Jak opleść kaboszon Lunasoft koralikami SuperDuo?

Wisior Arianne to piękny kaboszon o niesamowitej głębi opleciony drobnymi koralikami. Koraliki wokół kaboszonu uszyte są ściegiem RAW (Right Angel Weave) co jest alternatywą dla popularnego ściegu peyote. Jeśli jeszcze nie obszywałaś w ten sposób kaboszonu to dziś jest doskonała okazja, żeby wypróbować tę metodę. Tutorial przygotowała Basia Lepak z Kororowych Koralików.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Koraliki i materiały potrzebne do wykonania wisiora z kaboszonem Lunasoft

koraliki Toho 8/0 Permanent Finish Galvanized Rose Gold (TR8A) i
Matte-Color Iris – Brown (TR8B)
koraliki Toho 11/0 Permanent Finish Galvanized Rose Gold (TR11)
koraliki Toho 15/0 Permanent Finish Galvanized Rose Gold (TR15)
koraliki SuperDuo Luster Iris (SD)
kryształki Fire Polish 3mm Alabaster Pastel Montana Blue (FP)
kaboszon Lunasoft moneta 24mm Denim Blue
krawatka do zawieszenia wisiora
nici do beadingu (KO Gold)
igła do beadingu nr 10
ostre nożyczki
klej do biżuterii
filc do podklejenia tyłu wisiora
materiał wykończeniowy na spód kaboszonu

Koraliki i kaboszony Lunasoft potrzebne do uszycia wisiora

Sposób obszywania kaboszonu ściegiem RAW

Zaczynam od podklejenia kaboszonu kawałkiem filcu i materiałem wykończeniowym, żeby był wyższy i łatwiejszy do oplecenia ściegiem right angle weave. Oba odcinam równo z krawędzią kaboszonu.

1 Na ok. 3,6 m nitki nawlekam 4 TR8A, zawiązuję supełek i przechodzę igłą przez najbliższy koralik.

2 Nawlekam 3 TR8A i od przeciwnej strony przechodzę przez koralik, z którego wychodzi nitka, następnie przechodzę przez dwa z trzech doszytych koralików.

3 Powtarzam krok 2 aż wyplotę odcinek na tyle długi, żeby ściśle objął kaboszon.

4 Żeby połączyć oba końce koralikowego odcinka nawlekam 1 TR8A i przechodzę przez początkowy koralik, następnie nawlekam ponownie 1 TR8A i od strony przeciwnej przechodzę przez koralik, od którego zaczęłam ten krok. Przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki i wychodzę przez TR8A położony na zewnątrz.

5 Pomiędzy złote koraliki doszywam po 1 TR8B. Przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki i mocniej zaciągam nitkę.

6 Pomiędzy koraliki doszyte w poprzednim kroku doszywam po 1 TR11; ponownie przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki zaciągając dobrze nitkę. Następnie przeciągam nitkę przez koraliki, żeby wyjść igłą po drugiej stronie krawędzi plecionki, wkładam kaboszon do koszyczka spodem do góry.

7 Doszywam po 1 TR8A pomiędzy koraliki tworzące odcinek uszyty ściegiem RAW i przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki tą samą drogą.

8 Doszywam po 1 TR11 pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia i na koniec przechodzę przez pierwszy doszyty w tym kroku koralik.

9 Powtarzam krok 8

10 Doszywam po 1 TR15 między koraliki z poprzedniego okrążenia i przechodzę jeszcze raz przez wszystkie koraliki tą samą drogą.  Chowam ogonek (wplatając go w koraliki), następnie przeciągam nitkę tak, żeby wyjść z początkowego TR8A.

11 Nawlekam 1 FP i od przeciwnej strony przechodzę przez TR8A położony naprzeciw kokoralika, z którego wychodzi nitka.

Wokół obszytego koralikami kaboszonu Lunasoft doszywam kryształaki Fire Polish.

12 Przechodzę przez nowo doszyty FP, a następnie, od przeciwnej strony, przez TR8A, od którego zaczęłam.

13 Przechodzę przez dwa kolejne koraliki TR8A; powtarzam kroki 11-12 wokół całego kaboszonu.

Obszywanie koralikami Fire Polish kaboszonu Lunasoft

14 Po doszyciu ostatniego koralika FP tak jak do tej pory przechodzę do następnego koralika TR8A w rzędzie. Następnie wokół całego kaboszonu  doszywam po 2 TR15 pomiędzy TR8A.

15 Przeciągam nitkę na przód plecionki, żeby wyjść z TR8A, następnie powtarzam krok 14.  Po doszyciu ostatniej pary TR15 do TR8A  wychodzę przez koralik FP (zmieniając jednocześnie kierunek szycia).

16 Pomiędzy koraliki FP doszywam po 1 TR8A; przechodzę raz jeszcze tą samą drogą przez wszystkie doszyte w tym kroku koraliki.

17 Pomiędzy koraliki TR8A doszyte w poprzednim kroku doszywam po 2 SD. Przechodzę nicią jeszcze raz przez wszystkie doszyte koraliki i kończę okrążenie wychodząc za pierwszym SD z pierwszej doszytej pary. Następnie zmieniam kierunek szycia przechodząc przez górną dziurkę SD, z którego wychodzi nić i dalej przez górną dziurkę drugiego SD z ostatnio doszytej pary (czyli wychodzę nicią w środku ostatniej doszytej pary SD). 

18 W środek każdej pary SD doszytej w poprzednim kroku doszywam kolejną parę czyli po 2 SD. Ponownie przechodzę nicią przez wszystkie koraliki doszyte w tym kroku. na koniec wychodzę w środku pierwszej doszytej w tym kroku pary, zmieniam kierunek szycia i przechodzę przez górną dziurkę SD z którego wychodzi nić.

19 Nawlekam 1 TR11 i przechodzę przez następny koralik SD w rzędzie.

20 Nawlekam 1 FP i przechodzę przez następny koralik w rzędzie.

21 Powtarzam naprzemiennie krok 19 i 20 (czyli doszywanie TR11 pomiędzy parami SD i doszywanie FP pomiędzy SD tworzącymi prę) wokół całego kaboszonu. Przechodzę raz jeszcze przez wszystkie koraliki i zakańczam nitkę – wplatam ją w koraliki, robię supełek i ucinam.

21 Zakładam krawatkę i wisiorek gotowy!


  Tutorial powstał w celach szkoleniowych, na użytek własny.


Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Basia Lepak, Kororowe Koraliki