Jak wykorzystać koraliki Dragon Scale do zrobienia rybki z koralików?

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Dzisiejszy tutorial jest kolejnym z serii przybliżających tajniki haftu koralikowego. Autorka tutorialu – p. Katarzyna Weber sama przyznaje, że właśnie ta technika jest jej ulubioną. Zobaczcie zatem jak z drobnych koralików Dragon Scale wyczarować broszkę w kształcie pięknie mieniącej się rybki.


Haft koralikowy to zdecydowanie moja ulubiona technika. Daje dokładnie tyle możliwości, na ile pozwala wyobraźnia. Dużą zasługę mają w tym niesamowite materiały dostępne na rynku, a jakich z każdym dniem przybywa.

W tym tutorialu pokażę fantastyczne zastosowanie czeskich koralików Dragon Scale. Już sama nazwa mówi wiele: Dragon Scale – w tłumaczeniu: smocza łuska – to koraliki stworzone do imitowania łusek lub piórek. I właśnie te wykorzystam do zrobienia  broszki w kształcie rybki.

Do wykonania naszej rybki potrzebne będą :

1-lista

1. Dragon Scale – łuski rybki

2. Szklany kaboszon półkula, który posłuży nam za oko.

3. Koraliki Toho w rozmiarze 11/0 w dwóch kolorach.

4. Podkład – np. sztywny filc lub eko-skórka, materiał do wykończenia pracy – welur lub skórę licową

5. Nici – w odcieniach pasujących do koralików i użytego podkładu.

6. Igły – najlepiej w rozmiarze 10.

7. Szpilka do broszki

8. Bardzo przydatna może też okazać się mata do pracy z koralikami, dzięki której koraliki nie uciekają po stole 😉

9. Klej – osobiście polecam Hasulith do podklejania haftu. Jest miękki po wyschnięciu i bez problemu przebija go igła.

Oraz ołówek/kredki/długopis i nożyczki.

 

Sposób wykonania:

Gdy wszystko już przygotowane, a nasza koncepcja dojrzała w głowie, czas nanieść ją na papier w postaci szablonu. Stworzony wzór można odrysować bezpośrednio na podkładzie lub wykonać go wcześniej roboczo i dopracowany przenieść na podkład później. Moja rybka będzie niewyszukana dlatego zacznę ją rysować od razu.

Mogą się do tego celu przydać różne przedmioty codziennego użytku. W tym przypadku pomocna okazała się nakrętka od małego słoiczka.

Haft koralikowy Aurus Katarzyna Weber 01b

Kiedy wzór rybki jest już narysowany, można przystąpić do zapełniania go koralikami. Łuski naszywamy w specyficzny sposób: metodą na „strzałkę”. Technika ta ma służyć temu, by nasza łuska nie kręciła się wokół własnej dziurki.

02a 02b 02c 02d

Proponuję zacząć od strony ogona, tak, by każda kolejna warstwa nakładała się na poprzednią. Dzięki temu zasłonimy dziurki oraz nitki koralików z warstwy pod spodem.

02e 02f

Celowo wybrałam Dragony kontrastowe po obu stronach. Przeszywając  łuski raz na jednej stronie, a raz na drugiej,  nasza rybka będzie się mienić jak prawdziwa.

02g

Teraz potrzebujemy zasłonić nitki z ostatniej warstwy Dragonów i w tym celu proponuję naszyć po jednym Toho 11/0 na każdym Dragon Scale z ostatniej warstwy.

03a 03b 03c 03d

Kiedy już na wszystkie Dragony z ostatniego rzędu przyszyjemy  po jednym Toho 11/0, będziemy potrzebowali je połączyć w jedną linię, która umownie oddzieli nam głowę od reszty ciała rybki. Wbijamy igłę obok ostatniego Dragona przy samym brzegu, jak najbliżej Toho 11/0 i przechodzimy przez ten koralik Toho.

04a 04b

Następnie łączymy kolejno naszyte Toho z kolejnymi, dodając po dwa lub po jednym koraliku (w zależności od wielkości przerw).

04c 04d

Czas stworzyć Rybce oko. Szklany kaboszon, naklejamy w wybranym miejscu na cienką warstwę kleju, a następnie przyszywamy go jednym koralikiem Toho. Kolor jest dowolny  i zależny od wizji artystycznej – ja wybrałam kolor Nebula, bo świetnie imituje źrenicę i ładnie kontrastuje z jasnym kaboszonem.

05a 05b 05c

Teraz wypełnimy głowę koralikami. Zdecydowałam, że głowa będzie złota. W trakcie naszywania koralików przy łuskach będziemy mieli okazję wyprostować niedoskonałości naszej linii oddzielającej głowę od tułowia rybki. Na początek należy obszyć kontury koralikami, a środek wypełniamy dopiero na dalszym etapie pracy.

