Projektując biżuterię, a w szczególności kolczyki zawsze biorę pod uwagę ciężar materiałów z których je wykonam. Zwłaszcza jeśli chodzi o kolczyki – wykonane z elementami beadingu potrafią sporo ważyć, co ma wpływ na komfort ich użytkowania. Dlatego też ogromnie ucieszyło mnie, że na polskim rynku są już dostępne bawełniane perły COTTON PEARLS Miyuki. Wypełnione prasowanymi włóknami bawełny są wielokrotnie lżejsze niż perły seashell lub koraliki szklane podobnej wielkości. Można zatem obszyć je koralikami typu seed bez obawy o ostateczną wagę pracy.
Mając tak wspaniałą alternatywę dla pereł i szkła od razu przyszedł mi do głowy pomysł na parę kolczyków – pereł  otoczonych drobnymi koralikami układającymi się w koronę i kryształkami tworzącymi wokół nich delikatną kryzę. Zatem igły w dłoń!


Materiały potrzebne do uszycia pary kolczyków Cotton Pearls:

2 bawełniane perły 12mm Cotton Pearls – u mnie w kolorze white
1 op. koralików cylindrycznych Miyuki Delica (MD) – u mnie w kolorze Metallic Midnight Blue Iris
1 op. koralików okragłych Toho Round 15/0 (TR) – u mnie w kolorze Nickel
fasetowane szklane oponki 3x2mm – u mnie w kolorze Crystal AB
nici do beadingu One-G – u mnie w kolorze cielistym
igła do beadingu nr 13 – u mnie firmy Clover
para bigli – u mnie ze stali chirurgicznej
nożyczki

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

 

Sposób wykonania:

Na nić długości ok. 1m nawlecz 32 koraliki MD (Miyuki Delica) pozostawiając wolną końcówkę nici długości ok. 15 cm. Następnie zamknij koraliki w okrąg przeprowadzając nić raz jeszcze przez kilka początkowych koralików.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

Następnie doszywaj po jednym koraliku MD pomiędzy co drugi koralik bazowego okrążenia. Doszyj w ten sposób w sumie 16 koralików. Ułożą się one w charakterystyczny dla ściegu peyote murek (jak cegły w murze). Doszywając ostatni MD przeszyj raz jeszcze pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

Czas na umocowanie Perły- nawlecz ją na nić, przeszyj najbliższy koralik MD i wróć igłą przez Perłę na początek pracy. Dzięki temu Perła nie będzie uciekać w czasie pracy i będzie centralnie osadzona w koralikowej koronie.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

W kolejnym okrążeniu doszywaj kolejno: 1MD, 1MD, 1MD, 1TR (Toho round 15/0).  Na zdjęciu oznaczono MD niebieską kropką, TR czerwoną. Powtórz sekwencję jeszcze 3 razy , aż do ukończenia okrążenia. Kończąc okrążenie pamiętaj o przeprowadzeniu nici raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

W kolejnym okrążeniu doszywaj kolejno: 1MD, 1MD, 1TR, 1TR. Kończąc okrążenie pamiętaj o przeprowadzeniu nici raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

W następnym okrążeniu zacznij formować ozdobne ząbki korony. W odpowiednich miejscach będziesz musiała schodzić  igłą do rzędu poniżej. Doszywaj zatem koraliki w sekwencji: 1MD, 1TR, zejdź igłą do rzędu poniżej, a następnie z powrotem do góry przez koraliki TR, 1TR. Powtórz sekwencję jeszcze trzykrotnie, aż do końca okrążenia. Pamiętaj o przejściu nicią przez pierwszy doszyty koralik.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

Kontynuuj  budowanie korony doszywając koraliki w sekwencji: 1TR, zejście dwa rzędy w dół, wejście do góry, 1TR. Powtórz jeszcze trzykrotnie, przejdź przez pierwszy koralik. Koralikowa korona staje się coraz bardziej widoczna. 🙂

12-IMG_0702 13-IMG_0704 14-IMG_0707

Pozostało już tylko doszycie po 1TR na szczytach ząbków korony. Po zakończeniu okrążenia przeprowadź igłę na sam dół pracy.

15-IMG_0712 16-IMG_0717

Drugą część korony wykonaj symetrycznie. Zwróć uwagę na doszywane koraliki, tak aby TR i MD wypadały symetrycznie względem góry pracy.

17-IMG_0722 18-IMG_0726 19-IMG_0734 20-IMG_0744 21-IMG_0747

Po doszyciu ostatniego koralika przejdź igłą w dół, aż do bazowego okrążenia na środku pracy.

22-IMG_0750 23-IMG_0753

Czas na budowanie kryształkowej kryzy. Doszywaj po jednym MD chwytając koraliki dokładnie na środku pracy. Powstanie baza kryzy, która teraz wygląda troszkę jak małe słoneczko. 😉

24-IMG_0759 25-IMG_0769

Kolejny krok to doszycie po 3TR między koraliki MD tworzące bazę kryzy. W miejscu doszycia bigla nabierz 4TR, przeprowadź nić przez bigiel i dopiero teraz doszyj całość do koralika MD bazy kryzy. Nasze słoneczko zamieni się w gwiazdkę ;).

27-IMG_0775 28-IMG_0777

Kończąc okrążenie przeprowadź nić  przez pierwsze dwa koraliki tego okrążenia. Powinnaś znaleźć się na wierzchołku ramienia “gwiazdki”. Doszywaj po jednym kryształku pomiędzy wierzchołki ramion “gwiazdki”. Dla wzmocnienia pracy raz jeszcze przeprowadź nić przez wszystkie kryształki i wierzchołki ramion “gwiazdki”. Na koniec przeprowadź końcówki nici przez kilka sąsiednich koralików i odetnij je.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

Kolczyki są gotowe. Miłego noszenia.

cotton_pearls miyuki kolczyki_tutorial royal-stone.pl

Gotowe kolczyki z Cotton Pearls

 

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz