Jak zrobić łapacz snów z koralików i piórek?

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Łapacz snów – chwytacz snów DIY

Piórka z Royal-Stone wleciały w moje ręce zaraz po Nowym Roku. Z miejsca wiedziałam, że będą nieziemsko wyglądać użyte w biżuterii. Lub jako ozdoba mieszkania. Pierwsze, co przyszło mi do głowy – to łapacz snów, w mojej wersji uroczo nazwany chwytaczem marzeń (z ang. dreamcatcher, propozycja tłumaczenia własna).

Pracę nad chwytaczem podzieliłam na trzy etapy, a czas wykonania całej pracy przewiduję na kilka godzin, warto więc poświęcić dwa-trzy zimowe wieczory :). Wykonałam dwie ozdoby, w dwóch wersjach kolorystycznych, różnią się wykończeniem –zatem puść wodze wyobraźni i wykonaj chwytacz marzeń…twoich marzeń!

Materiały potrzebne do wykonania łapacza snów:

1 etap – Obręcz z koralików do łapacza snów

Na początku wykonamy stelaż do chwytacza marzeń. W tym celu potrzebujemy 18-centymetrowy odcinek ściegu spiral herringbone na 4 koraliki, w jednym lub dwóch kolorach. Użyjemy koralików 15/0.

1. Tworzymy pierwszy rząd ściegiem ladder stitch. Najpierw nabieramy dwa koraliki, ustawiamy je obok siebie, dwukrotnie przeszywając, jak na grafice. Wychodzimy dołem z drugiego z koralików.

h1

2.  Nabieramy nowy koralik (w wersji dwukolorowej, w kolorze B). Dodajemy go tak, by ustawił się z boku koralika, dwukrotnie przeszywając, jak na grafice.

h2

3. Nabieramy nowy koralik, w kolorze B. Dodajemy go w analogiczny sposób jak poprzedni.

h3

4.  Łączymy ostatni koralik z pierwszym.

h4


5. Przechodzimy do dodawania koralików ściegiem herringbone, zawsze dodajemy koraliki parami. Wychodząc do góry, z koralika A nabieramy 2 koraliki A. Wchodzimy od góry w sąsiedni koralik A z bazy, przechodzimy pod spodem do sąsiedniego koralika B.

h5

6. Nabieramy 2 koraliki B, przechodzimy od góry w sąsiedni koralik B z bazy. Przechodzimy pod spodem przez sąsiedni koralik w kolorze A i pierwszy koralik A dodany w tym rzędzie (czyli przez dwa koraliki w górę).

h6

7. Nabieramy 2 koraliki koloru A. Przechodzimy od góry w sąsiedni koralik A, z poprzedniego rzędu. Aby sznur się skręcał, teraz przechodzimy dołem do koralika w kolorze B, rząd niżej, po ukosie. Tym samym, przechodzimy przez dwa koraliki w kolorze B w górę.

h7

8. Nabieramy 2 koraliki koloru B. Przechodzimy od góry w sąsiedni koralik B, z poprzedniego rzędu. Również przechodzimy po ukosie, do koralika w kolorze A, rząd niżej. Tym samym przechodzimy teraz przez trzy koraliki A w górę.

h8

9. Powtarzając kroki 7 i 8 wykonujemy około 18-centymetrowy odcinek. Przygotowujemy kółko z drutu pamięciowego – ucinamy tak, aby mieć 1,2 obwodu (1 i jeszcze 1/5, końce się mijają jak w kołeczku sprężynkowym).

Łapacz marzeń tutorial Weronika Kaczor, Weraph

Nadziewamy na drut odcinek z koralików. Łączymy końce koralikowego odcinka tak by kolory były dopasowane do siebie.

DSC_0132

Jeśli łączenie będzie widoczne, nie ma czym się przejmować. W miejscu łączenia w etapie 3 dodamy  krawatkę.

DSC_0149

2 etap – Wypełnienie obręczy łapacza snów pajęczyną z koralików.

Rozpoczynamy pracę od oplecenia koralikami centralnego elementu  ściegiem tubular peyote. Staramy się układać koraliki ściśle obok siebie.

1. Nabieramy 32 koraliki 15/0. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy koralik, zamykając koraliki w kółeczko.

1cm

2. Dodajemy pojedynczo koraliki 15/0, w co drugi koralik z kółeczka. W sumie dodajemy 16 koralików. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

2cm

3. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki cylindryczne 11/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

3cm

4. Ponownie pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki cylindryczne 11/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

4cm

5. W tym miejscu można osadzić kryształek/oczko.

5cm

6. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki 15/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.

6cm

7. Pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu dodajemy pojedynczo koraliki 15/0. Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik. Jeśli oczko nie będzie się dobrze trzymało, można dodać dodatkowe rzędy koralików.

7cm

8. Wracamy do rzędu 3, wychodzimy z koralika cylindrycznego 11/0. Nabieramy 3 koraliki 15/0 i przechodzimy do kolejnego koralika z rzędu 3. Następnie pomijamy dodawanie koralików, przechodząc koralikami do kolejnego koralika z rzędu 3. Ponawiamy dodawanie 3 koralików 15/0. Utrzymując ten schemat dodawania, uzyskamy 8 rogów, z koralików 15/0. Kończąc rząd, wychodzimy ze środkowego koralika 15/0 z pierwszego rogu.

