Już jakiś czas temu pojawił się w naszej ofercie jedwab Shibori, więc nie mogło zabraknąć tutorialu z jego użyciem. Przedstawiam Wam sposób na proste w wykonaniu, a jednak dość ozdobne kolczyki.

Materiały:

Zaczynamy od narysowania kształtu kolczyka na filcu, na który będziemy za chwilę naszywać jedwab Shibori.

Po odrysowaniu kształtu kolczyka przygotuj jedwab Shibori o długości 5cm. Zacznij od zszycia jedwabiu na górze. Ściągnij jedwab na tyle, żeby wpasował się w szerokość odrysowanego kształtu (1cm).

Kolejnym krokiem, po przeszyciu góry jest doszycie jedwabiu do filcu. Zacznij doszywać brzegi do podkładu.
Naszywając jedwab, podwijaj jego brzegi pod spód, żeby materiał się nie strzępił. Zahaczaj jedwab igłą bardzo delikatnie, staraj się by nitka była jak najmniej widoczna.

Doszyj jedwab do brzegów wzoru, z jednej i drugiej strony.

Po doszyciu brzegów podegnij jedwab i doszywaj go do półokrągłego dołu. Zwróć uwagę na ułożenie plisowań na jedwabiu, aby rozłożyły się możliwie równomiernie.

Po przyszyciu jedwabiu do podkładu obszyj brzegi koralikami Toho Round w rozmiarze 15/0. Brzegi obszywaj ściegiem wstecznym. Brzeg z koralików pozwoli na ukrycie nici.

Wyprowadź igłę na brzegu jedwabiu, około 0,5cm od góry. Jak widzisz na zdjęciu ja, do doszycia koralików użyłam nici w kolorze żółtym, żeby pasowała do koralików.
Po wyprowadzeniu igły nawlecz 3 koraliki Toho Round 15/0 (TR15). Następnie wbij igłę za trzecim koralikiem (przejdź przez jedwab i podkład z filcu).

W kolejnym kroku wyprowadź igłę pomiędzy 1 a 2 koralikiem. Przejdź przez koralik 2 i 3, a następnie nawlecz kolejne 2 koraliki TR15.

W ten sposób kontynuuj doszywanie na całym obwodzie jedwabiu.

Po obszyciu brzegów ściegiem wstecznym czas na ozdobienie jedwabnego elementu koralikami. Ja w tym celu wybrałam perły firmy Swarovski, w kolorze bordowym, kryształki Xilion Bead oraz koraliki Toho w rozmiarze 11/0 i 15/0. Koraliki doszyłam nad dolną linią z Toho. Przyszywanie dobrze jest zacząć od elementu środkowego, łatwiej wtedy umieścić go w dobrej pozycji. Po doszyciu pierwszego koralika przejdź przez niego ponownie igłą, a następnie nawlecz koraliki w kolejność: TR11, Xilion Bicone, TR11. Za ostatnim koralikiem wbij się w podkład i wyprowadź igłę w górę, tym razem pomiędzy pierwszym koralikiem (perłą), a drugim (TR11). W kolejnym kroku przejdź przez wszystkie, doszyte przed chwilą koraliki i dodaj perłę w rozmiarze 4mm oraz koraliki Toho 11/0 i 15/0. Za ostatnim koralikiem wbij się w podkład i przeszyj się jeszcze raz przez wszystkie koraliki.

To samo powtórz z drugiej strony, znowu wychodząc od koralika środkowego.

Po ozdobieniu dołu przytnij filc, zostawiając brzeg o szerokości 1mm tyle, aby można się było wbić igłą, by na końcu obszyć brzegi murkiem. Polecam zostawić zapas filcu na górze (jak na zdjęciu poniżej). Ułatwi nam to doszycie elementu sutaszowego na późniejszym etapie pracy.

Na tym etapie pracy należy uszyć omegę.
Weź 4 sznurki sutasz, każdy o długości około 12cm (na uszycie obu kolczyków zużyłam 0,5m sznurka czerwonego i 0,5m sznurka złotego). Ja wzięłam dwa czerwone i dwa złote. Sznurkami obszywana będzie łezka w rozmiarze 14x10mm.
Zszywanie zacznij na wysokości około 3,5cm. Przygotuj pojedynczą nitkę o długości około 0,5m. Na końcu nici zrób supeł. Sznurki zszywaj gęstym ściegiem, wpijając się w sznurki co 2mm. Sznurki mają oplatać koralik, więc przymierzaj je do niego co jakiś czas, żeby sprawdzić, czy trzymasz kształt. Po zszyciu sznurków dookoła zszyj wszystkie 8 sznurków tuż pod kryształkiem tak, żeby nie powstała dziura. Jeśli jednak pojawi się przestrzeń, będziesz mogła zakryć ją koralikiem Toho,

Po zszyciu sznurków musisz w przygotowanej przestrzeni umieścić kryształek. Aby nie “wpadał” pod sznurki i nie chował się, podklej spód kryształka sztywnym filcem (by go wyrównać), wycinając dziurkę w miejscu, gdzie kryształek jest najbardziej wystający. Następnie przygotuj drugą “łatkę” z filcu, nieco większą niż poprzednia taką, która będzie nachodziła też na sznurki. W drugiej łatce też możesz wyciąć otwór w najbardziej wystającym miejscu kryształka, żeby dodatkowo nie pogrubiać pracy. 

