Jak opleść duży kryształ koralikami Miyuki Delica i Toho?

Kiedy tylko zobaczyłam szklane kryształy o diamentowym szlifie od razu wiedziałam, że oprawię je w matowe koraliki, które wydobędą z nich jeszcze więcej blasku. Powstał wisior, który uwielbiam za jego uniwersalny charakter – pasuje i na większe wyjścia i do białej koszuli i prostych spodni. Myślę, że każda z nas lubi taką biżuterię. 🙂


Materiały:

Sposób wykonania:

Przygotuj 1,5m nici i nawoskuj ją. Woskowanie pozwoli zachować dobrą kondycję nici, aż do końca pracy.  Nawlecz na nić 64 koraliki A i pozostawiając ok. 10-12 cm ogonek nici od końca, zamknij je w kółeczko, przechodząc ponownie przez kilka pierwszych koralików. Koraliki te utworzą dwa rzędy – 1 i  2.

Aurora Borealis - wisir z koralików - tutoial royal-stone.pl

Rozpocznij wykonanie koralikowego koszyczka ściegiem tubular peyote: doszyj 1A do drugiego z kolei koralika. Doszywaj po 1A do co drugiego koralika (ścieg tubular peyote), aż do końca 3 okrążenia – doszyj w sumie 32 A do co drugiego koralika. Na koniec przeprowadź nić raz jeszcze przez pierwszy koralik doszyty w tym okrążeniu – w ten sposób kończ każde następne okrążenie.

Kontynuuj wykonanie koszyczka ściegiem tubular peyote. Wykonaj w sumie 5 okrążeń.

Kolejne okrążenie to ośmiokrotne doszycie koralików w kolejności 1B, 1A, 1A, 1A

Kolejne okrążenie to ośmiokrotne doszywanie koralików w kolejności 1B, 1A, 1A, 1B

W kolejnym okrążeniu rozpocznij formowanie ozdobnych ząbków. Doszywaj koraliki  1B, 1A, 1B następnie omiń jedno doszycie – zamiast doszyć kolejny koralik, przeprowadź nić w dół do koralika B z 6 okrążenia, a następnie w górę i kontynuuj doszywanie koralików w układzie 1B, 1A, 1B, ominięcie.

Kolejne okrążenie to doszycie 1B, 1B, ominięcie tzn. przejście do okrążenia 6 w dół i następnie w górę i dalej doszywanie wg. tego schematu.

Ostatnie okrążenie to doszycie 1B na szczytach ząbków. Ząbki ładnie zamkną koszyczek i dopasują go do kaboszonu. Przeprowadź nić do pierwszego okrążenia.

Odwróć pracę na drugą stronę. Koralikami B wokół obwodu wykonaj małe łuki. Nabierz 5B i doszyj je do drugiego z kolei cylindrycznego koralika (A). Pracuj w ten sposób do końca okrążenia.

Wyprowadź nić na wierzchołek pierwszego łuku, nabierz 5B, 1A i pomijając koralik A wróć przez koraliki B, aż do łuku, z którego wychodzi nitka.

Przeprowadź raz jeszcze nić przez wierzchołkowy koralik łuku i przejdź nicią do wierzchołka kolejnego łuku. Wykonaj w ten sposób całe okrążenie. Powstałe koralikowe pręciki pomogą ładnie wykończyć tył pracy.

Przejdź nicią na wierzchołek pręcika, a następnie przeprowadź ją przez wszystkie koraliki A. Zamknij je w kółko, przeprowadź nić raz jeszcze przez wszystkie A i mocno zaciągnij. Zakończ nitkę wiążąc supełek i przeprowadź ją przez sąsiednie koraliki, zakończ także początek nici. Kaboszon jest już opleciony.

Przygotuj nowy kawałek nici  wyprowadź ją dokładnie po środku koralikowego koszyczka tj. w okrążeniu 3. Nabierz 2B i doszyj do kolejnego koralika z 3 okrążenia, nabierz 1A i doszyj do kolejnego koralika z koszyczka. Doszywaj na zmianę 2B, 1A, aż do końca okrążenia.

Przeprowadź nić przez pierwszy z pary koralików B, nabierz 2B i doszyj je przeprowadzając nić przez drugi z pary koralików (herringbone stitch). Doszyj kolejno 1B, 1B. Doszywaj w ten sposób koraliki do końca okrążenia (2B, 1B, 1B).

W kolejnym okrążeniu doszywaj 1A  nad każdą parą koralików B.

Pomiędzy koraliki A doszyj sekwencje 1B-1C-1B na całym obwodzie. Przeprowadź nić raz jeszcze tą samą drogą i mocno zaciągnij.

W kolejnym okrążeniu nad koralikami A doszywaj po 1A z pominięciem ostatniego.

Przeprowadź nić przez ostatni koralik A, nabierz 2B i przeprowadź nić raz jeszcze przez koralik A.

Przeprowadź nić przez pierwszy z pary koralików B i szyjąc ściegiem herringbone wykonaj krawatkę do wisiora.

Doszyj krawatkę do koralika A z którego rozpoczęłaś szycie.

Przechodząc kolejnymi koralikami wyprowadź nić z koralika A. Nabierz 7B i doszyj do kolejnego A. Utworzy się w ten sposób łuk ponad fasetowanymi koralikami C.

Żeby ładnie zaakcentować wierzchołki łuków przejdź raz jeszcze nicią przez łuki pomijając koralik wierzchołkowy tj. czwarty w łuku.

Po przejściu przez ostatni łuk zakończ nić, przeprowadź ją przez kilka sąsiednich koralików zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij. Wisiorek jest gotowy.