Piękna zawieszka stworzona ze szklanego guzika w otoczeniu drobnych koralików ułożonych w ażurowe sploty.
Elegancki guzik w roli serca wisioru osadzony jest w owiniętym sznureczkiem okręgu stworzonym na bazy geometrycznej Geometrix. Całość uzupełniają perły Crystal Pearls od Swarovskiego i wiskozowy lśniący chwost z koralikową obrączką. Jak wykonać ten zachwycający wisior pokazuje autorka tutorialu – Basia Lepak z Kororowe Koraliki.
Materiały potrzebne do wykonania wisiora z ażurem z koralików:
- baza geometryczna Geometrix – obręcz 60mm
- koraliki Toho 11/o w dwóch kolorach – u mnie opaque-frosted jet (A) i nickel (B)
- sznurek nylonowy 0.8mm – u mnie w kolorze czerwonym
- guzik szklany 23mm
- podkład filcowy sztywny
- materiał wykończeniowy na podszycie
- chwost – u mnie 70×10 mm w kolorze czerwonym
- nici do beadingu
- koraliki i przekładki do dekoracji (tutaj perełki Swarovski black pearl 4 i 8mm + stalowe przekładki)
- ogniwka (opcjonalnie krawatki)
- szpilka lub kawałek drutu jubilerskiego 0,6mm
- łańcuszek lub inny nośnik
Dodatkowo:
Sposób wykonania rozetowego wisiora z koralików
Przygotowanie guzika do obszycia koralikami
Przy pomocy szczypiec tnących ucinamy „nóżkę” i przyklejamy guzik do pokładu. Guzik nie jest płaski od spodu, a wklęsły, więc wycinamy w filcu kółeczko mniej więcej w rozmiarze tego wklęśnięcia i najpierw przyklejamy je do guzika, a dopiero wtedy guzik do podkładu. Pozostawiamy do wyschnięcia.
Oplecenie sznurkiem bazy Geometrix
W czasie kiedy klej działa, możemy opleść bazę. Będziemy do tego potrzebować ok 1,6m sznurka.
Robimy pętelkę układając sznurek tak jak na zdjęciu – lewy koniec, oznaczony jako 1, przechodzi nad prawym i pod bazą; prawy koniec, oznaczony jako 2, przechodzi pod lewym i nad bazą. Prawy koniec (2) będzie tym, którym opleciemy kółko, więc lewy koniec (1) nie powinien być dłuższy niż ok 5cm.
Prawy koniec (2) przesuwamy na dół, przekładamy nad bazą i wyciągamy go w górę, między sznurkiem a bazą.
Po zaciągnięciu sznurka otrzymujemy taki efekt.
Powtarzając poprzedni krok oplatamy całą bazę, robiąc to na tyle ściśle, żeby sznurek dobrze ją zakrył i nie było prześwitów.
Żeby zakończyć oplot, poluzowujemy pierwszy splot czyli lewy koniec 1. Prawy koniec 2 przesuwamy na dół i od prawej strony przechodzimy przez pętelkę, którą tworzy poluzowany sznurek 1. Zaciągamy najpierw koniec 1, a następnie 2. W ten sposób koniec 2 będzie wychodził na górze, a koniec 1 na dole. Dolny sznurek (1) przekładamy dołem do tyłu, obcinamy oba sznurki i zabezpieczamy klejem lub przytapiamy zapalniczką.
Obszycie guzika koralikami – ściegiem wstecznym
Nawlekamy nitkę (ok. 70 cm) i na jej końcu zawiązujemy supełek. Od spodu wbijamy się w podkład, jak najbliżej guzika. Nabieramy dwa koraliki B, układamy je równo przy guziku i przyszywamy. Wracamy, od spodu wbijając się przed tymi dwoma koralikami i przechodzimy igłą raz jeszcze przez oba koraliki.
Nawlekamy kolejny koralik Toho i przyszywamy tak jak poprzedni, ale tym razem wychodząc od spodu, wbijamy się pomiędzy dwa pierwsze przyszyte koraliki i przechodzimy igłą przez drugi i trzeci koralik. Powtarzamy doszywając po jednym koraliku i wracając przez dwa, aż do obszycia guzika wokół. Przyszywając koraliki w ten sposób, czyli doszywając jeden i wracając przez dwa, będą się one układały w jednej linii. Po skończeniu 1-2 razy przechodzimy nitką przez wszystkie koraliki i delikatnie ją zaciągamy.
Zakańczamy nitkę przeszywając ją 2-3 razy między koralikami a guzikiem, z tyłu wiążemy supełek i ucinamy. Wycinamy guzik, starając się zrobić to jak najbliżej koralików, ale też uważając żeby nie przeciąć szwów. Następnie guzik przyklejamy do materiału wykończeniowego np. eko-skórki, weluru lub sztucznego zamszu. Klej nakładamy na cały tył pozostawiając wolne 2-3 mm od krawędzi, żebyśmy mogli ponownie obszyć guzik.
Przygotowanie chwosta
Kiedy guzik znowu się skleja możemy zająć się chwostem i przygotować koralikową obrączkę ściegiem herringbone.
Na ok 50cm nitki nawlekamy 4 koraliki Toho A, przechodzimy przez wszystkie jeszcze raz i wychodzimy przez pierwsze dwa. Koraliki te utworzą dwa pierwsze rzędy.
Następnie nawlekamy 2A, wbijamy się w koralik po prawej, po czym wracamy przez lewy i pierwszy z nowo dodanych koralików. Powtarzamy, aż osiągniemy długość koralikowego paska, która pozwoli nam objąć chwost – u mnie to 16 rządków.
Przykładamy pasek do chwosta i zamykamy go w obrączkę chwytając koraliki pierwszego rzędu i wracając przez koraliki ostatniego.