Aby ścieżka konturu z koralików była prosta, należy przyszywać koraliki w następujący sposób: wbijamy się od spodu w podkład i nawlekamy dwa koraliki, wbijamy się po linii naszego wzoru około trzy milimetry dalej (na szerokość dwóch koralików). Następnie wbijamy się między te dwa koraliki.

1-01 2-02

Przechodzimy igłą przez drugi koralik. Nawlekamy dwa koraliki znowu wbijamy się po linii wzoru na szerokość dwóch koralików.

9-03 3-04

Od spodu wbijamy się za trzecim koralikiem i przewlekamy igłę przez te trzy koraliki.

4-05 5-06

Powtarzamy: nawlekamy kolejne dwa koraliki, znowu wbijamy się po wzorze około 3 milimetry dalej i od spodu przebijamy się za trzecim koralikiem. Przewlekamy igłę prze trzy ostatnie koraliki itd. aż zamkniemy wzór.

6-07 7-08 8-09

W podobny sposób wypełniamy później te kontury lecz już nie po linii prostej tylko trochę bardziej chaotycznie – w ten sposób uzyskamy taki efekt:

06a 06b

Na koniec wyszywamy płetwy i nasza rybka już jest w pełni wyhaftowana.

06c

Najbardziej mozolna praca za nami. Nadszedł czas, by nadać naszej rybce ostateczny kształt i formę. Do tego będziemy potrzebować kawałka podkładu, kleju i bazy broszki.

07a

Na drugim podkładzie, robimy małą dziurkę np. ostrym końcem nożyczek lub delikatnie nacinając materiał nożykiem. W dziurkę, od lewej strony podkładu wkładamy igłę tak, żeby wyszła po stronie prawej.

07b

Nakładamy klej na płaską bazę broszki z jednej i z drugiej strony, przeciągamy igłę do końca przez podkład i naklejamy na niego bazę. Pokrywamy klejem resztę podkładu i czekamy chwilę, aż klej wyschnie (nie kleimy ze sobą podkładów!). Moje doświadczenie pozwala mi przekazać radę – kleje tego typu trzymają lepiej i dodatkowo usztywniają pracę, jeżeli nakłada się je dwa razy).

07c 07d

Gdy klej już wyschnie, kładziemy drugą warstwę i sklejamy ze sobą podkłady.

07e 07f

Kolejnym krokiem jest wycinanie rybki ze zbędnego podkładu dookoła. Należy robić to bardzo ostrożnie i starannie – łatwo ponacinać nitki. Od tego etapu w dużej mierze zależeć będzie estetyka naszej pracy. Prowadzimy nożyczki tuż przy samych koralikach w taki sposób, by  znalazło się jeszcze miejsce na wbicie igły.

08a 08b 08c

Brzegi wyciętej rybki obszywamy koralikami używając nici w kolorze zbliżonym do podkładu. Zaczynamy od wbicia igły w najbardziej wciętym miejscu – w tym przypadku przy ogonie. Igłę wbijamy od strony wyhaftowanej rybki i zostawiamy od kilku do kilkunastu centymetrów jej końca (później będziemy ją wplatać w koraliki tak, by jej nie było widać). Nabieramy dwa koraliki i wbijamy igłę dwa milimetry dalej, także od strony haftu.  Należy pamiętać, że tył również stanowi wartość estetyczną naszej pracy, dlatego –  by była ona jak najlepsza – starajmy się wbijać igłę mniej więcej w tej samej odległości od krawędzi. Taki ścieg będzie wyglądał dużo lepiej.

09a

Następnie przewlekamy igłę przez drugi koralik w kierunku od pracy na zewnątrz.

09b

Nabieramy jeden koralik i znów wbijamy się około dwa milimetry dalej w podkład i przewlekamy igłę przez dodany koralik.

09c 09d 09e

Czynność powtarzamy, aż do momentu, gdy obszyjemy rybkę do końca. Kiedy pierwszy koralik spotka się z ostatnim, należy przepleść naprzemiennie nitkę przez kolejnych kilka koralików i to samo zrobić z nitką, którą zostawiliśmy luźno na początku obszywania. Jeszcze na samym dzióbku warto dodać dwa koraliki aby imitowały usta rybki.

TA-DAM! Rybka gotowa!

09f

Dragon Scale to bardzo wdzięczne koraliki dające ogromne możliwości. Z fantazją można zawędrować  znacznie dalej niż do akwarium. Smoki, węże, sowy i inne ptaszyska, ale i choinki, gwiazdy, rozety – w duchu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam do puszczenia wodzy fantazji z Dragonami. Warto!

Serdecznie pozdrawiam

Katarzyna Weber
www.facebook.com/KWeber.jewellery/

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz