Jak uszyć wisior z sutaszu z dodatkiem kamieni i koralików?

Dziewanna, słowiańska odpowiedniczka greckiej bogini Diany – opiekuje się dziką przyrodą i zwierzętami. Pisał o niej  nawet Jan Długosz! Nic dziwnego, że stała się inspiracją do uszycia bajecznego naszyjnika z głównym elementem w kształcie liścia. Naszyjnik zapinany jest na małe guziczki z perełek. Autorka tutorialu – Magda Bielska MAB pokazuje krok po kroku jak wykonać każdy z elementów, następnie połączyć je w całość i ostatecznie pięknie wykończyć pracę.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia wisiora z sutaszu i agatów brazylijskich:

Kaboszony agatu brazylijskiego:

 • kaboszon agat brazylijski łezka zielona 25x13mm – 1 szt
 • kaboszon agat brazylijski łezka zielona 19x11mm – 1szt
 • kaboszon agat brazylijski łezka zielona 16x12mm –2 szt
 • kaboszon agat brazylijski moneta zielona 10mm –1szt
 • kaboszon agat brazylijski moneta zielona 8mm – 1szt

Perły Preciosa:

 • nacre pearl round Maxima Pearlescent Khaki 4mm – 8 szt
 • nacre pearl round Maxima Pearlescent Green 4mm– 10 szt
 • nacre pearl round Maxima Pearlescent Peacock 4mm –11 szt
 • nacre pearl round Maxima Pearlescent Khaki 6mm – 3szt
 • nacre pearl round Maxima Pearlescent Green 6mm – 1szt
 • nacre pearl round Maxima Pearlescen Green 8mm – 3 szt

Drobne koraliki:

Sznurki sutasz

Dodatkowo:


Sposób uszycia wisiora z sutaszu

1 Pracę rozpoczęłam od podklejenia wszystkich kaboszonów filcem w odcieniu podobnym do koloru kamieni (użyłam kleju Hasulith). Dzięki temu łatwiej będę mogła przykleić kaboszony do elementów sutaszowych.

Kaboszony agatu brazylijskiego podklejone filcem.

2 Przygotowałam cztery sznurki dł. 24 cm w kolejności kolorów: 2 x brązowy, roman gold, spruce i ułożyłam je stroną prawą dla sutaszu acetatowego (patrząc od góry jodełka układa się tak: >>>>).
Sznurki metalizowane bezpośrednio po cięciu należy zabezpieczyć klejem lub taśmą, bo ich końcówki mają tendencję do rozkręcania włókien.
Pasma złożyłam na pół i przymierzyłam, gdzie należy umieścić kaboszon – największą łezkę agatu 23 mm. Zaczęłam zszywanie od miejsca, gdzie zejdą się później sznurki. Zszywam sznurki zachowując kształt łezki. Obszywając czubek kaboszonu warto przymierzać kamień i formować na nim sznurki podczas szycia, aby dobrze oddały jego kształt. Pętlę zamknęłam wokół kaboszonu i umocowałam go, doklejając od spodniej strony sznurków odpowiednio docięty kawałek filcu. Tym razem użyłam kleju Bostik, który pozostaje elastyczny i umożliwia dalsze przeszywanie klejonych elementów.

3 Wszystkie pasma sutaszu wywinęłam w jedną stronę łezki i uszyłam z nich „ślimaka” wokół perły 6 mm w kolorze Khaki. Jeśli przeszywanie dużej liczby sznurków naraz stanowi trudność, lepiej uszyć najpierw połowę wokół perły, a następnie doszyć drugą część sznurków.

haki. Jeśli przeszywanie dużej liczby sznurków naraz stanowi trudność, lepiej uszyć najpierw połowę wokół perły, a następnie doszyć drugą część sznurków.

4 Na brzegu elementu „ślimaka” przyszyłam koraliki Matubo Emerald Bronze Luster 8/0  przyszyłam najpierw dwa koraliki, następnie wróciłam igłą poprzez drugi z koralików i doszyłam następny, do tego kolejny itd. W ten sposób otrzymałam murek z koralików.

5 Przygotowałam trzy sznurki dł. 12 cm w sekwencji kolorów: spruce, roman gold, brązowy. Przykładając sznurki od spodu elementu doszyłam je do murka z koralików, przechodząc igłą przez każdy koralik. Końce pasm z obu stron doszyłam do elementu.

6 Tył elementu podszyłam kółkiem z filcu, aby go wzmocnić i usztywnić przed kolejnymi etapami pracy.

Tył elementu wisiora podklejony filcem dla wzmocnienia.

7 Przygotowałam sznurki długości 8 cm w sekwencji kolorów: 2 x brązowy, roman gold, spruce i uszyłam pętlę na rozmiar kaboszonu monety 8 mm. Szurki zamknęłam, kamień umocowałam od spodu przyciętym filcem używając kleju Bostik.

8 Przygotowałam sznurki długości 9 cm w sekwencji kolorów: 2 x brązowy, roman gold, spruce. Tak jak poprzednio uszyłam pętelkę wokół większej monety (10 mm), podkleiłam ją od spodu filcem. Przygotowałam pasmo sznurków dł.9 cm w kolejności kolorów: spruce, gold roman, brązowy i obszyłam nimi pętlę. Końce pasma pozostawiłam od spodniej strony elementu.

9 Przygotowałam sznurki długości 11 cm w sekwencji kolorów: brązowy, 2 x roman gold, spruce i uszyłam pętlę wokół kaboszonu – łezki 19 mm. Umocowałam kamień podklejając go od spodu filcem.

10 Przygotowałam sznurki długości 10 cm w sekwencji kolorów: 2 x brązowy, roman gold, spruce i obszyłam ostatni z kaboszonów – łezkę 16mm.

