Tworząc biżuterię niejednokrotnie potrzebujemy skorzystać z pomocy kleju. Klej przydaje się w czasie mocowania szklanych kaboszonów w metalowych bazach, podklejania filcem lub skórką prac wykonanych w technice haftu koralikowego lub sutasz, wklejania rzemieni i sznurków w metalowe końcówki, mocowania krawatek itp. Wszelkie kleje dostępne w Royal-Stone.pl przetestowała dla nas p. Joanna Mendyka znana także jako Bluefairy.
Poniżej trzecia część jej wielkiego testu, dziś testujemy między innymi cyjanoakryle (w części pierwszej i drugiej prezentowaliśmy test klejów na bazie acetonu).
Zatem oddajmy głos Joannie:
Artykuł ten jest przeglądem klejów, dostępnych w sklepie Royal Stone, pod względem ich skuteczności i przydatności w wybranych technikach biżuteryjnych. Każdy z klejów przetestowałam, sugerując się głównie zaleceniami producenta, ale też, w niektórych przypadkach, własnymi, wcześniejszymi doświadczeniami z tymi produktami. Starałam się być jak najbardziej obiektywna w swojej ocenie, chociaż mimo wszystko, odkryłam tu kilku faworytów, mam nadzieję, że i Wy znajdziecie swoich.
Przy prezentacji każdego produktu, na samym początku dołączyłam informację, jaką możecie znaleźć na jego temat w sklepie. Moje wnioski i ocena są jednocześnie weryfikacją tych notek.
Klej UHU Plus Endfest 300 30 ml
Klej przeznaczony do metalu, szkła, porcelany, drewna, i kamieni naturalnych. Skleja także tworzywa sztuczne takie jak guma, sztywny PCV i twarde pianki.
Klej dwuskładnikowy na bazie żywic epoksydowych.
Czas użycia do 2 godz. od zmieszania składników.
Klej jest odporny na wodę, uderzenia i starzenie.
Sklejane powierzchnie należy uprzednio oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Proporcja składników 1:1.
W temperaturze pokojowej czas spajania wynosi 12 godzin.
Wraz ze wzrostem temperatury czas spajania oraz wytrzymałość wzrastają.
Bardzo lubię kleje ekpsydowe, głównie za ich skuteczność, ale nie jest to produkt dla niecierpliwych. Przede wszystkim należy wcześniej przygotować klej łącząc zawartość dwóch tubek – żywicy i utwardzacza. Do opakowania dołączona jest minikuwetka i szpatułka, ale można w tym celu wykorzystać np. plastikową nakrętkę po wodzie i wykałaczkę. Ja właśnie tak uczyniłam.
Otrzymana substancja jest lekko żółta i nieprzeźroczysta, dość gęsta, ale samopoziomująca. Ma drażniący zapach, bezwzględnie należy wywietrzyć pomieszczenie w trakcie i po pracy. Z tym typem epoksydu nie trzeba się spieszyć, po wymieszaniu jest zdatny do pracy jeszcze przez mniej więcej 3 godziny (zależy od ilości kleju i warunków otoczenia), w tym czasie powoli zastyga, tworząc w końcu twardą, półprzezroczystą bryłę podobną do plastiku.
Pozytywem jest to, że można używać takich ilości kleju jakich potrzebujemy, zawsze w proporcji 1:1. W przypadku wersji długowiążącej, jak Endfest, w czasie klejenia można na bieżąco dokonywać poprawek w projekcie. Potraktowany klejem obiekt najlepiej odstawić na 24h w jakieś bezpieczne miejsce. Ja swój dodatkowo ustabilizowałam prowizorycznym stojakiem, by jaspis nie zsunął się z bazy spinki do mankietu dopóki klej nie stwardnieje. Dodam tylko, że pastylka nie przylega idealnie do płaskiej blaszki spinki, właśnie do kamyczków, które nie są perfekcyjnie płaskie jak kaboszony, ten klej będzie znakomitym rozwiązaniem. Tu powierzchnia styku nie musi być idealnie gładka.
Następnego dnia wszystko trzymało się na miejscu, w dodatku solidnie, zauważyłam jedynie, że epoksyd mocno zasymilował się z filcem utwardzając go. Zdecydowanie nadaje się do klejenia “na sztywno”, gorzej gdy powierzchnie będą “pracowały”.
