Zrób z nami i Autorką tutorialu Basią Lepak pastelowy naszyjnik Ariel z koralików ZoliDuo i kryształków Bicone. Figlarnie wygięte koraliki ZoliDuo przywołują na myśl małe rybki pluszczące się w wodzie, a cały naszyjnik aż “pachnie” wakacjami i morską bryzą.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia wisiora z koralików ZoliDuo i kryształków Bicone:

Materiały potrzebne do uszycia wisiora z koralików ZoliDuo i kryształków

Jak zrobić naszyjnik z koralikami ZoliDuo:

Koraliki ZoliDuo mają dwa równoległe otwory. Na potrzeby tutorialu traktuję otwór w cieńszym końcu jako otwór DOLNY, a otwór w okrągłej części jako GÓRNY.

Szycie koralikowych elementów bocznych – 2 szt.

1 Na ok. 40 cm nitki nawlekam 4 razy sekwencję koralików TR15, ZD lewy (dół), ZD prawy (dół). Zostawiam 10-12 cm ogonka nici i przechodzę jeszcze raz przez wszystkie nawleczone koraliki i dodatkowo jeszcze raz przez pierwszy nawleczony TR15. Zawiązuję oba końce nici na supełek i wychodzę przez pierwszy nawleczony lewy koralik ZD.
2 Zmieniam kierunek szycia, przechodząc przez drugą dziurkę tego samego koralika, z którego wychodzi nitka.

3 Pomiędzy koraliki ZoliDuo doszywam kolejno 1x TR15, 1 x TR08, 1x TR15, 1x B, następnie powtarzam doszywanie koralików w tej samej sekwencji. Przechodzę powtórnie przez wszystkie doszyte koraliki i zakańczam nitkę wiążąc supełek na nici poprzecznej i chowając ją w koralikach.

4 Wracam do  zostawionego na początku ogonka nici, nawlekam go na igłę i przechodzę przez dolny otwór  najbliższego prawego koralika ZoliDuo.
5 Nawlekam 1 B i przechodzę przez prawy ZD leżący po skosie do tego, od którego zaczęłam.

6 Przechodzę nitką przez koraliki pierwszego rzędu, wychodząc tuż przed ZD prawym, od którego zaczęłam p.4.
Przechodzę ponownie przez wcześniej doszyty koralik B i wbijam się po skosie w lewy koralik ZD po przeciwnej stronie do tego, od którego zaczęłam ten krok. Zakańczam nitkę. 
7 Powtarzam kroki 1-6, żeby wykonać drugi identyczny element. 

Jak uszyć koralikowy element centralny

1 Na ok. 1 m nitki nawlekam 4 TR08. Zostawiam ok. 20-25 cm ogonka nici, przechodzę ponownie przez wszystkie koraliki, robię supełek i wychodzę przez najbliższy koralik. 
2 Pomiędzy koraliki poprzedniego rzędu doszywam po 1 TR08, w sumie dodając cztery koraliki. Przechodzę ponownie przez wszystkie koraliki i wychodzę przez pierwszy dodany w tym kroku TR08. 

3 Nawlekam prawy ZD (dół), B, lewy ZD (dół) i przechodzę przez następny TR08. Powtarzam jeszcze trzy razy, następnie przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki i wychodzę nitką z pierwszego doszytego lewego ZD.

4 Nawlekam 1 TR15 i przechodzę przez następny koralik ZD. Przechodzę dalej przez koraliki do kolejnego lewego ZD i powtarzam krok z dodaniem 1 TR15.
5 Po doszyciu ostatniego TR15, przechodzę przez koraliki i wychodzę nitką z lewego ZD, następnie zmieniam kierunek szycia przechodząc przez jego drugą dziurkę

6 Nawlekam 1 GD, 2 TR15, 1 TR08, 2 TR15 (zwróć uwagę, aby koralik GD był ułożony wierzchem do góry). Przechodzę przez drugą dziurkę nawleczonego GD, i dalej przez następny koralik ZD. Nawlekam 1 TR08 i przechodzę przez następny koralik ZD. Powtarzam oba kroki jeszcze trzy razy. Po doszyciu skończeniu okrążenia wychodzę nitką z koralika TR08 leżącego między koralikami ZoliDuo. Odwracam robótkę na drugą stronę. 

7 Nawlekam 4 TR15 i przechodzę przez TR08 leżący pod tym, z którego wychodzi nitka. Wracam do góry przechodząc przez doszyte TR15 i przechodzę od drugiej strony przez TR 08, od którego zaczęłam ten krok. 

8 Przechodzę przez koraliki do kolejnego TR08 leżącego między ZoliDuo i powtarzam krok 7. Pracuję w ten sposób do końca okrążenia, następnie zakańczam nitkę i chowam końcówkę w koralikach. 
9 Odwracam pracę na przód i wracam do pozostawionego na początku ogonka nici, nawlekam ją na igłę i wychodzę nitką z TR08 z drugiego rzędu. 

10 Nawlekam 4 TR15, przechodzę przez TR08 leżący nad tym, z którego wychodzi nitka, wracam na dół przez doszyte TR15 i od drugiej strony przechodzę przez TR08, od którego zaczęłam ten krok. Przechodzę przez koraliki do kolejnego TR08 w rzędzie i powtarzam dodawanie TR15, pracuję w ten sposób do końca okrążenia. Następnie zakańczam nitkę.

Połączenie elementów naszyjnika

1 Z pomocą szczypiec montuję ogniwka 4 mm: do obu koralików TR08 na bocznych elementach, do dwóch koralików TR08 między koralikami ZoliDuo na dwóch sąsiadujących bokach centralnego elementu, oraz do koralika TR08 na czubku koralika GemDuo leżącego równolegle do dwóch poprzednich Tr08.

Gotowe elementy naszyjnika

2 Do centralnego elementu doczepiam okrągłe bazy geometryczne 16 mm, następnie do tych baz doczepiam boczne elementy, a do nich doczepiam jeszcze okrągłe bazy 12 mm. Do każdego połączenia użyłam dwóch ogniwek 4 mm, ale jedno też wystarczy. Do baz w rozmiarze 12 mm doczepiam łańcuszek.

3 Na końcu montuję na szpilce koralik w kształcie kropli i doczepiam do ostatniego wolnego ogniwka na czubku koralika GemDuo. Kroplę można ozdobić czapeczkami i koralikiem TR08. 

Naszyjnik jest gotowy. Jeśli użyłaś łańcuszka ciętego z metra, pamiętaj o zamontowaniu zapięcia :).

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

*Tutorial powstał w celach szkoleniowych, na użytek własny.

Miłego koralikowania

Basia Lepak, Kororowe Koraliki