Przechodzimy przez koraliki dookoła główki chwosta i wychodzimy z koralika ostatniego rzędu, tak aby oba końce nici spotkały się. Zawiązujemy supełek i chowamy obie nitki w koralikach. Odcinamy ich nadmiar.
Obszycie guzika murkiem – brick stitch
Ponownie nawlekamy nitkę z supełkiem na końcu. U mnie jest to od razu długość, która pozwoli mi na zrobienie całego wzoru i połączenie go z bazą (ok. 1,5-2m), ale jeśli nie lubicie pracować na długich odcinkach weźcie taki, który Wam odpowiada i w trakcie pracy dodajcie kolejny.
Odcinamy nadmiar materiału wykończeniowego wokół guzika. Delikatnie go odchylamy na brzegu i wbijamy igłę w filc czyli wierzch pracy wychodząc między koralikami a guzikiem, jednocześnie chowając supełek między dwiema warszawami – spodem i wierzchem. Dla pewności, że supełek będzie dobrze trzymał przeszywamy filc ponownie i raz jeszcze wychodzimy przez filc tym razem za koralikami, przy krawędzi pracy.
Element z guzikiem obszyjemy ściegiem brick – tzw. murkiem łącząc wierzch i spód pracy. Nabieramy 2A, wbijamy się od spodu w podszycie i filc wychodząc tuż przy krawędzi i wracamy przez drugi z koralików. Przechodzimy przez oba jeszcze raz.
Następnie nawlekamy jeden koralik, wbijamy się od spodu na wierzch i przechodzimy przez dodany koralik. Powtarzamy do obszycia całej pracy. Aby praca wyglądała starannie szwy muszą być mniej więcej jednakowej długości (2-3mm), a odstępy między nimi szerokości na jednego koralika. Obszywając brzeg koralikami trzeba zwrócić uwagę, aby doszyć parzystą liczbę koralików – tylko wtedy możliwe będzie obszycie guzika ażurową rozetą w późniejszym etapie pracy.
Po przyszyciu ostatniego koralika przechodzimy igłą przez pierwszy z przyszytych koralików, a następnie wbijamy się z tyłu, wychodząc z przodu. Na koniec przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy koralik, zaciągamy nitkę.
Ażurowa rozetka z koralików
Na brzegu pracy robimy tzw. pikotki. Nabieramy 1A, 1B, 1A i wbijamy się w koralik obok – nie ma znaczenia po której stronie. Wychodzimy do góry przez następny koralik w okrążeniu. Powtarzamy do końca okrążenia i wychodzimy przez środkowy koralik pierwszej doszytej pikotki.
Ponownie nawlekamy 1A, 1B, 1A, przechodzimy zwrotnie przez pierwszy A kolejnej pikotki pierwszego okrążenia i dalej przez drugi A pikotki z której wyszliśmy, przechodzimy przez nowo dodane koraliki i wychodzimy przez środkowy koralik pikotki obok (patrz schemat). Powtarzamy do końca okrążenia i wychodzimy przez środkowy koralik pierwszej pikotki.
Nabieramy 1A, 1B, 1A, przechodzimy zwrotnie przez koralik A kolejnej pikotki drugiego okrążenia, dalej przez koralik B pikotki pierwszego okrążenia i drugi koralik A pikotki drugiego okrążenia. Przechodzimy przez właśnie doszyte koraliki A (pomijamy B) i wychodzimy przez środkowy koralik następnej pikotki (patrz schemat). Powtarzamy do końca okrążenia, wychodząc przez środkowy koralik z pierwszej pikotki.
Nawlekamy 2A, 1B, 2A i podobnie jak poprzednio przechodzimy zwrotnie przez koraliki poprzednich okrążeń i ponownie przez właśnie doszyte koraliki A pomijając B i wychodzimy przez środkowy koralik następnej pikotki (patrz schemat). Powtarzamy i wychodzimy przez środkowy koralik pierwszej dodanej w tym okrążeniu pikotki.
Nawlekamy 5A, i podobnie jak poprzednio przechodzimy zwrotnie przez koraliki poprzednich okrążeń i dalej przez wszystkie koraliki A doszywanej pikotki, a następnie przez wierzchołek kolejnej pikotki poprzedniego okrążenia(patrz schemat). Powtarzamy wokół i jak poprzednio wychodzimy przez środkowy koralik z pierwszej pikotki doszytej w tym okrążeniu.
Połączenie elementów i wykończenie ażurowego wisiora.
Pozostało nam połączyć wszystko w całość. Po wewnętrznej stronie bazy wbijamy się igłą w sznurek. Z racji tego, że baza jest zaokrąglona i wbicie się w linii prostej jest utrudnione, robimy to pod skosem. Przechodzimy przez koralik, z którego wychodzi nitka. Powtarzamy i przechodząc przez najbliższe koraliki (2A, 1B, 2A) wychodzimy przez następny środkowy koralik. W ten sposób łączymy wszystkie zewnętrzne środkowe koraliki ze sznurkiem, po czym zakańczamy nitkę wszywając ją w koraliki, robiąc po drodze kilka supełków i ucinamy.
Na koniec doczepiamy chwost i nośnik. Szpilkę z oczkiem mocujemy do sznurka na główce chwosta – robimy to powoli i delikatnie, żeby nie zaciągnąć żadnej nitki. Nawlekamy koraliki i przekładki, robimy drugie oczko i mocujemy chwost do wisiorka – ja zrobiłam to przy pomocy krawatki, ale wystarczy też ogniwko min. 6mm. Na górze wisiorka doczepiamy krawatkę, a do niej łańcuszek z zapięciem lub inny nośnik np. rzemień lub sznur supełkowanych korali.
Wisior jest gotowy.
Leave A Comment