W przerwie między świętami a Nowym Rokiem wiele z nas ma wolne, więc można ten czas poświęcić na naukę nowych technik lub podszkalanie swojego warsztatu. Dla wszystkich, którzy właśnie w taki sposób chcą spędzić ten czas przygotowałam długi tutorial na zawieszkę sutaszową z chwostem. Jak pewnie zdążyłyście zorientować się po samej liście produktów wybrałam najmodniejsze kolory roku 2016. Króluje jasny róż i błękit jednak całość przełamałam szarością. Równie dobrze można spróbować z innymi kolorkami, może bardziej Sylwestrowo?
Lista produktów:
- Sutasz:
2 odcienie różu – 016-A005m oraz 019-A085m , błękitny i szary; - kaboszony;
- taśma cyrkoniowa;
- chwost;
- krawatka;
- nici, igła, klej;
- koraliki Toho;
- filc lub skórka do podklejenia.
I ETAP – obszycie kaboszonu i wywinięcie sznurków
1. Przygotuj 4 sznurki sutaszu o długości ok. 25cm. Pamiętaj, żeby złożyć je jodełką w jednym kierunku. Jeśli masz jakiś wątpliwości to zapraszamy Cię TU. Szycie zacznij na wysokości około 6cm od początku sznurka. Przygotowane sznurki zszyj drobnym ściegiem formując kształt kaboszonu.
2. Po obszyciu sznurków wokół kaboszonu zszyj je razem, w miejscu gdzie się schodzą.
3. Teraz musisz umocować kaboszon w sznurkach podklejając go. Zostaw do wyschnięcia.
4, Czas wywinięcia. To jeszcze nie ślimaczki. Wszywamy pomiędzy sznurki rząd kilku koralików.
5. Na koniec zrób wywinięcie – ślimaczka i wszyj jeden koralik.
6. Sznurki zszyj dookoła koralika.
7. To samo zrób z drugiej strony a sznurki z tyłu przytnij.
II ETAP – wszycie taśmy cyrkoniowej
1. Przygotuj odpowiedni odcinek taśmy cyrkoniowej oraz kolejne 4 sznurki sutaszu. Taśmy utnij trochę więcej, ponieważ w trakcie wszywania nieco się skróci (wszywamy tak by maksymalnie zmniejszać odstępy pomiędzy cyrkoniami).
Długość sznurków w moim przypadku to ok. 18cm. Będzie ona zależała m. in. od tego jakiej wielkości kaboszonu użyłaś.
Wyprowadź igłę w miejscu, gdzie zamierzasz rozpocząć szycie a następnie przyłóż taśmę oraz sutasz. Przeprowadź nitkę pomiędzy dwoma pierwszymi cyrkoniami i wbij się w nowe 4 sznurki. Z powrotem wbij się w sutasz przejdź pomiędzy cyrkoniami, tym razem z tyłu taśmy i wbij się w sutasz okalający kaboszon.
2. W taki sposób taśmę wszywamy do samego końca.
3. Czas na wykończenie sutaszu ślimaczkami. Doszyj luźne sznurki do istniejących już ślimaczków możesz. Pomiędzy dać koralik lub zszyć je tak by ścisło przylegały do siebie. Ja wybrałam tę drugą opcję.
Następnie zrób ślimaczek, w który wszyjesz drobny koralik Toho.
4. Sznurki musisz zszyć dookoła, tak by się nie rozchodziły.
5. Tym razem nie chcę by ślimaczek był podwinięty pod spód pracy, a by wywijał się do zewnątrz.
6. Ponownie musisz zrobić ślimaczek, jednak tym, razem wywijając sznurki w drugą stronę. Jak zwykle musisz wszyć koralik i wszystkie sznurki zszyć razem.
To samo należy powtórzyć z drugiej strony.
III ETAP – doszywanie dodatkowego elementu i wykończenie
Tym razem przygotuj sobie 5 sznurków i mały kaboszon. Sznurki obszyj wokół kaboszonu. Pamiętaj o jodełce 🙂 Na koniec wszystkie sznurki zszyj razem.
Pamiętaj, żeby zszywając sznurki co jakiś czas przykładać kaboszon. Ułatwi Ci to uzyskanie odpowiedniego kształtu.
2. Dzięki temu, że wybrałam kaboszon w oprawie nie muszę go wklejać tylko przyszywam.
3. Gdy kaboszon jest już umocowany pozostaje nam połączyć wszystkie elementy ze sobą.
4. Kiedy oba elementy są zszyte razem przechodzę do drobnych ozdób. Rozbudowuję zawieszkę na górze dodając koraliki a następnie sznurki. Wcześniejsze wszycie koralików spowoduje, że łatwiej nad nimi zapanować.
Po wszyciu wszystkich koralików czas na doszycie sutaszu. Wyjdź igłą przez pierwszy koralik i przebij się przez sznurki.
5. Sznurki jak zwykle należy wykończyć ślimaczkami.
6. Powtarzamy to samo z drugiej strony i zabieramy się za doszycie chwosta. Igłę wyprowadź po środku i nabierz koraliki. Następnie przejdź przez chwost i wróć przez koraliki i sutasz.
7. Wszystkie elementy mamy już doszyte. Teraz czas na krawatkę i podklejenie skórką. Ja używam krawatki do naklejenia ale spokojnie możesz użyć takiej do doszycia. Zamiast skórki możesz podkleić tył filcem.
Krawatkę doklejamy lub doszywamy u góry, zwracając uwagę by była po środku.
Zawieszkę przykładamy do skórki i odrysowujemy. Następnie wycinamy precyzyjnymi nożyczkami. Smarujemy skórkę klejem i przyciskamy do tyłu zawieszki (warto przeczytać informacje na kleju dotyczące aplikacji. Większość klejów należy pozostawić na parę minut do przeschnięcie).
Tak wygląda gotowa zawieszka. Do zawieszenia możecie wykorzystać jedwab Sari.
piekny wisior. czy mogłabym uzyskac informację jakiej wielkości są te kaboszony? z tym zawsze mam najwiekszy problem 🙁
Dziękuję 🙂 Kaboszon jest wielkości 30x20mm