1-ŁAPACZ SNÓW1

9. Pomiędzy środkowe koraliki 15/0 z rogów dodajemy 4 koraliki w kolorze A, 1 w kolorze B, 4 w kolorze A. Używamy koralików 15/0. Powtarzamy dodawanie (4A/1B4/A) dookoła, w sumie 8 razy, powstanie ośmioramienna gwiazdka.

9cm

Ponownie przechodzimy przez koraliki dodane w rzędzie 8. Pomijamy koraliki w kolorze B podczas przechodzenia przez koraliki (przechodzimy tylko przez koraliki koloru A).

10. Wychodząc z koralika B na ramieniu gwiazdki, nabieramy 1B/3A/1B/3A/1B. Dodajemy je dookoła, do koralików B na ramionach gwiazdki.

10cm

11. Przechodzimy ponownie przez koraliki na nowych ramionach, z pominięciem środkowego koralika B. Pomiędzy koralikami 1B z ramion dodajemy po jednym koraliku B.

11cm

12. Wychodząc z koralika B na środku ramienia, dodajemy 1B/5A/1B/5A/1B. Dodajemy je dookoła, do koralików B na środku ramion gwiazdki.

12cm

13. Przechodzimy ponownie przez koraliki na nowych ramionach, z pominięciem środkowego koralika B. Pomiędzy koralikami 1B z ramion dodajemy po jednym koraliku B.

13cm

14. Wychodząc z koralika B na środku ramienia, dodajemy 1B/6A/1B/6A/1B. Dodajemy je dookoła, do koralików B na środku ramion gwiazdki.

14cm

15. Przechodzimy ponownie przez koraliki na nowych ramionach, z pominięciem środkowego koralika B. Pomiędzy koralikami 1B z ramion dodajemy po jednym koraliku B.

15cm
DSC_0212

16. Wychodząc z koralika B na środku ramienia, nabieramy 2 koraliki B, wbijamy się w dowolny, wewnętrzny koralik z obręczy, nabieramy 2 koraliki B i wracamy do koralika B na środku ramienia. Przechodzimy do kolejnego ramienia, przyszywając ramiona mniej więcej co 2 centymetry (w linii prostej). Powtarzamy przyszywanie ramion, do uzyskania w pełni rozpiętej na kole pajęczyny. Koronka jest elastyczna, powinna w łatwy sposób dopasować się do koła.

16cm
DSC_0272

3 etap – Dodanie elementów ozdobnych, piórek i krawatki do obręczy łapacza marzeń.

Warto w tym momencie położyć koło przed sobą i rozważyć jak będzie wyglądała gotowa praca. Jakich piórek użyć, jakich dodatków metalowych. Jeśli widoczne jest połączenie końców na obręczy, najlepiej ustawić je na samej górze pracy, na środku :).

DSC_0301
DSC_0318

1. Piórka dobieramy parami lub trójkami, obcinamy zbędne przypiórka (takie malutkie, puszyste niteczki) oraz wyrównujemy dutki. Wklejamy piórka do końcówek metalowych/stalowych. Należy zwrócić uwagę jak zamontowane będą piórka do obręczy, aby dopasować pozycję kołeczka do zaczepiania ogniwka w końcówce. Odkładamy piórka na bok, z dala od niebezpieczeństw (np. zainteresowanego kota), aby klej związał.

2. Mocujemy ogniwka (jeśli mamy ogniwka 8-9mm średnicy) na koralikowych obręczach i do nich doczepiamy piórka i ozdoby. (wersja czarno-biała)

Jeśli nie mamy takich dużych ogniwek, ucinamy fragmenty łańcuszka (ok. 1,6-1,8 cm), opasamy nimi obręcz i łączymy końce fragmentu za pomocą małego ogniwka. Do tych ogniwek doczepiamy piórka i ozdoby. (wersja szaro-zielona)

3. Krawatka – jeśli nasze połączenie na obręczy jest widoczne, tworzymy ściegiem peyote niewielką opaskę z koralików cylindrycznych.

a. Nabieramy parzystą liczbę koralików, np. 6.

p1

b. Nabieramy jeszcze jeden koralik, zawracamy nić w przedostatni koralik (tj. 5) z rzędu a.

p2

c. Wychodząc z koralika 5, nabieramy jeden koralik i przechodzimy do koralika 3.

p3

d. Postępując analogicznie jak w punkcie c dodajemy jeden koralik do koralika 1.

p4

e. Zawracamy, nabieramy jeden koralik i dodajemy go do pierwszego wystającego koralika. Kontynuujemy dodawanie koralików.

p5

Kiedy uzyskamy satysfakcjonująca długość (trzeba tez wziąć pod uwagę grubość nośnika), zszywamy końce opaski, otulając obręcz. Wiążemy końce nici i chowamy ją do środka. Jeśli opaska musi być nieruchoma, można ją lekko przykleić do obręczy lub przyszyć.

5. Zakładamy nośnik (łańcuszek, rzemień, sznurek). I gotowe!

DSC_0448
DSC_0455
DSC_0526
DSC_0479

Mam nadzieję, że warto było! Koniecznie pochwal się twoim Chwytaczem marzeń!

Weronika Kaczor, Weraph