11 Do elementu „ślimaka” doszyłam elementy z kaboszonami w pętelkach w następującej kolejności: moneta 8 mm, łezka 19 mm, łezka 16 mm, moneta 10 mm. Przed szyciem warto każdy z nich dopasować i podkleić od spodu elementu „ślimaka”, aby nie przemieszczał się podczas przyszywania. Pętle z kaboszonami wszywałam tak, aby ich boki stykały się ze sobą.

12 Druga łezka 16 mm doszyta jest obok największego kaboszonu łezki elementu centralnego. Pomiędzy nią a pętelką z monetą 10 mm utworzyła się wolna przestrzeń – te elementy się nie stykają. Pozostałe należy przeszyć pomiędzy sobą, aby się nie przemieszczały.

13 W przerwę pomiędzy dwoma pętlami wszyłam perłę Green 6 mm.

Pomiędzy dwie obszyte łezki wszywam perłę Preciosa 6mm

14 Pomiędzy elementy nad miejscami ich zetknięcia wszyłam perły 4 mm, aby stabilizować i wzmocnić konstrukcję wisiora. Po bokach największej łezki 25 mm wszyłam perełki Khaki (górna) i Peacock (dolna), po drugiej stronie elementu centralnego, po bokach łezki 16 mm odwrotnie – (Khaki na dole, Peacock wyżej).

15 Pomiędzy monetę 8 mm i łezkę 19 mm nie wszywałam perły. Będą tam trzy zwieszające się ozdoby z koralików. Użyłam do nich nici S-Lon w kolorze zielonym. Nici te są bardziej odporne na zerwanie i przecieranie przez ruchome koraliki niż nici używane do szycia sutaszu.
Przeszłam nicią przez sutasz pętli z monetą 8 mm, jak najbliżej elementu z łezką. Nawlokłam kolejno: 3 x Delica Gold Matted, Matubo, perła 4 mm Green, perła 6 mm Khaki i Toho 11/0 Metallic Iris Green/Brown (koraliki Toho są tu zakończeniami blokującymi pozostałe koraliki). Wróciłam igłą od perły, przeszłam nią poprzez wszystkie koraliki i wkłułam się w sutasz pętli z łezką. Powtórzyłam czynność wracając do poprzedniego elementu.

16 Przeszłam igłą przez sznurki i wyszłam nią obok pierwszej zawieszki, nawlokłam koraliki w sekwencji: 3 x Delica, Matubo, perła 4 mm Khaki, Matubo, perła 4 mm Peacock, perła 8 mm Green i Toho. Wróciłam poprzez koraliki do punktu wyjścia. Wyszłam igłą obok i nawlokłam koraliki na trzecią i ostatnią zawieszkę: 5 x Delica, perła 4 mm Green, perła 6 mm Khaki i Toho. Wróciłam igłą poprzez koraliki.
Wszystkie zawieszki z koralików przeszyłam ponownie dla wzmocnienia i lekkiego usztywnienia.
Nić w zawieszkach nie może być mocno naciągnięta, koraliki powinny dochodzić do sznurków, ale pozostać na tyle luźno, żeby zawieszki się ładnie układały w ruchu.

17 Pozostały brzeg pętli z monetą obszyłam koralikami Matubo mocując je koralikami Toho 11/0. Każdy koralik przeszyłam trzykrotnie dla wzmocnienia.

Obszycie koralikami pętli z sutaszu.

18 Przygotowałam 3 sznurki długości 52 cm w kolejności: brązowy, roman gold, spruce i złożyłam na pół. Zszyłam je na odcinku 3 cm.

19 Rozdzieliłam dwa pasma sznurków i wszyłam między nie perłę 4 mm, następnie zszyłam wszystkie sznurki razem, znów je rozdzieliłam i wszyłam perłę, powtarzałam czynność, aby osiągnąć 23 cm (cały pasek z początkowym zszyciem i około 1 cm na podszycie do elementu). Warto przeszywać oba pasma oddzielnie, używając równolegle dwóch nici, aby sznurki były ściśle ułożone. Perły wszywałam w powtarzającej się sekwencji:

20 Na zszytym odcinku doszyłam dwie perły 8 mm Green, mocując je koralikami Toho. Będą guziczkami w zapięciu naszyjnika.

21 Przygotowałam kolejne sznurki także dł. 52 cm i w takich samych kolorach, złożyłam w połowie i uszyłam pętlę odpowiadającą wielkości perły 8 mm. Zamknęłam pętlę przeszywając wielokrotnie, upewniając się, że nie jest ani za luźna, ani za ciasna dla perły – guzika.

22 Podobnie uszyłam drugą pętlę, dopasowując jej miejsce i rozmiar do drugiej perły w zapięciu. Poniżej wszyłam perły 4 mm analogicznie do poprzedniego paska.

23 Otrzymałam dwa paski dł. około 23 cm, na których będzie zawieszony główny element naszyjnika.
Podłożyłam pod niego paski i umocowałam je z pomocą kleju Bostik do sutaszowych pętli wokół łezki 16 mm i monety 10 mm. Dobrze jest je dopasować używając papieru kratkowanego z zaznaczoną osią symetrii, aby upewnić się, że ich kąt nachylenia jest taki sam.

24 Każdy z pasków doszyłam do odpowiednich elementów sutaszowych.

25 Element główny delikatnie punktowo podkleiłam do tkaniny welurowej. Przycięłam ją do krawędzi elementów. Następnie nicią transparentną Gutermann podszyłam tkaninę pod brzegowe sznurki sutaszu.

Naszyjnik jest gotowy.

Naszyjnik Dziewanna - z sutaszu, agatów i pereł Preciosa.

Miłego szycia

Magdalena Bielska MAB