Jak wykonać makramową bransoletkę z kwiatuszkami z koralików Toho

Urocza bransoletka makramowa z kolorowymi koralikami układającymi się w rządek drobnych kwiatków, to niewątpliwie must have tego sezonu :), tym bardziej że wybiegi całego świata i kolorowe magazyny modowe są ich pełne.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki z kwiatkami z koralików

Sposób plecenia makramowej bransoletki z koralikami 

Na nić nawlecz 19 szt. żółtych koralików 11/0 i odetnij jej około 40 cm. Następnie zaczep ją o podkładkę do makramy tak, aby była naprężona. Nazwiemy ją nicią pionową.

Odetnij około 1,30 m nici, którą będziesz pleść makramę, nazwiemy ją nicią roboczą. Przełóż ten kawałek  pod nicią pionową ok. 12 cm od jej końca.  Sprawdź, czy oba końce nici roboczej leżącej pod nicią pionową są mniej więcej tej samej długości.  Końcówkę nici roboczej leżącą po prawej stronie przełóż pod nicią pionową układając ją nad lewą końcówką, a następnie lewą końcówkę przełóż od góry nad nicią pionową w powstałą po prawej stronie pętelkę. Pociągnij za końce, aby zacisnąć.
Leżącą po lewej stronie końcówkę nici roboczej oznacz np. kolorowym markerem, lub zawiąż na niej mały supełek. Wykonywanie węzłów będziesz zaczynała zawsze tym końcem nici roboczej.

Oznaczoną końcówkę (z lewej strony) przełóż pod spodem pod sznurkiem pionowym układając ją nad końcówką z prawej strony, a końcówkę z prawej strony przełóż od góry w powstałą po lewej strony pętlę. Zaciśnij oba końce sznurka. Kolejny splot wykonasz przekładając prawy koniec sznurka pod sznurkiem pionowym, a następnie przekładając lewy koniec od góry w powstałą po prawej stronie pętlę. Splot makramowy wykonuj naprzemiennie zaczynając raz z lewej, raz z prawej strony. – zawsze od oznaczonej końcówki nici.

Początek bransoletki to pięć splotów. Następnie na oba końce nici roboczej nawlecz po 3 szt. koralików 8/0, ja zaczęłam od koloru białego. Podciągnij do góry żółty koralik na nici pionowej tak, aby znalazł się pomiędzy większymi koralikami. Utworzy on środek kwiatka. Kontynuuj plecenie węzłów zaczynając od końcówką z prawej strony pracy. Odstęp od następnego kwiatka to trzy sploty, czyli każdy kwiatek zaczniesz pleść nicią, która wychodzi z prawej strony pracy.

Kolejne kwiatki wykonuj identycznie jak ten pierwszy.

Kiedy wypleciesz już wystarczającą liczbę kwiatków, zakończ pracę wykonując  pięć splotów. Moja bransoletka skłda się z 19 kwiatków i pasuje na obwód nadgarstka 15-17cm.

Zdejmij makramę z maty, a następnie odetnij nadmiar nici roboczej, tak, aby zostało około 2-3mm. Końcówki przytop zapalniczką lub przypalarką i “przyklep” do makramy, aby splot się nie rozplótł.

 Nić pionowa utworzyła na końcach troczki które, będą niezbędne do zapięcia bransoletki. Odmierz na nich około 4,5 cm i zrób supełek.

Na każdą końcówkę nawlecz po trzy koraliki. Ja użyłam tych samych co w kwiatkach. Sekwencję zamknij supełkiem który, musi być jak najbliżej koralików. Odetnij nadmiar nici i przytop końcówki. Troczki są gotowe.

Czas na wykonanie zapięcia makramowego. Złóż do siebie oba troczki. Odetnij ze szpuli ok. 15 cm nici na zapięcie. Wykonaj kilka splotów na obu troczkach w ten sam sposób co początkowe sploty w bransoletce.

Ścieg makramy powinien mieć około 4-6 splotów, aby był trwałym zapięciem. Końcówki nici odetnij i przytop przypalarką  lub zapalniczką.

Bransoletka jest gotowa 🙂

Kwiatki możesz wykonać w różnych kolorach. Nie musisz ściśle sugerować się moim wyborem kolorystycznym 😉 Możesz zamienić wielkość koralików i do środka dać większe a na zewnątrz mniejsze.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz o oznaczeniu zdjęć: #tutorialroyalstone

Udanego tworzenia !

Justyna / Royal Stone