Jak zrobić kolczyki sutasz z chwostami?
Sutaszowe kolczyki są chyba marzeniem każdej z nas. Dzisiejszy tutorial autorstwa Magdaleny Bielskiej MAB pokazuje jak takie kolczyki wykonać samodzielnie. Projekt Leyla nie jest skomplikowany i poradzi z nim sobie nawet początkująca sutaszystka.
Materiały potrzebne do wykonania kolczyków sutasz:
- koraliki retro łezka Vintage Beads – Green Capri – 2 szt.
- koraliki Round Beads 6 mm – Alabaster Aqua Green – 10 szt
- koraliki Round Beads 4 mm – Velvet Suede Blue 4mm – 10 szt
- kulki hematytu złotego 3mm – 10 szt
- sznurki do sutaszu Italy – acetat spruce (ok. 3,10 m), acetat new denim (ok. 1,20 m) i roman gold metallic (ok. 0,70m)
- chwost wiskozowy 70x10mm – grynszpan, miętą, aqua lub turkus – 2 szt
- Miyuki Delica Metallic Purple AB 11/0
- Toho Round Permanent Finish-Galvanized Starlight 8/0, 11/0 i 15/0
- Toho Round 15/0 Metallic Nebula
- bigle do kolczyków ze stali chirurgicznej
- nici (u mnie nici Poly Sheen do szycia sutaszu i nici S-lon do wykonania opaski na chwost) w odpowiednich kolorach, klej do bizuterii (Bostik), kawałek filcu do podklejenia łezki, skórka lub inny materiał do wykończenia spodu
Sposób wykonania kolczyków:
Ułożyłam sznurki Italy (każdy o długości ok. 28cm) w kolejności: dwa w kolorze spruce, roman gold metallic i spruce, prawą stroną (jodełka splotu >>>) i zostawiłam wolne ok. 10 cm sznurków. Uszyłam kształt łezki Vintage Bead, połączyłam sznurki, a następnie wszyłam samą łezkę. Pozostałe puste miejsce u zbiegu sznurków zakryłam, wszywając koralik Toho Permanent Finish-Galvanized Starlight 11/0. Nie mocowałam łezki przez podklejenie, aż do końca pracy wokół niej, żeby móc ją swobodnie przesuwać i doszywać elementy do okalającej ją sutaszowej pętli. Sznurki powinny być przeszywane dokładnie przez środek między rdzeniami, wtedy układają się równo i nie deformują.
Sznurki przy czubku łezki wywinęłam i obszyłam nimi koralik Round Bead turkusowy (Alabaster Aqua Green) 6mm, ale nie zawinęłam na nim ślimaka, lecz dodałam mniejszą kulkę – niebieską ( Velvet Suede Blue) 4 mm. Za kulką podwinęłam jeden ze sznurków do dołu, a pozostałe trzy poprowadziłam dalej i doszyłam do pętli wokół łezki.
Następnie z trzech sznurków uszyłam ślimaka wokół kulki złotego hematytu 3 mm, zakończyłam szycie po lewej stronie, żeby nie deformować sznurków. Doszyłam sznurki do pętli. Pustą przestrzeń, powstałą za niebieską kulką, ozdobiłam koralikiem Toho (Starlight ) 11/0, oraz doszyłam od tyłu pojedynczy sznurek okalający niebieską kulkę. Analogicznie uszyłam element po drugiej stronie kolczyka.
Złożyłam sznurki (każdy o długości ok. 12 cm) w kolorach: new denim i dwa spruce, przyszyłam do pętli wokół łezki poniżej poprzedniego elementu, zostawiając ok. 3 cm wolnych sznurków. Sznurki przestałam doszywać zbliżając się do osi symetrii kolczyka i zszyłam je same, lekko wyznaczając kształt przyszłego ślimaka na dole kolczyka.
Powróciłam do pozostawionych sznurków powyżej, doszyłam je do ślimaka na kulce hematytu, wywinęłam i obszyłam nimi turkusową kulkę Round Bead 6mm. Analogicznie postąpiłam po drugiej stronie kolczyka.
