Kolczyki Veneno łączą w sobie wiele nowych koralikowych kształtów – Amos, Ios, Super KheopS par puca i AVA Beads.
Kolorystyczną inspiracją były toksyczne żabki z amazońskich lasów – drzewołazy, stąd nazwa „veneno” (port. trucizna). Wzór jest bardzo plastyczny – pojedyncze elementy można wykorzystać na wiele sposobów, ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Materiały i narzędzia potrzebne do wykonania kolczyków Venano:
- koraliki Toho Round 15/0 – opaque jet
- koraliki cylindryczne Miyuki Delica 11/0 – opaque mandarin luster
- koraliki Amos par Puca 5×8 mm – metallic mat blue 10 szt.
- koraliki Ios par Puca – metallic mat blue 2 szt.
- koraliki Super KheopS par Puca – metallic mat blue 2 szt.
- koraliki Ava Beads – jet 2 szt.
- kryształek monetka stożkowa – jet 8 mm
- para sztyftów np. z bolcem
- igła nr 12
- nici lub żyłka do koralikowania
- nożyczki
- klej do szkła i metalu np.Hasulith
- szczypce tnące
Etap I – oprawa kryształka
1. Na nić długości około 60 cm nawlekamy 5 koralików Toho 15/0. Przechodzimy raz jeszcze przez wszystkie koraliki i zawiązujemy supełek. Przechodzimy jeszcze raz przez koralik obok supełka.
2. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy pojedynczo pięć koralików Toho 15/0. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
3. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy po 2 koraliki Toho 15/0, w sumie 10 koralików. Przechodzimy jeszcze raz tylko przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
4. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążeniu dodajemy pojedynczo koraliki Toho 15/0, w sumie 10 koralików. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
5. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążeniu dodajemy pojedynczo koraliki Toho 15/0, w sumie 10 koralików. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
6. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy pojedynczo koraliki Miyuki Delica 11/0, w sumie 10 koralików. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
7. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy pojedynczo koraliki Miyuki Delica 11/0, w sumie 10 koralików. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
8. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy pojedynczo koraliki Miyuki Delica 11/0, w sumie 10 koralików. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym okrążeniu.
9. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy pojedynczo koraliki Toho 15/0, w sumie 10 koralików. W koralikowym koszyczku umieszczamy kryształek stożkowy. Mocno zaciskamy krąg, tak by przylegał do kryształka. Można jeszcze raz przejść przez koraliki z rzędów 8 i 9, aby usztywnić oplot wokół kryształka.
10. Wracamy do okrążenia 7. Nabieramy koralik Miyuki Delica i ponownie przechodzimy przez koralik, z którego wychodzi nić. Przechodzimy do kolejnego koralika z 7 okrążenia i ponawiamy dodanie koralika Miyuki Delica. W sumie dodajemy w ten sposób 6 koralików.
Zawracamy nicią przez koraliki Miyuki Delica i Toho Round tak jak pokazano na szkicu.
11. Wychodzimy z koralika z 7 okrążenia, przechodzimy do dodanego nad nim koralika Miyuki Delica i dodajemy nad nimi jeszcze 1 Miyuki Delica 11/0. Wracamy koralikami do koralika u podstawy „czułka”, nabieramy 2 koraliki Toho 15/0 i przechodzimy do kolejnego koralika z 7 okrążenia. Ponawiamy dodawanie koralików w ten sam sposób w odpowiednich miejscach.
12. Zawracamy do środkowego koralika Miyuki Delica w „czułku”. Nabieramy koralik Amos przez dziurkę od strony szpica. Przechodzimy do kolejnego środkowego koralika Miyuki Delica w kolejnym „czułku”. Dodajemy w ten sposób w sumie pięć koralików Amos, ustawiając je szpicami do tyłu.
13. Przechodzimy przez górny Miyuki Delica i dalej przez zewnętrzny otwór sąsiedniego koralika Amos. Łączymy w ten sposób wszystkie koraliki Amos z górnymi koralikami Miyuki Delica z „czułków”.
14. Przechodzimy koralikami tak by oba końce nitek się spotkały, wiążemy supełek i chowamy nitki.
Etap II – oprawa Ios par Puca
1. Używając ok. 60 cm nici przechodzimy przez obie dziurki koralika Ios i zawiązujemy supełek. Nabieramy 3 koraliki Miyuki Delica 11/0 i przechodzimy przez drugą dziurkę. Po drugiej stronie koralika Ios również dodajemy 3 Miyuki Delica 11/0. Przechodzimy przez koralik Ios i przez wszystkie 3 koraliki 11/0 dodane jako pierwsze.
2. Nabieramy 3 koraliki Miyuki Delica 11/0 i przechodzimy przez wszystkie trzy koraliki Miyuki Delica 11/0 z drugiej strony koralika Ios. Ponownie nabieramy 3 koraliki Miyuki Delica 11/0 i wracamy do pierwszego z koralików Miyuki Delica 11/0. Dookoła Iosa mamy teraz 12 koralików.
3. Nabieramy 1 koralik Miyuki Delica 11/0 i jak w ściegu peyote, pomijamy jeden koralik, by przejść do następnego. Dodajemy tak w sumie 6 koralików dookoła.
4. Dodajemy po 1 koraliku Toho Round 15/0 na dłuższym boku, a po 2 koraliki Toho Round 15/0 na krótszym boku koralika Ios. Powtarzamy ten manewr zarówno z przodu, jak i z tyłu oplotu.
Etap III – zszywanie
1. Będziemy teraz dodawać koraliki Super KheopS i Ava. Przechodzimy do koralika 11/0 na jednym z dłuższych boków oplecionego Iosa. Wybieramy taki otoczony dwoma Toho Round 15/0 (patrz zdjęcie).
2. Należy zwrócić uwagę by dziurki koralików były ułożone jak na schemacie (czy zdjęciu). Wychodząc z koralika Miyuki Delica 11/0 nabieramy koralik Super KheopS, przechodzimy przez dziurkę ramienia koralika Ava, dalej przez dziurkę szpica i przez dziurkę drugiego ramienia tego koralika i wracamy przez drugą dziurkę koralika Super KheopS w stronę oplecionego Ios. Można tę drogę powtórzyć wzmacniając przyszycie koralikóów Super KheopS i Ava.
3. Przechodzimy koralikami na drugą stronę Ios’a, gdzie doszywamy opleciony w Etapie I kryształek. Wykorzystując koraliki Miyuki Delica 11/0 (zaznaczone na zdjęciu) zszywamy ze sobą oba elementy.
Etap IV – wykończenie
Używając kleju do szkła i metalu np. Rahyer lub Hasulith łączymy ze sobą sztyft do wklejania z tyłem oplecionego kryształka. Jeśli zdecydujemy się na sztyfty z tzw. bolcem, to na potrzeby naszych kolczyków trzeba „bolec” ciut skrócić, obcinając szczypcami tnącymi.
Oczywiście możliwe jest też doszycie pętli z koralików, która pozwoli zamontować ulubiony typ bigla czy sztyftu.
Nie zapomnij oznaczyć swojej wersji kolczyków Veneno i dołączyć do naszej Galerii Waszych Prac #tutorialroyalstone
Serdecznie pozdrawiam,
Weronika Kaczor, Weraph
Leave A Comment