR15 ]– tu pfg aluminium

– koraliki Toho Round 11/0 [ TR11 ]– tu pfg aluminium

–  koraliki cylindryczne Miyuki Delica 11/0 [ MD ] – w kolorze kryształowych wrzecion

– półfabrykaty do wykończenia np. zapięcie do bransoletki, bigle lub sztyfty do kolczyków

nici do beadingu lub cienka żyłka,

– igła w rozmiarze 10 lub 12

 

Legenda do schematów:

Sposób wykonania kolczyków z kryształkami navette:

1. Na ok. 60-centymetrową nić nabieramy 32 TR15. Przechodzimy ponownie przez pierwszy koralik, zamykając kółeczko. Zostawiamy ok. 10-centymetrowy ogonek nici, aby można było zawiązać supełek na końcu pracy.

2. Dodajemy 7TR15, pojedynczo, co drugi koralik ściegiem peyote (to znaczy, że dodajemy koralik nad pomijany koralik). Następnie dodajemy 2TR15 pojedynczo, pomiędzy kolejne koraliki (bez pomijania). Powtarzamy punkt od początku. Na końcu, przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

3. Dodajemy pojedynczo koraliki TR15 dookoła, a na czubku dodajemy 1TR11. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

4. Pomiędzy koraliki dodajemy pojedynczo koraliki cylindryczne MD. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

5. Dodajemy koraliki MD pojedynczo dookoła, a na czubkach TR11 (nad TR11). Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

6. Wkładamy kryształek i zaciągamy nić, tak by koraliki dobrze przylegały do kryształka. Dodajemy pojedynczo koraliki TR15. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

7. Dodajemy pojedynczo koraliki TR15 dookoła. Na czubkach pomijamy przejście przez TR11. Zaciągamy mocno nici. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym okrążeniu koralik.

8. Dla usztywnienia oplotu przechodzimy jeszcze raz przez TR15 dodane w ostatnich okrążeniach, a na środku dodajemy po jednym koraliku TR15 z każdej strony. Podstawowy oplot jest gotowy. Jeśli kryształek nie trzyma się mocno w koralikowej cardze, można ją uzupełnić z tyłu lub kryształek lekko podkleić do koralików.

9. Aby wykonać z oplecionego wrzeciona kolczyki lub bransoletkę przechodzimy do koralików TR11 na czubkach. Warto zadbać o to, by nić którą szyjemy miała przynajmniej 40 centymetrów długości. Wychodząc z dolnego, tylnego TR11 nabieramy 3x TR15, 1x MD, 3x TR15. Wracamy do koralika TR11 zamykając pętlę.
Ponownie przechodzimy przez pierwszy, trzeci, czwarty (tj. MD), piąty i siódmy dodany w pętli koralik. Naciągamy nić, aby pominięte koraliki ładnie ułożyły się na zewnątrz kółeczka. Przechodzimy koralikami do MD na czubku kółeczka i ponawiamy dodawanie koralików, aż do osiągnięcia potrzebnej długości. Na końcu najlepiej dodać kółeczka z samych TR15, w parzystej liczbie, aby łatwo i symetrycznie można było zamontować półfabrykaty np. ogniwka. Po zakończeniu wydłużania elementu, wracamy nicią przez koraliki do kryształka, gdzie wiążemy początek nici z jej końcem. Końcówki nici przeprowadzamy przez kilka sąsiednich koralików, a nadmiar odcinamy.

 

10. Montujemy bigle lub zapięcie do bransoletki. Na bransoletkę należy wykonać około 15-17 kółeczek z każdej strony kryształka.  I voila!

 

Serdecznie pozdrawiam

Weronika Kaczor

Koralikowa Weraph

Jeśli wykonałaś biżuterię według tego tutoriala i chcesz pokazać swoją pracę w Galerii Waszych Prac wyślij do nas zdjęcia, a maila zatytułuj Galeria Waszych Prac Imię i Nazwisko”

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone