W naszej ofercie pojawiła się seria nowych zawieszek zaprojektowanych i wykonanych specjalnie dla Royal-Stone. Część z nich to rozety, które można wykorzystać do stworzenia efektownej biżuterii. Jeden z tych wzorów posiada bardzo długą historię, ciekawe właściwości i wykorzystywany jest przez wielu biżuteryjnych twórców. Przykładów prac biżuteryjnych z jego wykorzystaniem znaleźć można wiele na Etsy (kliknij)
Intrygująca rozeta
Prawie każdy z nas choć raz w życiu przeżył długi spacer asfaltową drogą wśród krajobrazu Tatr uwieńczony odpoczynkiem nad malowniczym Morskim Okiem. Odwiedzając położone nad jeziorem schronisko można natknąć się na zagadkowy symbol – stylizowany kwiat o sześciu symetrycznie rozmieszczonych płatkach wpisany w okrąg. Został on wycięty przez góralskich cieśli na wielu drewnianych elementach schroniska. W trakcie przemierzania Podhala na symbol ten natykamy się niemal na każdym kroku.
KWIAT ŻYCIA. Właściwości
Tak powszechnie występowanie wzoru tej rozety prowokuje pytanie, dlaczego stała się tak popularna? Czy ma jedynie zdobić, czy też posiada głębsze znaczenie?
W wierzeniach ludowych symbol ten bywa traktowany jako chroniący przed „złymi mocami”. Z tego też powodu umieszczano go często na drewnianych ogrodzeniach, nadprożach oraz belkach stropowych domów – tzw. sosrębach (szczególnie na Podhalu, jednak występuje też w innych regionach Polski).
„Kwiat życia” wzbudza współcześnie ożywione zainteresowanie i pojawia się także w kontekście zagadnień tzw. „świętej geometrii”.
Z łatwością odnaleźć można także różne inne teorie mające wskazywać na jego magiczne właściwości, jak też właściwości prozdrowotne. Zgodnie z nimi symbol ten oprócz właściwości ochronnych posiada także właściwości energetyzowania i poprawiania struktury wody oraz łagodzenia bólów głowy. Neutralizuje także szkodliwe promieniowanie.
Historia
Nieco dłuższe prześledzenie tematu prowadzi do odkrycia, iż najprawdopodobniej jest to jeden z najstarszych symboli znanych człowiekowi. Stanowi część większej struktury geometrycznej nazywanej współcześnie „kwiatem życia” lub gwiazdą heksapetalną (inne używane w Polsce nazwy to rozeta karpacka, rozeta podhalańska lub rozeta słowiańska). Ten zagadkowy symbol pojawiał się na przestrzeni tysiącleci na różnych kontynentach.
W okresie renesansu symbol wzbudził zainteresowanie samego Leonarda da Vinci, co obrazują zachowane rysunki. Wczasach średniowiecznych „kwiat życia” pojawiał się na drzwiach, belkach stropowych, krzyżach, elementach gzymsów i kapiteli (podobnie jak ma to miejsce współcześnie jeszcze na Podhalu), herbach, przedmiotach domowego użytku, częściach garderoby. Zdobił również ludowe wycinanki i pisanki, jak też ludowe instrumenty muzyczne (np. sukę biłgorajską – polski instrument ludowy zrekonstruowany w XX wieku).
Historia występowania na terenach dzisiejszej Polski przenosi nas dalej ok. 2000 lat wstecz. Wówczas symbolu tego używali i zdobili nim wytwarzane przedmioty ludzie kultury przeworskiej w okresie przedrzymskim (III w. p.n.e.-V w. n.e., kultura ta zajmowała ona tereny dzisiejszego Śląska, Wielkopolski, Mazowsza, Podlasia i części Małopolski.). Archeologowie znajdowali ozdobione tym symbolem klamry oraz pasy.
Podróżując dalej w czasie tropem „kwiatu życia” trafiamy m.in. do starożytnych Indii, Turcji, czy wreszcie do Egiptu, a tym samym do nierozwiązanych dotychczas zagadek świątyni Ozyrysa w Abydos. To kompleks zbudowany z wielkich granitowych bloków (niektóre o wadze 100-200 ton, czyli wielokrotnie cięższe, niż te użyte przy budowie piramid). Według oficjalnej hipotezy miał zostać wzniesiony przez ludzi, którzy nie znali jeszcze stali oraz koła. Na kamiennych blokach znajdują się rysunki „kwiatu życia”. Kontrowersje wśród naukowców budzi przy tym sposób umieszczenia symbolu na kamieniu. Nie są one wykute, lecz zdają się jakby „wypalone laserem”. Do dzisiaj nie udało się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jakiej techniki mogli użyć ówcześni Egipcjanie do wykonania rysunków na twardej granitowej skale i czy faktycznie to oni je wykonali. Wątpliwości budzi także szacowany okres wzniesienia budowli. Oficjalna wersja głosi, że świątynia Ozyrysa powstała ok. 4000 lat temu, pojawiają się jednak argumenty według których budowla może być znacznie starsza, niektórzy próbują datować jej powstanie na 8.000-10 000 lat p.n.e.
W ten oto sposób wycieczka nad malownicze Morskie Oko w sercu Tatr nieoczekiwanie doprowadziła do tajemnic starożytnego Egiptu.
Czy gdzieś w swoim otoczeniu wypatrzyliście ten symbol? Napiszcie w komentarzu gdzie jeszcze można je znaleźć.
To tylko niektóre zawieszki z nowej serii oraz nasze pierwsze projekty. Czekamy teraz na Wasze pomysły.
to jest ezoteryczny łapacz światła zakamuflowany nazwą “kwiat życia” – ma łapać i zagęszczać światło do poziomu tzw materii,na siatce tego wzoru “zawieszony” jest znany nam świat materialny
Jest na drzwiach stodol na Podlasiu !
Hello
Jestem z Slowacje konkretne Pieniny zaraz spod trzoch korun.
U nas tak samo taky symbol nazywany Peruna kwiat,ale i z tradicje goralskiej.
Mamy to v domach i na chatach.
Co mnie zaciekawilo to jak ten symbol uwidzalem na chacie v alpach v Austrii chata Thürneralm(Saalbach).
Ooo tak na Podhalu często napotkac mozna taka symbolike.. a ja mam w kuchni lyzke drewniana nq ktorej wystrugany jest ten znak. A patrzac na zdjecie az chciałoby sie pojechac nad Morskie Oko.