Dzisiaj bransoletka na krośnie w nieco innej wersji. Zamiast drobniutkich koralików Toho wybrałam kwadratowe Tila Beads marki Miyuki. Wzór to tzw. styl dowolny 🙂 czyli możesz wykorzystać mix koralików, które pozostały Ci z innych prac.
Zobacz jak krok po kroku samodzielnie wykonać bransoletkę tkaną na krośnie, która zakończona jest skórzanymi troczkami

Materiały użyte w tutorialu:

1. Jako osnowy użyłam nici Ariadna Tytan 80. Możesz też wziąć nić Talia 30 lub S-lon Microcord.
Na końcu nici wykonaj pętelkę i zaczep ją haczyk w krośnie (jeśli pracujesz na innym krośnie zamontuj nić wg instrukcji producenta).

2. Nić poprowadź wzdłuż krosna tworząc osnowę. Odległości między poszczególnymi osnowami musi być taka sama jak wysokość koralików, czyli w tym wypadku 5mm. Bransoletka będzie składała się z 3 kolumn zatem nici osnowy musisz założyć o jedną więcej. Pamiętaj by osnowa była napięta jednak nie rozciągnięta. Konic nici przywiąż do haczyka lub śruby.

3. Po zamocowaniu osnowy przygotuj nić wątku, czyli nić która będzie służyła do nawlekania koralików. Jako wątku użyłam nici do beadingu marki Miyuki.
Możesz użyć też nici S-lon AA, One-G, S-lon D lub innych, które polecane są do beadingu.

Odetnij odcinek około 90cm nici i nawlecz ją pojedynczo na igłę. Końcówkę nici przywiąż do pierwszej nici osnowy około 2cm od początku krosna*

Wskazówka: jeśli jesteś leworęczna przywiąż nić wątku do ostatniej nici osnowy.

4. Pisałam wcześniej, że bransoletka będzie zakończona skórką. Aby skórka lepiej się trzymała trzeba stworzyć bazę do naklejenia.

Przetkaj nić wątku pomiędzy osnową bez nabierania koralików na dł. około 1 cm.

5. W zależności od tego czy zaczynasz tkanie od lewej czy od prawej strony, po tej stronie wyprowadź igłę tak, by wątek znajdował się nad osnową.
Osoby praworęczne zaczynają tkanie od lewej strony – tak jak w tutorialu, osoby leworęczne zaczynają od prawej.

Nawlecz 3 koraliki na igłę i przełóż je pod osnową. Każdy koralik musi znajdować się w osobnej przestrzeni pomiędzy dwoma nićmi osnowy. Przeciągnij igłę przez koraliki (u mnie w prawą stronę) i wróć tą samą dziurką przechodząc tym razem nad osnową.

Teraz przejdź przez drugą dziurkę we wszystkich koralikach, tak by nić wątku przechodziła pod nicią osnowy. Koraliki możesz sobie lekko pochylić w dół, aby łatwiej było utrafić w dziurkę, nie zahaczając osnowy.

Schemat wyplatania

6. Pierwszy rząd koralików jest już gotowy. Teraz nawlecz 3 kolejne koraliki i przełóż pod osnową.


7. Wróć tą sama dziurką, tym razem przechodząc nad osnową i przeprowadź igłę przez drugą dziurkę.

8. Każdy rząd rozpoczynaj od przełożenia koralików pod osnową i wracaj igłą nad nićmi osnowy. Kontynuuj wyplatanie do uzyskania pożądanej długości.

Zmiana nitki

Jeśli nić zacznie się kończyć przejdź przez koraliki cofnnij się co najmniej do poprzedniego rzędu i wyprowadź igłę w dół.

Będąc pod spodem zahacz wątek o osnowę i zawiąż supeł (widok od spodu).

Do końcówki starego wątku dowiąż nową nić i wyprowadź ją z powrotem tak, by móc rozpocząć nowy rząd. Końcówki nici przytnij i przypal, a następnie kontynuuj wyplatanie.

 

9. Po wypleceniu pożądanej długości przetkaj samą nić pomiędzy osnową tak, jak na początku. Po skończeniu wyplatania wątek zakończ, dowiązując go do jednej z nici osnowy.

Bransoletka tkana na krośnie - zakończenie pracy

10. Zmierz długość bransoletki. Moja ma 14cm. Na tej podstawie obliczymy wymiary skórki.

Moja bransoletka docelowo ma mieć 16 cm, zatem skórka musi ją o tyle przedłużyć. Wytnij dwa prostokąty o długości 2cm ( każdy później złożymy na pół) i szerokości takiej, jak szeroka jest bransoletka, czyli 1,5cm.
Wytnij też dwa paski o długości około 8cm i szerokości 0,5cm, które będą stanowić troczki.
W prostokątach, na środku zrób nacięcie i przełóż troczek tak jak na zdjęciu.

11. Posmaruj prostokąt klejem (ja użyłam kleju Hasulith) i podklej go pod końcówkę wytkanej bransoletki, tuz za ostatnim rzędem koralików.

Przytnij osnowę mniej więcej w połowie długości skórki i nanieś odrobinę kleju na odcinek wytkany z samych nitek. Uważaj by nie dawać zbyt dużo kleju, bo wypłynie bokami i ubrudzi pracę.

Złóż skórkę na pół i pozostaw do wyschnięcia ( możesz użyć spinacza aby docisnąć skórki do siebie).

Bransoletka tkana na krośnie wykończona skórka z zapięciem przesuwanym

Z drugiej strony zrób to samo. Podklej prostokąt i przytnij osnowę. Skórkę złóż na pół i odłóż do wyschnięcia.

12. Ostatni krok to nałożenie koralika. Wybierz taki koralik przez który będzie można przełożyć oba troczki.

Troczki powinny przechodzić ciasno przez koralik, aby bransoletka się sama nie rozpinała.

Gotowa bransoletka