Jak zrobić wisiorek z trójkątnym kryształkiem i chwostem z metalizowanych nici?
Kiedy na moim biurku spotkał się – zupełnie przypadkowo – fasetowany kaboszon w kolorze marsala z metalizowanymi turkusowymi nićmi od razu wiedziałam – Allia – Elfka kochająca wodę potrzebuje nowej biżuterii ;). Zabrałam się więc ochoczo do pracy, a jej efektem jest ten oto wisior.
Materiały potrzebne do uszycia wisiora i wykonania chwostu z metalizowanych nici:
- Koraliki Toho Round w rozmiarze 11/0 (A) – u mnie w kolorze PF Galvanized Mauve
- Koraliki Toho Round w rozmiarze 15/0 (B) – u mnie w kolorze Semi Glazed Blue Turquoise
- Koraliki SuperDuo (C) – u mnie w kolorze Luster Iris
- Fasetowany kryształek w kształcie trójkąta 19mm – u mnie w kolorze marsala
- Nici metalizowane do wykonania chwosta lub gotowy chwost – u mnie w kolorze turkusowym
- Gotowa baza naszyjnikowa do zawieszania wisiora – u mnie w kolorze brązowym
- Nici i igła do beadingu, nożyczki
Ozdobne obszycie koralikami trójkątnego kryształka:
Na nić długości ok. 1,2 m nawlecz 3A i zamknij je w kółeczko zostawiając ok. 12cm końcówkę. Przejdź przez wszystkie koraliki raz jeszcze.
W 2 okrążeniu dodawaj po 2A pomiędzy koraliki pierwszego okrążenia. Na koniec przeprowadź nić raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik (pamiętaj, aby każde okrążenie kończyć w ten sposób). Nić wyjdzie na wierzchołku powstającego trójkąta.
W 3 okrążeniu dodaj 2A na wierzchołku, 1A na boku, powtórz tę sekwencję jeszcze 2 razy. W dalszej części pracy będziesz doszywać koraliki w układzie: po 2A zawsze na wierzchołkach i po 1A wzdłuż boków trójkąta odpowiednią liczbę razy zależną od długości boku. Pracuj w ten sposób do 7 okrążenia włącznie.
W 8 okrążeniu doszyj po 1A zarówno wzdłuż boków jak i na wierzchołkach trójkąta. Od tego momentu koralikowy koszyczek zacznie się zamykać. Jak zwykle na koniec okrążenia przejdź raz jeszcze przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.
Kolejne okrążenia od 9 do 11 szyj klasycznym tubular peyote tzn. doszywaj zawsze po 1A. Zadbaj o odpowiednie naprężenie nici, aby koraliki ładnie do siebie przylegały. Zauważysz, że koralikowy koszyczek zacznie się zawijać do środka.
Od okrążenia 12 zacznij zamykać koszyczek poprzez redukcję koralików na wierzchołkach trójkąta. Doszywaj zatem po 1A wzdłuż boków, a na wierzchołku pomiń doszycie koralika poprzez jednoczesne przejście nicią przez dwa koraliki poprzedniego okrążenia. Przed końcem okrążenia umieść kaboszon w koszyczku, dokończ okrążenie i mocno zaciśnij nić.
Kolejne, 13-te okrążenie wykonaj doszywając po 1B między koraliki poprzedniego okrążenia (bez redukcji na wierzchołkach). Na koniec przejdź jak zwykle przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik, zaciągnij nitkę. Dla wzmocnienia możesz raz jeszcze przeprowadzić nić tą samą drogą. Koszyczek został ostatecznie zamknięty, a kaboszon dobrze i bezpiecznie osadzony.
Przechodząc przez sąsiednie koraliki przeprowadź nić do okrążenia 9 – to jest dokładnie na wierzchołek obszytego kaboszonu. Doszywaj małe pikotki złożone z koralików 3B śladem 9 okrążenia po całym obwodzie.
Możliwe, że Twoja nitka się już kończy, czas zatem na jej zakończenie poprzez wprowadzenie jej końcówki w sąsiednie koraliki kilka razy zmieniając kierunek, nadmiar nici odetnij. W ten sam sposób zakończ pozostawiony na początku wolny „ogonek”. Pomiń ten punkt i nastepny jeśli masz jeszcze zapas nici.
Dołącz nowy kawałek nici i wyprowadź ją na wierzchołku jednej z bocznych pikotek.
Pomiędzy szczytowe koraliki pikotek doszywaj po 1C.
Przed wierzchołkami trójkąta doszyj (1A,1B), przejdź przez wierzchołek, a następnie nabierz (1B, 1C) i doszyj je zwrotnie do koralika B doszytego przed chwilą i wierzchołkowego koralika pikotki. Przeprowadź nić przez koralik B i doszyj kolejny 1A.
Dokończ okrążenie doszywając po 1C na bokach, a na wierzchołkach sekwencję opisaną powyżej. Na koniec wyprowadź nić przez górny otwór koralika C.
Doszyj 1A pomiędzy boczne koraliki C, przed i za wierzchołkowym C doszyj 6A. Zakończ wyprowadzając nić przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu A.
