Czy znaliście wcześniej ten oryginalny minerał w kolorze liliowego różu? Fosfosyderyt dzięki swojej jedynej w swoim rodzaju barwie uwiedzie miłośniczki subtelnych i nieoczywistych odcieni w biżuterii. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego niezwykle interesującego i rzadkiego kamienia.

Fosofsyderyt czy strengit?

Zaczniemy od podstawowych wiadomości. Fosfosyderyt jest odmianą strengitu, minerału z gromady fosforanów. Różni się od niego rodzajem krystalizacji: podczas gdy strengit krystalizuje się w układzie rombowym, kryształy fosfosyderytu charakteryzuje układ jednoskośny.

Jest minerałem stosunkowo miękkim: cechuje go twardość zaledwie 3-4 w skali Mohsa. Jest przezroczysty do przeświecającego oraz kruchy, wykazuje białą rysę oraz szklisty lub tłusty połysk.

Barwa fosfosyderytu to przede wszystkim odcienie różu oraz fioletu: bywa różowofioletowy, lawendoworóżowy, różowobrzoskwiniowy, czerwonoróżowy, brązowawozółty; zdarzają się też bezbarwne okazy.

Gdzie występuje fosfosyderyt?

Kamień ten współwystępuje z minerałami takimi jak 
Laueite, Barbosalite, Leucophosite, Triphylite & Turquoise.

Fosfosyderyt spotkać można w osadach wód gruntowych bogatych w fosfor, rudach żelaza oraz w pegmatytach. Wydobywany jest w kilku miejscach na świecie, są to: Francja, Niemcy, Szwecja, Portugalia, Liberia, Brazylia, Chile, Argentyna, Kanada, Australia i USA. Złoża tego minerału nie są jednak duże.


Fosfosyderyt uważa się za kamień sprzyjający spokojowi ducha i wewnętrznej równowadze, to kamień czakry serca. Fosfosyderyt zmniejsza niepokoje i koi nerwy, a także pomaga planować przyszłość i daje siły na realizację zamierzeń.