To klej dla tych, którzy lubią mieć pewność, że spoina będzie trwała. Zaprzyjaźnią się z nim też ci, którzy mogą poświęcić chwilę na przygotowanie preparatu. Dwuskładnikowe kleje to idealne rozwiązanie do trwałego mocowania końcówek sznurów szydełkowo-koralikowych, kamieni i wielu, wielu innych.
Klej UHU Plus 5 min epoxy 2×15 ml
Klej przeznaczony do metalu, szkła, porcelany, drewna, i kamieni naturalnych. Skleja także tworzywa sztuczne takie jak guma, sztywny PCV i twarde pianki.
Klej dwuskładnikowy na bazie żywic epoksydowych.
Czas użycia do 5 min. od zmieszania składników.
Klej jest przezroczysty zaraz po wyschnięciu; odporny na wodę, uderzenia i starzenie.
Sklejane powierzchnie należy uprzednio odtłuścić i wysuszyć. Proporcja składników 1:1.
W temperaturze pokojowej czas spajania wynosi 25-30min.
Dla uzyskania trwalszego efektu zaleca się odłożenie klejonego artykułu na jedna dobę.
To bardzo skuteczny klej dwuskładnikowy w nie za dużym opakowaniu, które i tak starcza na bardzo długo. Zestaw zawiera dwie tubki, z żelową zawartością żywicy i utwardzacza, obie substancje są bezbarwne i klarowne, takie pozostają po zmieszaniu. Sama żywica nie ma konkretnego zapachu, ma go natomiast utwardzacz, woń jest nieprzyjemna i drażniąca. Dowolną ilość w proporcjach 1:1 należy wymieszać w dołączonym pojemniczku, można też użyć plastikowej nakrętki i wykałaczki.
UHU Plus 5 min jest klejem wymagającym szybkości i zdecydowania w działaniu, bo po wymieszaniu żywicy i utwardzacza, substancja nadaje się do użycia tylko przez około 5 minut. Po tym czasie twardnieje na zbitą bryłę, która traci swoje właściwości klejące.
Klej wchodzi w reakcję, która wytwarza duże ilości ciepła, potraktowane nim powierzchnie, zwłaszcza metalowe elementy, oraz nakrętka w której się znajdował, zrobiły się bardzo gorące.
Ja zdecydowałam się na przetestowanie zbyt dużej ilości przedmiotów naraz i nie zdążyłam przed stwardnieniem kleju. Może gdybym nie postanowiła zmontować drugiej spinki do mankietu, starczyłoby mi czasu na broszkę. Ale mam spinki do pary, w dodatku przyklejone na mur-beton, tak samo jak kaboszon i piękną bransoletkę.
To klej dla osób szukających pewnego i szybkiego rozwiązania, które przetrwa próbę czasu. Jedyna niedogodność to konieczność wymieszania dwóch składników i zmierzenie się z nieprzyjemnym zapachem, jeśli jednak macie wolne 5 minut, to jest to klej dla was.
Klej do cyrkonii GEM TAC 59 ml, Beacon
Mocny i trwały klej przeznaczony głównie do przyklejania kamieni, cekinów, brokatu, do mocowania dżetów i cyrkonii do tkanin, winylu.
Po przyklejeniu można prać w pralce.
Po wyschnięciu przezroczysty.
Klej permanentny na bazie wody, nietoksyczny.
GEM TAC to klej na bazie wody, niepalny, po zaschnięciu odporny na wilgoć. To bardzo popularny w USA klej przeznaczony do różnych rodzajów rękodzieła, od scrapbookingu przez krawiectwo do beadingu. Klej istotnie nie posiada żadnego konkretnego zapachu, jest dość gęsty i biały. Niczym z wyglądu nie różni się od znanych mi wikoli.
Dużą zaletą jest poręczne opakowanie, dobrze leżąca w dłoni plastikowa butla i to co podoba mi się najbardziej – aplikator. Przed pierwszym użyciem trzeba go odciąć i usunąć “sreberko” zabezpieczające tubę.
Pierwszy test, jakiemu go poddałam to mocowanie kaboszonu do podkładu. Aplikacja kleju była bardzo łatwa, ewentualny nadmiar bez problemu można zetrzeć chusteczką, a nawet palcem. Mycie ubrudzonych rąk nie wymaga niczego ponad wodę z mydłem.