Dookoła, nad koralikami C wykonaj okrążenie z pikotek: nad bocznymi pikotki z 3B, nad wierzchołkami pikotki z 5B.
Dla wzmocnienia przeprowadź nić raz jeszcze dookoła pracy akcentując przy tym pikotki. Akcentowanie pikotek polega na ominięciu środkowego koralika pikotki w czasie powtórnego przechodzenia przez nią nicią. Zakończ okrążenie wychodząc ze wierzchołkowego koralika środkowej pikotki.
Czas na wykonanie krawatki do zawieszenia wisiora. Nabierz sekwencję: 6x(1A,1C), 1A i wróć nicią do koralika B od tej samej strony, z której wychodzi nić.
Nabierz 1A, przeprowadź nić przez drugi z otworów najbliższego C, a następnie doszyj po 1A pomiędzy kolejnymi koralikami C. Nabierz 1A i przeprowadź nić przez B, z którego wyszłaś. Raz jeszcze, dla wzmocnienia, przeprowadź nić po obu krawędziach krawatki. Wyprowadź nić na przeciwległy wierzchołek wisiora. Nie odcinaj i nie zakańczaj jeszcze nici.
Przygotuj chwost. Możesz skorzystać z dostępnych chwostów lub wykonać go samodzielnie. Ja swój wykonałam z metalizowanych nici. Instrukcję jak wykonać własny chwost znajdziesz poniżej.
Aby ozdobić chwost, uszyj dekoracyjną obrączkę. Na ok. 60cm nić nabierz sekwencję 1A,1C odpowiednią liczbę razy – zależy to od grubości Twojego chwosta. U mnie jest to 10 razy. Chowając sznureczki chwosta w dół, zamknij sekwencję koralików dookoła na główce chwosta, pozostawiając ok. 15cm końcówkę. Przeprowadź nić raz jeszcze dookoła przez wszystkie koraliki i mocno zaciśnij. Wyjdź z dolnego otworu koralika C i wszyj pomiędzy każdy C po 1C. Raz jeszcze przeprowadź nić dookoła tą samą drogą.
Wyjdź z dolnego otworu koralika C i doszyj pomiędzy koraliki C po 1A. Przejdź nicią jeszcze raz dookoła i mocno zaciśnij. Przeprowadź koniec nici do pozostawionego „ogonka”. Oba końce mocno zaciągnij i zwiąż kilkukrotnie. Końce wprowadź w głąb chwosta, nadmiar nici odetnij.
Czas na doszycie chwosta do centralnego elementu wisiora. Chwost doszyjemy nicią pozostawioną przy obszywaniu kaboszonu. Nabierz 1A doszyj do główki chwosta i wróć przez koralik A, przeprowadź nić przez środkowy koralik pikotki. Aby chwost dobrze się trzymał przeprowadź nić tą drogą jeszcze kilkukrotnie. Kończąc zawiąż nić na supełek tuż nad główką chwosta, a końcówkę nici wprowadź w głąb chwosta, nadmiar nici odetnij. Wisior jest gotowy.
Sposób na samodzielne wykonanie chwosta z metalizowanych nici:
Przygotuj metaliczne nici, sztywną tekturkę i ostre nożyczki. Przyda się także pasek papieru i kawałek taśmy klejącej.
Kawałek tekturki złóż na pół. Wysokość tekturki powinna być większa o ok. 1,5-2cm od oczekiwanej długości chwosta. Kawałek nici lub sznureczka dł. ok. 25cm wsuń w tekturkę.
Owijaj tekturkę nicią, do uzyskania oczekiwanej grubości chwosta. Odetnij nić.
Z jednej strony zawiąż jednokrotnie końce sznureczka, z drugiej, ostrymi nożyczkami przetnij nawinięte nici. Odrzuć tekturkę.
Tak mocno jak to możliwe zawiąż nić na wierzchołku chwościka. W odległości ok. 1-2 cm od wierzchołka kilkukrotnie owiń nicią główkę chwosta. Mocno zaciśnij i zawiąż nić. Nadmiar ułóż w dół lub wprowadź w głąb chwosta.
Paskiem papieru owiń ścisło przecięte końce chwosta sklej papier w tulejkę. Ostrymi nożyczkami lub żyletką wyrównaj końcówki nici.
Chwościk jest gotowy. Ja jeszcze kilkukrotnie przeczesuję go zwykłym grzebykiem i sprawdzam czy wszystkie nitki są równo docięte, jeśli nie, to docinam je równo z pozostałymi.
Jeśli wykonałaś wisior na podstawie tego tutorialu i chcesz pokazać go w Galerii Waszych Prac to koniecznie wyślij do mnie jego zdjęcie. Maila zatytułuj “Galeria Waszych Prac Imię i Nazwisko”, nie zapomnij podać jak podpisać pracę – nickiem czy nazwiskiem i oczywiście jeśli chcesz podaj linki do swojej strony i bloga.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Do you ship to the USA?
Unfortunately we don’t
It’s beautiful. What size is the triangular stone? You have two sizes 19mm and 23mm.
Thanks
I’m glad you like it. Here I used a smaller one – 19 mm.