Pozostały sznurki na dole kolczyka – zszyłam je uważając, aby zeszły się idealnie symetrycznie względem pionowej osi kolczyka. Końce sznurków wywinęłam i uszyłam dwa ślimaki na kulkach granatowych 4mm.
W pustą przestrzeń między pętlą a ślimakami wszyłam kulkę złotego hematytu 3mm, mocując ją od pętli do jednej woluty ślimaka, a następnie do drugiej.
Łuki dolne, pomiędzy ślimakami ozdobiłam koralikami Toho Round Permanent Finish-Galvanized Starlight 8/0, mocowanymi Toho Round Metallic Nebula 15/0. Każdy z koralików przeszyłam kilkukrotnie dla usztywnienia.
W puste przestrzenie między schodzącymi się ślimakami wszyłam koraliki Toho 11/0.
Skończyłam obszywanie pętli wokół łezki, więc mogłam ją teraz umocować, poprzez podklejenie od spodu, za pomocą odpowiednio wyciętego kawałka filcu. Końcówki sutaszu lekko rozkręciłam, żeby zmniejszyć garbki na późniejszym podklejeniu tyłu pracy skórką.
Złożyłam sznurki (każdy o długości ok. 7 cm) w kolejności: dwa spruce, roman gold metallic, spruce, new denim i zaczęłam szyć pętlę. Na górze pętelki wszyłam koralik Round Bead turkusowy 6mm, następnie niebieski 4mm i zakończyłam pętlę.
Pętlę z koralikami podszyłam pod element główny, symetrycznie na górze kolczyka, połączenie ślimaków głównego elementu ozdobiłam koralikiem Toho 11/0, zasłaniając jednocześnie pustą przestrzeń w pętli, poniżej niebieskiego koralika.
Czas na opaskę wzmacniającą i zdobiącą chwost: na nić S-lon nawlekłam koraliki w kolejności – Miyuki Delica Metallic Purple, Toho Permanent Finish-Galvanized Starlight 15/0, cztery Miyuki Delica, Toho 15/0 i znów Miyuki Delica. Opaskę uszyłam ściegiem peyote, takiej długości, aby ściśle obejmowała górę chwostu (u mnie wyszło 36 rzędów). [Jak wykonać ścieg peyote pokazujemy we wpisie: TU]
Opaskę zamknęłam zszywając brzegowe koraliki na chwoście, i powtórnie przeszyłam nicią przez miejsce łączenia. Następnie przeszyłam tą samą nicią chwost między koralikami, aby opaska się nie przemieszczała. Należy robić to bardzo delikatnie, żeby nie naruszyć nici w „główce” chwostu.
Chwost doszyłam do sznurków ślimaków na dole kolczyka, za pomocą dwóch kulek hematytu 3mm. Pozostałą nić z początku opaski, przeprowadziłam przez chwost i zakończyłam w elemencie sutaszowym.
Na górze kolczyka przyszyłam bigiel i umocowałam go dwoma koralikami (Toho Round Permanent Finish-Galvanized Starlight 11/0), aby kolczyk nie okręcał się.
Do tylnej strony kolczyka przykleiłam granatową skórkę (pośrodku), użyłam kleju Bostik. Obcięłam nadmiar skórki według kształtu kolczyka i podkleiłam dokładnie części brzegowe, używając wykałaczki do nakładania kleju.
Drugi kolczyk wykonałam w ten sam sposób. Kolczyki są wyjątkowo lekkie, mimo dużego rozmiaru. Ten sam wzór nadaje się świetnie na wisior. Mam nadzieję, że tutorial będzie pomocny.
przepiękne, podziwiam talent. 🙂
Dzień dobry!
Kolczyki są przepiękne! Czy można je kupić? A jeśli tak, to jaka jest ich cena? Nie będę robiła ich sama, bo robię już tyle różnych rzeczy, że czasu nie wystarczyłoby… 😉 Pozdrawiam Beata Solarska 🙂
W tej sprawie proszę kontaktować się z autorką pracy Magdaleną Bielską https://www.facebook.com/MabMagdalenaBielska/