Klej wysechł na lekko żółto, ale stał się przezroczysty i elastyczny.
Wyginałam filc w różne strony, a on “pracował” razem z nim.
Na drugi dzień miałam duże trudności z odklejeniem kaboszonu, udało mi się poważyć go paznokciem, ale reszta ani drgnęła, co jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem, że klej nietoksyczny na bazie wody daje radę z tak trudnym zadaniem.
Sprawdziłam też jak poradzi sobie z łączeniem filc – skóra, gdybym na przykład chciała kiedyś podkleić nim bransoletkę.
I tu znów bardzo pozytywne zaskoczenie, filc i skóra niemal stopiły się w jedną całość, nie byłam w stanie ich rozdzielić nie niszcząc próbki. Spoina była silna, ale elastyczna, klej nie odbarwił ani nie zniekształcił żadnego z materiałów, nie zostawił też na nich żadnego zapachu. Poza wysoką ceną, jest to klej, który nie ma wad, a oprócz haftu koralikowego z pewnością nada się do sutaszu i innych technik, nie tylko biżuteryjnych.
Podsumowanie
Trudno jest mi wybrać jeden jedyny, idealny klej spośród bogatej oferty sklepu, jestem jednak przekonana, że każdy znajdzie taki, odpowiedni dla jego techniki rękodzielniczej lub po prostu własnych, domowych potrzeb. Niezależnie od tego, czy w swoim wyborze sugerować się będziecie wielkością produktu, przydatnością, ceną czy nawet wyglądem tubki, znajdziecie tu coś dla siebie.
Royal Stone ma w swojej aktualnej ofercie aż 6 klejów na bazie acetonu i jeden o odmiennym składzie, których głównym przeznaczeniem jest praca z tekstyliami. Większość z nich, mimo podobnego składu różni się między sobą pojemnością, ceną, konsystencją i dodatkowym zastosowaniem. Żaden nie jest lepszy czy gorszy, ta oferta pozwala na wybór takiego, który sprawdzi się w konkretnym warsztacie danego rękodzielnika.
Jednym z kryteriów wyboru może być wygoda stosowania, tu z pewnością przyda się szybki rzut okiem na aplikatory.
Sklep wychodzi też naprzeciw potrzebom tych, którzy potrzebują natychmiastowych efektów, a ich rzemiosło bądź nie wymaga częstego klejenia, albo sporo w nim miejsca na metalowe bazy. Wówczas mają do wyboru aż 5 cyjanoakryli o różnych pojemnościach, konsystencji i zastosowaniu.
Dla amatorów trwałych rozwiązań, Royal Stone przygotował 3 kleje wiążące na mur-beton, od ekposydów z różnym czasem wiązania do kleju poliuretanowego.
Natomiast dla tych, którzy obawiają się kontaktu z “chemią”, lub wolą być bliżej natury, sklep oferuje kleje na bazie wody. Choć oba bardzo różnią się od siebie, to są równie doskonałe do drewna, wszelkich sznurków i supełków.
Niezależnie o tego co wybierzecie, dokonacie dobrego wyboru, a ja mam nadzieję, że mój przegląd Wam w tym pomoże.
Witam,
a który klej Państwo polecają do sklejenia grafiki (druku) do kabaszonu i metalowej bazy? Jestem osobą początkującą w tym temacie i będę nkezmiernie wdzięczna za podpowiedź 🙂
Polecamy kleje typu hsulith czy Rayher. Pomocne pewnie też okażą się inne wpisy u nas na blogu poświęcone kaboszonom z grafika np. ten https://blog.royal-stone.pl/jak-podklejac-szklane-kaboszony-wlasnymi-obrazkami/.
Witam,
zastanawia mnie jednak, który klej będzie najlepszy do sklejenia ze sobą dwóch szklanych powierzchni np szklanki z cyrkonią lub innym małym szklanym koralikiem, a przy tym będzie niewidoczny i bardzo silnie wiążący (biorę pod uwagę fakt, że taka ozdobiona szklanka mogłaby trafić niechcący do zmywarki :P).
Pozdrawiam
W takiej sytuacji radzimy zastosowanie klejów specjalistycznych do szkła. Nasz test klejów został stworzony pod kątem biżuterii. Testowane przez nas kleje nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością.