Jak zrobić bransoletkę z koralików BUGLE na krośnie?

Dzisiaj przed nami kolejna wersja bransoletki na krośnie. Tym razem bransoletka została wypleciona z długich koralików Miyuki Bugle, a zakończenie zostało zrobione ze skórki i knopików.

Będzie nam bardzo miło, jeśli zdjęcie Twojej pracy stworzonej w oparciu u wzór z tutoriala oznaczysz #tutorialroyalstone.

Materiały potrzebne do wykonania tkanej na krośnie bransoletki z koralikami Miyuki Bugle

 • Krosno
 • Miyuki Bugle:
 • BGL-2031 Miyuki Bugle #2 Matted Metallic Sage Luster 6mm- 1 opakowanie
 • BLG-1884 Miyuki Bugle #2 Violet Gold Luster 6mm – 1 opakowanie
 • BGL-1053 Miyuki Bugle #2 Galvanized Yellow Gold 6mm – 1 opakowanie
 • BGL-2034 Miyuki Bugle #2 Matted Antique Rose Gold Luster 6mm – 1 opakowanie
 • BGL-0457 Miyuki Bugle #2 Metallic Dark Bronze 6mm – 1 opakowanie
 • Nić Ariadna Tytan 60E w kolorze szarym
 • Igła
 • Knopiki – 2szt
 • skórka do wykończenia bransoletki
 • klej do skóry – np. Hasulith
 • ostre nożyczki, wybijak do otworów

Wzór bransoletki:

Loom pattern. Wzór na krosno
Krosno wzór

*1 koralik Miyuki Bugle  = 3 kratki w jednym kolorze

Zaczynamy od przygotowania osnowy. Bransoletka będzie się składała z 7 koralików w rzędzie, zatem nici musi być o jedną więcej, czyli 8. Każdy koralik musi mieć po obu stronach jedną nić.
Na końcu nici zawiąż pętelkę i zaczep ją o haczyk w krośnie. Następnie rozciągnij ją na długość krosna i zaczep o haczyk z drugiej strony. Zostawiaj przestrzenie pomiędzy nićmi o szerokości około 6mm (czyli tyle, ile mają koraliki). Zwróć uwagę, by nić była naprężona.
Po naciągnięciu osnowy, koniec nici dowiąż do haczyka lub śruby przy separatorze i przytnij.

Po wypleceniu osnowy, czas na przygotowanie nici wątku i rozpoczęcie tkania. Przygotuj odcinek nici o długości ok. 1m i nawlecz igłę. Nie rób na końcu supła tylko dowiąż końcówkę wątku do drugiej od góry nici osnowy.

Krosno tkackie

Przepleć igłę pomiędzy osnową, raz nad nią, a raz pod nią. Na tym etapie musimy stworzyć “siatkę”, na którą później nakleimy skórki przy zapięciu.
Po wypleceniu samą nicią odcinka o długości około 0,5cm możemy przejść do wyplatania koralików.

tkanie na krośnie-początek

Kończąc wyplatanie samą nicią wyprowadź igłę tak, by wychodziła nad pierwszą nicią osnowy (od lewej) i nawlecz pierwszy rząd koralików.

Przełóż igłę z koralikami pod osnową i ułóż koraliki tak, by każdy znajdował się w osobnej przestrzeni pomiędzy dwoma nićmi. Podtrzymuj koraliki palcem wskazującym pod osnową i wyciągnij igłę.

Teraz wróć igłą przez koraliki, tak, aby przejść nad osnową.

Po wróceniu igłą przez wszystkie koraliki, nawlecz kolejny rząd i ponownie ułóż igłę z koralikami pod osnową. Umieść koraliki pomiędzy nićmi i wyciągnij igłę ( po prawej stronie). Następnie przepleć igłę ponownie przez koraliki – od prawej do lewej przechodząc nad osnową.

W opisany powyżej sposób kontynuuj wyplatanie całego wzoru.

Co zrobić jeśli w trakcie tkania bransoletki z koralików skończy się nić wątku?

Wprowadź igłę do przedostatniego rzędu koralików i będąc mniej więcej w połowie skieruj igłę w dół. Wyciągnij igłę i wywlecz nić.

Zmiana nići w krośnie

Przygotuj kolejny odcinek nici o długości około 1m i nawlecz igłę. Wprowadź igłę w koraliki od miejsca, w którym skończyłaś i zwiąż końce nici ze sobą. Przy wykończeniu pracy nitki dotniesz i przypalisz, możesz je trochę skrócić, by nie plątały się przy dalszej pracy.  Teraz przeprowadź igłę z powrotem przez ostatni rząd i kontynuuj wyplatanie.

Wyplataj wzór do końca. Za ostatnim rzędem koralików wypleć 0,5 centymetrową siatkę z samej nici, jak na początku.

Zakończenie  skórką tkanej na krośnie bransoletki z koralików Miyuki Bugle

Bransoletka zostanie wykończona skórką i zapięciem na knopiki.
Wzór z koralików ma długość 12cm. W zależności od tego jaki masz obwód nadgarstka, o tyle trzeba będzie wydłużyć bransoletkę zapięciem. Moja bransoletka musi mieć około 15cm, czyli z każdej strony muszę ją wydłużyć o 1,5cm. Dodatkowo trzeba dodać po 2cm na zakładkę do zapięcia knopików. Zatem z każdej strony muszę dodać po 3,5cm.

Przygotuj kawałek skórki o długości (2 x 3,5cm) 7cm, a szerokości co najmniej o 1cm większej niż szerokość bransoletki. Skórka ma wystawać po bokach, które na koniec, po wyschnięciu kleju zostaną docięte.
Pamiętaj, by brzegi skórki, które będą dochodzić do linii koralików, były równo przycięte. W tym celu możesz użyć noża krążkowego lub po prostu bardzo ostrych nożyczek.
Posmaruj skórkę klejem na całej długości i podłóż od spodu pod osnową. Skórka może nachodzić na ostatni rząd koralików. Podklej skórkę mniej więcej do połowy osnowy i w tym miejscu utnij osnowę. Skórkę złóż na pół, znowu delikatnie zachodząc na ostatni rząd koralików.

Zdejmij bransoletkę z krosna i w podobny sposób naklej skórkę z drugiej strony.

bransoletkę należy pozostawić do wyschnięcia. W tym czasie możesz dociąć i przypalić miejsca gdzie była zmieniana nić. Przytnij wystające nitki na długość około 3mm i delikatnie nie przypal żeby nić się stopiła. Ja w tym celu używam precyzyjnego przypalacza, ale możesz użyć po prostu zapalniczki.

Po wyschnięciu kleju skórkę należy dociąć do szerokości bransoletki. Tu tez polecam nóż krążkowy, ale jeśli nie masz to wystarczą ostre nożyczki.

Teraz czas na zamontowanie knopików. Zaznaczam na skórce miejsca gdzie wytnę otwory na przykręcenie knopików. Dziurki będą znajdować się mniej więcej w odległości 1cm od brzegu i boku skórki. aby wyciąć dziurki przyda się ręczny wybijak do otworów. Po wycięciu otworów należy przełożyć śrubkę i wkręcić na nią knopik.

Z drugiej strony w tej samej odległości należy wyciąć dziurki. Dziurkę należy dodatkowo lekko naciąć by knopik łatwiej się zapinał.

Bransoletka jest gotowa.