Dzisiejszy tutorial z wykorzystaniem koralików Dome przygotowała p. Magdalena Bielska tworząca pod marką MAB. Tutorial powstał w ramach akcji Polecam RoyaLOVE. Zapraszamy.


 Potrzebne materiały:

– sznurek Pega acetat chabrowy – 2 m,

– szurek Beadsmith dwukolorowy navy/blue – 50 cm,

– sznurki Beadsmith: metallic bronze – 80 cm, metallic copper – 15 cm,

– koraliki Dome 12 cm (Crystal Etched Sliperit Full) – 2 szt.,

– koraliki Dagger 5×16 mm (Etched Crystal California Rush) – 6 szt.,

– koraliki O bead donut 4 mm (Amethyst Capri Gold) – 6 szt.,

– koraliki Pip 5x7mm (Capri Gold Iris) – 2 szt.,

– koraliki Miyuki Tila (Matted Metallic Copper) – 6 szt.,

– koraliki Toho Round 11/0 i 15/0 (Metallic Nebula)

– koraliki Miyuki Round 11/0 (Matte Metallic Copper)

– kulki jadeitu błękitnego 3 mm – 4 szt.,

– bigle (tu ze stali chirurgicznej)

– nici, klej, filc, materiał wykończeniowy (skóra/tkanina)

 

2


Przygotuj cztery sznurki dł. 25 cm (kolejno: Pega chabrowy, Beadsmith bronze i navy/blue, Pega chabrowy) zabezpiecz końcówki, ułóż je w tę samą stronę – prawą dla Pegi acetatowej (jodełka >>>>). Złóż je w połowie, przymierz koralik Dome i uszyj odpowiedni kształt. Zszyj pętlę z umieszczonym Dome, ale nie wszywaj koralika na tym etapie. Utrudniałby dalsze szycie, poza tym, jak większość koralików z metalicznymi powłokami jest narażony na ścieranie powłoki podczas pracy, zwłaszcza w ciepłe dni.

3 4

Sznurki wywiń do góry i wszyj między nie 10 koralików 11/0. Tak samo uszyj po drugiej stronie. Sprawdź, czy w powstałej przestrzeni mieszczą się koraliki Miyuki Tila – powinny pasować dokładnie trzy. Jeśli nie, trzeba ująć/dodać po koraliku 11/0 w każdym rządku.

5 6 7

Szyjąc, wbijaj igłę zawsze w to samo miejsce – nie będzie wtedy widać nici na krawędzi pracy.

8

Sznurki wywiń do góry i uszyj ślimaka na kulce 3 mm, po wszyciu kulki szyj po tylnej stronie, żeby nie deformować igłą sznurków. Analogicznie uszyj po drugiej stronie. Na razie nie przyszywaj sznurków ślimaka do tyłu elementu.

9

Dopasuj trzy kwadraciki Tila – jeśli trzeba odegnij delikatnie ślimaki do odpowiedniej pozycji i teraz przyszyj sznurki.

10

Przygotuj trzy sznurki Pega chabrowe o dł. 12 cm, ułóż je do szycia prawą stroną, przyłóż do dołu elementu tak, żeby zostawało tyle samo sznurków po obu stronach do późniejszego wykonania ślimaków. Wszyj pierwszy koralik Tila w przestrzeń między dolnymi ślimakami, jak najbliżej koralika 11/0. Doszyj kolejne Tila pilnując, żeby sznurki ułożyły się lekko w łuk.

11 12

Sznurki wywiń i połącz ze ślimakiem na kulce 3mm, uszyj małego ślimaka z koralikiem 11/0. Z drugiej strony postępuj analogicznie – włóż na miejsce koralik Dome, napnij i wygładź sznurki przed zszyciem, żeby utrzymały odpowiednią formę.

13 14 15

W przestrzeń między mniejszymi ślimakami wszyj koraliki Dagger: przygotuj mocniejszą nić (tu S-Lon), nawlecz trzy Daggery, pomiędzy nimi dwa koraliki 11/0. Przeszyj kilkakrotnie – ten element będzie ruchomy, więc narażony na przecieranie nici podczas noszenia kolczyków.

16 17

Wszyj koralik Dome, a przestrzeń powstałą między zszywanymi sznurkami zakryj koralikiem 11/0.

18 19

Umocuj koralik Dome przyklejając od spodu kawałek filcu.

20

Przygotuj sznurki dł. 7 cm, zabezpiecz końcówki i ułóż w kolejności: chabrowy, metalizowane: bronze, copper, bronze, chabrowy. Złóż je na pół, uszyj pętelkę i wszyj w nią koralik Pip. Zszyj sznurki.

21 22

Całość przyszyj u góry głównego elementu. Podklej od spodu kawałek filcu, mocując Pip, żeby koralik nie wysuwał się do przodu.

23

W miejscu łączenia sznurków, na górze kolczyka przyszyj O bead donut mocując go koralikiem Toho 15/0. Podobnie przyszyj dwa kolejne O bead na łączeniach ślimaków dolnych.

24 25 26

Przyszyj bigiel – przeszywaj wielokrotnie, żeby zminimalizować ryzyko przetarcia nici. Umocuj go dwoma koralikami 11/0 po bokach, żeby kolczyk się nie okręcał.

27

Wykończ tył kolczyka – ja podkleiłam punktowo kawałek tkaniny (alcantara), przycięłam do kształtu kolczyka i obszyłam. Można też podkleić skórką.

28 29 30

Uszyj drugi kolczyk. Gotowe.

31 1a

 

Miłej zabawy – Magdalena

http://mabmagdalenabielska.blogspot.com/

P.S.

Ponieważ koraliki DOME skradły nasze serca, powstało z nich wiele prac – szczególnie z tymi o wykończeniu typu ETCHED.  Koraliki z takim typem wykończenia powierzchni  mogą się delikatnie ścierać przy długim pocieraniu w czasie pracy. Koraliki Etched są jednak na tyle piękne i nadają niezwykle oryginalnego charakteru pracom czy to sutaszowym, czy beadingowym, że nie mogliśmy tak po prostu z nich zrezygnować (ani w naszych pracach, ani w ofercie sklepu 🙂 ).  Aby zapobiec ścieraniu się powierzchni proponujemy delikatnie polakierować koralik (zalecamy próbę na lewej stronie koralika), lub tak zaplanować pracę, aby wszyć koralik w jej końcowym etapie i tym samym nie narażać go na długotrwałe pocieranie palcami. Ścierania nie zaobserwowaliśmy przy innych typach wykończeń powierzchni.

Królowa Karolina

Zapisz

Zapisz