Jak zrobić kolczyki z łańcuszkiem podczepianym z tyłu?

Proste, a takie efektowne! Prezentujemy Wam kolczyki, których przednia oraz tylna część (baranek) połączone są swobodnie zwisającym łańcuszkiem. Prawda, że ciekawy pomysł? Kolczyki te bardzo oryginalnie się prezentują i nie są trudne do zrobienia, dlatego poradzą sobie z nimi nawet początkujący. Pokażemy Wam krok po kroku, jak je wykonać.

Co będzie potrzebne do wykonania kolczyków sztyftów z łańcuszkiem?

Materiały:

Uwagi do materiałów:

  • Przy wyborze sztyftów zwróć uwagę na to, w jakiej płaszczyźnie są oczka do podczepiania. Najlepiej, gdyby były one ułożone przodem, jak te wybrane przeze mnie – wtedy, gdy połączymy je z metalową bazą za pomocą ogniwka, obręcz również ułoży się przodem. Jeśli wybierzesz sztyfty z oczkiem odwróconym nie przodem, a o 90°, możesz albo podczepić części bezpośrednio do oczek (z pominięciem ogniwek), albo użyć dwóch ogniw otwartych do połączenia zamiast jednego.
  • Koniecznie wybierz zatyczki do sztyftów o tradycyjnym kształcie baranich rogów – tzw. “baranki”. Do zatyczek o innym kształcie nie da się podczepić na ogniwku łańcuszka!
  • Im mniejsze ogniwa do połączenia elementów, tym lepiej; zwróć jednak uwagę, żeby były również odpowiednio cienkie – muszą zmieścić się w oczko łańcuszka, który wybierzesz.
  • Wybierz dowolną obręcz-bazę oraz koralik – wcale nie musi on być okrągły. Musisz tylko pamiętać o dopasowaniu rozmiaru koralika do wielkości bazy – koralik umieszczony na szpilce i podczepiony do sztyftów razem z obręczą powinien swobodnie mieścić się wewnątrz niej.

Jak zrobić kolczyki sztyfty z łańcuszkiem?

Zaczynamy od umocowania na szpilce głównego koralika. Koralik nakładamy na szpilkę i chwytamy ją szczypcami okrągłymi około 2 milimetrów ponad koralikiem. Szpilkę lekko odginamy, a następnie owijamy ją dookoła końcówki szczypiec, żeby powstało oczko – lupik.

Gdy już powstanie lupik, wykonujemy jeszcze jedno lub dwa owinięcia końcówka szpilki dookoła części między koralikiem a oczkiem – powstanie w ten sposób “sprężynka”. Pozostałą część szpilki odcinamy szczypcami tnącymi i dociskamy końcówkę za pomocą szczypiec płaskich, żeby nie haczyła. 

Jeśli szpilka jest miękka, owinięcia możemy wykonywać palcami, w przypadku twardszych szpilek lub gwoździ lepiej będzie posłużyć się szczypcami płaskimi. 

Teraz za pomocą ogniwa otwartego połączymy koralik na szpilce i metalową obręcz z biglem kolczyka.
Ogniwo otwieramy za pomocą dwóch par szczypiec płaskich, odginając je w przód i do tyłu. Nakładamy na nie oczko bigla, oczko szpilki z koralikiem oraz metalową bazę.

Ogniwo zamykamy (również w przód i do tyłu) – tak, żeby końcówki potarły się o siebie. W dalszych krokach, używając ogniw otwartych, będziemy je otwierać i zamykać w dokładnie ten sam sposób.

Do metalowej obręczy będzie podczepiony łańcuszek oraz podłużne koraliki Toho Bugle.
Zaczynamy od koralików. Mocujemy je na szpilkach w taki sam sposób, jak główny koralik. Będą one połączone bezpośrednio z metalową bazą, dlatego przed zamknięciem oczka zahaczamy szpilkę z podłużnym koralikiem o metalową obręcz – dopiero potem wykonujemy owinięcie dookoła szpilki. 

Tutaj oczka (lupiki) mogą być trochę większe niż w przypadku głównego koralika, ponieważ musi się w nich swobodnie zmieścić metalowa obręcz.

Po obcięciu nadmiaru szpilki pozostałym po owinięciu pamiętajmy o dociśnięciu końcówki, żeby nie haczyła. W ten sam sposób podczepiamy do obręczy 4 podłużne koraliki. 

Przygotowujemy sobie jeszcze po jednym koraliku, mocując go na szpilce, ale bez podczepiania do obręczy. Za chwilę przymocujemy go do ogniwa przy łańcuszku.

Szczypcami tnącymi ucinamy łańcuszek do interesującej nas długości. Moje odcinki łańcuszka mają po 7,5 cm. Najlepiej przygotować od razu dwa odcinki łańcuszka (po jednym na każdy kolczyk), żeby oba miały identyczną długość.

By mieć pewność, że nasze łańcuszki będą na pewno tej samej długości, można przy przycinaniu drugiego odcinka posłużyć się kawałkiem drutu lub szpilką. Pierwszy przycięty fragment oraz dłuższy, jeszcze nieprzycięty łańcuszek (ich ostatnie ogniwa) nakładamy na szpilkę i w powietrzu docinamy drugi fragment. Robimy to w ten sposób, ponieważ łatwiej jest przyciąć drugi odcinek na tę samą długość, kiedy łańcuszki zwisają swobodnie.

Za pomocą ogniwa otwartego przymocujemy teraz łańcuszek do metalowej obręczy. Na ogniwko nakładamy oczko łańcuszka. Zahaczamy o nie również dodatkowo przygotowany wcześniej koralik na szpilce. Następnie podczepiamy ogniwko do metalowej obręczy pośrodku między czterema podłużnymi koralikami. Ogniwo zamykamy. Zwróćmy uwagę na to, żeby podłużny koralik znalazł się z przodu łańcuszka.

Ostatnia czynność to połączenie drugiej końcówki łańcuszka z barankiem kolczyka. Również użyjemy tutaj ogniwka. Ogniwo otwieramy i nakładamy na nie oczko łańcuszka. Ogniwo przekładamy przez jeden z otworów w baranku, a następnie starannie zamykamy.

W ten sam sposób wykonujemy drugi kolczyk. Gotowe! 🙂