Teraz czas na wywinięcie sznurków i wszycie perełek w rozmiarze 4mm. Wyprowadź igłę na zewnątrz w zagłębieniu, które powstało w miejscu zszycia wszystkich sznurków pod kryształkiem. Na przygotowaną nitkę nawlecz koralik, następnie uformuj sznurki w pętelkę i wpasuj w nią perełkę. Jeśli otwór jest za ciasny lub za luźny dopasuj sznurki tak, by nic nie odstawało, a koralik mieścił się idealnie w pętelce.
Teraz możesz wysunąć delikatnie koralik (będzie Ci łatwiej szyć) i przeszyj sznurki od środka, a następnie wróć przez sznurki i przez koralik. Powtórz to ze dwa razy i igłą wyjdź w miejscu, gdzie sznurki rozchodzą się na dwie części. Od tego miejsca zszywaj sznurki wokół koralika. Na koniec, żeby pętelka nie odchylała się do tyłu, doszyj ją do sznurków wokół kryształka. Wyprowadzaj igłę pomiędzy sznurkami.
Z drugiej strony zrób to samo.

Tak przygotowane elementy sutaszowy i jedwabny, zszyj ze sobą. Teraz przyda Ci się dłuższy filc zostawiony w elemencie z Shibori, zobacz jednak, czy nie musisz go przyciąć, żeby za bardzo nie odstawał z tyłu. Elementy doszywaj do siebie w taki sposób, aby nitka nie była widoczna z przodu. Najlepiej, jeśli będziesz wyprowadzać igłę pomiędzy sznurkami.

Do tak przygotowanego elementu doszyj bigle. Wyprowadź igłę równo pośrodku nad kryształkiem i nawlecz koralik Toho 11/0, następnie koralik Toho 15/0, przejdź przez otwór w biglu i znowu nawlecz koralik Toho 15/0 i przejdź igłą przez wcześniej doszyty koralik Toho 11/0. Przeszyj w ten sposób kilka razy, żeby nitka łatwo się nie przetarła.

Po doszyciu bigla czas na pikotkę. Wyprowadź igłę przez koralik Toho 11/0, który został wykorzystany do doszycia bigla. Następne nawlecz koralik w rozmiarze 15/0 i 11/0 i wbij się igłą w sznurki sutasz. Igłę wyprowadź z tyłu.

Teraz wyprowadź igłę przez ostatni koralik (TR 11/0) i znowu nawlecz jeden koralik Toho 15/0 i jeden 11/0, wbij się w sutasz i wyjdź w górę, przez ostatni dodany koralik dokładając dwa kolejne ( 15/0 i 11/0). Kontynuuj obszywanie w ten sposób, aż dojdziesz do pętelki. Zakończ nitkę i przejdź do obszywania z drugiej strony.

Przed podklejeniem tyłu i obszyciem brzegów koralikami możesz jeszcze doszyć jakieś ozdoby na Shibori. Ja doszyłam kryształek Bicone i koraliki Toho w miejscu, gdzie pętelki się rozchodzą.

Po doszyciu wszystkich elementów zostało tylko zakrycie tyłu welurem i obszycie brzegów murkiem.
Odrysuj na welurze kształt kolczyka i wytnij. Przymierz welur tak, by nie wystawał poza brzegi kolczyka. Środek weluru posmaruj delikatnie klejem, żeby się nie przesuwał w trakcie doszywania. Uważaj, żeby nie dokleić brzegów weluru, ponieważ wtedy trudno będzie Ci przechodzić igłą.
Element dolny z jedwabiem Shibori obszyty zostanie koralikami, natomiast część sutaszowa zostanie podszyta welurem bez użycia koralików.

Nawlecz pojedynczą nitkę o długości około 80cm i zakończ ją supełkiem. Zacznij tuż pod sutaszową pętelką. Wyprowadź igłę przez filc tak, by supeł schował się pod welurem i nawlecz jeden koralik Toho w rozmiarze 15/0. Teraz wbij się w welur otaz filc i przejdź igłą ponownie przez koralik (przejdź od dołu).

Schemat ściegu - murek
Schemat ściegu – murek 

Nawlecz kolejny koralik i znowu wbij się igłą w welur oraz filc, a następnie  przejdź przez koralik od dołu. Obszywaj w ten sposób do końca, czyli jak cały element z Shibori zostanie obszyty dookoła.

Po obszyciu dołu murkiem kontynuuj doszywanie weluru do tyłu pracy. Ja zmieniłam wcześniej nitkę, na bezbarwną żyłkę.
Wyprowadź igłę przez welur tak, żeby supeł schował się pod spodem  (jeśli tak jak ja zmieniałaś nitkę), a następnie wbij się w ostatni sznurek sutasz, od jego wewnętrznej strony (zdj.2).  W kolejnym kroku (zdj.3) znowu wróć przez sutasz, wbij się w welur i ponownie wyjdź środkiem sutaszu, od spodu sznurka (zdj.4). Podszyj w ten sposób cały element sutaszowy.

Tak podszyte kolczyki są gotowe do noszenia.