Kolczyki wykonane ściegiem brick na bazach geometrycznych Geometrix.
Fascynacja bazami geometrycznymi GEOMETRIX nie odpuszcza. Dziś podzielę się moim pomysłem na użycie dwóch rozmiarów baz w jednym projekcie. Pokażę Ci krok po kroku jak wykonać długie kolczyki ściegiem brick – ściegiem murkowym. Tutorial zawiera zdjęcia, a także czytelne schematy ułatwiające pracę.
Materiały i narzędzia potrzebne do zrobienia kolczyków ściegiem brick stitch:
- 2 bazy geometryczne sześciokątne 20mm
- 2 bazy geometryczne sześciokątne 13mm
- koraliki Miyuki Delica w 4 kolorach
- bigle do kolczykó, ogniwka z cienkiego drutu np. 0,4mm otwarte
- do wykończenia dołu kolczyków: metalowe zawieszki lub końcówki do łańcuszków przedłużkowych, ozdobne koraliki w kształcie kropli lub grotu np. koraliki Dagger
- igła do beadingu, nici do beadingu (np. nici Miyuki, nici One-G, nici S-lon AA), ostre nożyczki, szczypce do montażu ogniw
Sposób wykonania kolczyków ściegiem brick:
Przygotuj nić długości ok. 60 cm, mniejszą bazę geometrix i koraliki Delica. Doszywaj koraliki do bazy wg schematu kolorystycznego (schematy znajdziesz pod tekstem). Nabierz pierwszy koralik, przeprowadź nić przez bazę i wróć nicią przez koralik w kierunku od bazy na zewnątrz. Pamiętaj o pozostawieniu ok. 10cm wolnego “ogonka” na końcu nici. Nabierz drugi koralik, przeprowadź nić przez bazę i wróć nicią przez koralik. Doszyj w ten sposób pierwszy rząd koralików.
Zauważ, że pomiędzy koralikami utworzyły się mostki z nici. Kolejne rzędy będziesz doszywać chwytając igłą pod te mostki.
Przejdź do kolejnego rzędu. Przy tym brzegu wg. schematu należy zwiększyć liczbę koralików (drugi rząd wystaje ponad pierwszym). Nabierz zatem dwa koraliki i przeprowadź nić pod pierwszym mostkiem, a następnie wyprowadź ją przez drugi z koralików „w górę”. Ten krok to dodawanie na początku rzędu.
Doszyj pozostałe koraliki chwytając igłą pod kolejne mostki i wracając nicią przez koralik. Doszywaj w ten sposób, aż dojdziesz do drugiego brzegu.
Według schematu ostatni koralik wystaje ponad poprzedni rząd. Doszyj go przeprowadzając nić nie pod mostkiem, ale przechodząc „w dół” przez ostatni koralik poprzedniego rzędu. Następnie wyprowadź nić „w górę” przez sąsiedni koralik pierwszego rzędu i dalej „w górę” przez trzeci od końca koralik drugiego rzędu. Przeprowadź nić do ostatniego koralika przechodząc „w dół” i „w górę” przez kolejne koraliki. W ten sposób wykonałaś dodawanie na końcu rzędu.
Kolejne rzędy doszywaj w ten sam sposób stosując dodawanie na początku i na końcu rzędu.
Następny rząd jest węższy niż poprzedni. Po nabraniu dwóch pierwszych koralików doszyj je do drugiego mostka i wyprowadź nić „w górę” przez drugi z doszytych koralików. Raz jeszcze przeprowadź nić przez pierwszy koralik „w dół” i drugi „w górę” (patrz schemat). Jest to redukcja na początku rzędu. Stosuj ją we wszystkich rzędach, które są węższe na początku niż poprzednie.
Następne koraliki doszywaj jak poprzednio – do kolejnych mostków i wyprowadzaj przez nie nić „w górę”. Nie stosuj także dodawania na końcu, po prostu zostaw pracę tak jak widać to na zdjęciu. Rób tak we wszystkich rzędach, które są na końcu węższe niż poprzednie . Jest to redukcja na końcu rzędu.
Kolejne rzędy doszyj stosując redukcję na początku i na końcu rzędu.
Po doszyciu ostatniego – 11. rzędu doszyj do pracy drugą, większą bazę geometrix. Przejdź nicią przez bazę i wróć przez koralik. Wyprowadź nić z sąsiedniego koralika, przeprowadź ją przez bazę i wróć przez koralik. Doszyj bazę do wszystkich koralików ostatniego rzędu.
Końcówkę nici przeprowadź koralikami do pozostawionego na początku “ogonka”, zwiąż oba końce nici, końcówki przeprowadź przez sąsiednie koraliki i odetnij nadmiar nici.
Na obu bazach wykonaj koralikowe trójkąciki. Schematy znajdziesz pod tekstem. Doszyj odpowiednią liczbę koralików do bazy geometrix, a następnie stosując redukcję na początku i na końcu rzędu doszyj kolejne rzędy. Na wierzchołkach trójkąta doszyj jeden koralik przeprowadzając nić dwukrotnie. Zakończ nić, końcówkę przeprowadź przez sąsiednie koraliki i odetnij nadmiar nici.
Rozchyl ogniwka i przeprowadź je delikatnie przez wierzchołkowe koraliki. Do ogniwek zamontuj bigle – na wierzchołku większego trójkąta, i metalową zawieszkę lub ozdobny koralik na wierzchołku mniejszego trójkąta. Drugi kolczyk wykonaj identycznie.
Kolczyki są gotowe!
Z ogromną radością zobaczę Twoje kolczyki Anqu – nie zapomnij wysłać mi ich zdjęcia, a ja umieszczę je w Galerii Waszych Prac. Zachęcam cię także do zabawy kolorami i wzorami – kolczyki robi się szybko, a jesienią warto mieć kilka par kolorowych “rozweselaczy'” na każdą okazję.
A jeśli spodobała Ci się praca z ramkami geometrix zajrzyj do wpisu Manu, w którym pokazuję jak wykorzystać je do wykonania delikatnego naszyjnika.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Podziękowana za fajny tutorial, zachęcający do wypróbowania brick stitch!!!
http://gdymamczas.blogspot.com/2017/12/7122017.html
Tutorial, jak zwykle doskonały – dziękuję:)
https://www.facebook.com/zyciemotyla/photos/a.810315699101788.1073741842.377005122432850/1157742767692411/?type=3&theater