Wszystko o ogniwkach do tworzenia biżuterii
Małe lub duże, pojedyncze lub podwójne, okrągłe albo… wcale nie!
Kółeczka biżuteryjne zna chyba każdy – to jeden z podstawowych elementów używanych do tworzenia biżuterii, wykorzystywany praktycznie we wszystkich technikach. W końcu prawie zawsze w naszej pracy musimy na zakończenie coś z czymś połączyć – i wtedy ono przychodzi nam z pomocą. To brakujące ogniwo to właśnie… ogniwko! 🙂
Do czego używamy ogniw?
Ogniwa w biżuterii mają bardzo wiele zastosowań. Służą przede wszystkim:
- do łączenia poszczególnych elementów w kolczykach, naszyjnikach i bransoletkach,
- do montowania zapięcia,
- do zapinania,
- do wieszania wisiorów i zawieszek,
- do podczepiania zawieszek i innych elementów ozdobnych.
Jakie są rodzaje ogniw?
W tworzeniu biżuterii używa się kilka rodzajów ogniwek. Bywa, że można je stosować zamiennie, innym razem potrzebny jest jeden konkretny rodzaj. Dobrze jest wiedzieć, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje i kiedy najlepiej je stosować:
- ogniwa zlutowane – nie mają rozcięcia, przez co są bardzo mocne, ale z kolei nie wszędzie znajdą zastosowanie: nie nadają się tam, gdzie ogniwa są łącznikami; ponieważ one same się nie otwierają, należy o nie zaczepić inny, otwierający się element;
- ogniwa otwarte – najpopularniejszy rodzaj ogniw, dostępny w wielu rozmiarach (różne średnice i grubości drutu); za ich pomocą można łączyć różne elementy, także te o zlutowanych oczkach;
- elipsy – to rodzaj ogniwa otwartego o wydłużonym kształcie; przez swój owalny kształt i rozcięcie z boku są bezpieczniejsze od tradycyjnych okrągłych ogniw; otwiera się je w ten sam sposób, co tradycyjne ogniwa otwarte;
- ogniwa sprężynowe – spiralne ogniwa, które dzięki kilkukrotnemu zawinięciu drutu są bardzo mocne i nie niosą ryzyka rozgięcia się ogniwa w cięższych projektach; wystarczy je rozszerzyć, by zahaczyć o nie element, ale uwaga: sprężynują i… odskakują!
Co warto wiedzieć o stosowaniu ogniw?
Większe ogniwo nie oznacza wcale, że będzie ono mocniejsze! Warto zwrócić uwagę również na grubość drutu oraz materiał, z którego jest ono wykonane. Stalowe ogniwa będą dużo twardsze od tych wykonanych np. ze srebra.
Wielkość i grubość ogniwek powinniśmy dopasować do naszej pracy, uwzględniając jego funkcję i aspekty wizualne. Tam, gdzie ogniwo jest tylko łącznikiem, wystarczy kółeczko mniejszej wielkości, żeby nie rzucało się w oczy. Do zapinania wygodniejsze będzie nieco większe ogniwko.
Jak otwierać ogniwa otwarte?
Ogniwa możemy otwierać i zamykać za pomocą dwóch par szczypiec płaskich lub za pomocą jednej pary szczypiec oraz obrączki-otwieracza do ogniw.
Ogniwo należy dobrze chwycić podczas otwierania i zamykania, żeby nam się nie wysunęło. Jeśli używamy dwóch par szczypiec, jednymi narzędziami najlepiej trzymać je wzdłuż końcówki narzędzi (bokiem), a drugimi – pod kątem 90° (końcówką szczypiec).
Ogniwa otwieramy zawsze w przód i w tył – nie rozciągamy ich na boki, ponieważ wtedy się zdeformują!
Przy zamykaniu ich końcówki powinny się o siebie otrzeć – wtedy mamy pewność, że ogniwo jest domknięte.
Ogniwa biżuteryjne można także wykorzystywać do tworzenia biżuterii w technice chainmaille. Więcej na ten temat znajdziecie w innych wpisach na naszym blogu. Zapraszamy do lektury: Biżuteria chainmaille.
Leave A Comment