Czeskie guziki szklane. Historia i ciekawostki.
Jeden z naszych poprzednich wpisów poświęciliśmy czeskim koralikom szklanym. Dzisiaj uzupełniamy go o krótką notkę dotyczącą szklanych guzików. Pierwsze szklane guziki zaczęto produkować w Czechach w drugiej połowie XVIII wieku. Na początku powstawały poprzez kształtowanie szklanej masy masy. Następnie rozwinięto technikę tłoczenia szkła i w tej technice guziki produkowano od lat trzydziestych XIX wieku. Na początku stosowano uszka metalowe, jednak wraz z rozwojem techniki coraz częściej stosowano uszka szklane (od lat osiemdziesiątych XIX w.) Oprócz guzików kształtowanych z masy nad palnikiem oraz tłoczonych pojawiły się w produkcji także guziki dmuchane. Guziki szklane są produkowane w Czechach do dnia dzisiejszego. Aktualna produkcja odbywa się w małych seriach. Oprócz ograniczonej dostępności warto podkreślić, że guziki szklane pokrywane są ręcznie barwnymi emaliami. Ma to decydujący wpływ na postrzeganie ich jako półproduktu wyjątkowego, czyli wykraczającego poza elementy produkowane metodami czysto przemysłowymi. Zmieniające się wzory oraz produkcja w ograniczonych ilościach powoduje, iż z czasem wzrasta także ich wartość kolekcjonerska.
Odrobina historii szklanych guzików z Czech w fotografiach
Biżuteria, czyli guziki szklane z Czech “w akcji”
Guziki szklane z Czech znajdują zastosowanie przy tworzeniu pięknej biżuterii. Na zdjęciach prezentujemy kilka prac Uczestników konkursów biżuteryjnych Royal-Stone. Prace pokazują jakie fantastyczne efekty można osiągnąć łącząc szklane guziki z technikami sutaszu oraz haftu koralikowego.
Aktualna oferta czeskich guzików szklanych w Royal-Stone
W aktualnej ofercie Royal-Stone znajduje się ok 140 modeli szklanych , ręcznie malowanych guzików z Czech. Ze względu na swoją dekoracyjność projektantki często zastępują nimi np kaboszony z kamieni naturalnych. Zajrzyj koniecznie do naszego sklepu TUTAJ i obejrzyj wszystkie aktualnie dostępne modele. Tylko uwaga, guziki te mają czarodziejską moc inspirowania do tworzenia kolejnej pięknej biżuterii 🙂
Życzymy Wam satysfakcji z tworzenia
Ekipa Royal-Stone
We wpisie wykorzystano zdjęcia wykonane w Muzeum biżuterii w Jabłońcu.
A czy jest szansa na kolejną dostawę tych cudów? 🙂
Niestety guzików w najbliższym czasie się nie spodziewamy.
Jestem kolekcjonerem antyków. Chętnie podzielę się z Królową Karoliną, jak i z innymi osobami wrażliwymi na piękno zdjęciami mojej kolekcji antycznych guzików szklanych (prawdopodobnie właśnie wykonanych przez czeskich mistrzów). Dziś trafił mi się guziczek ‘główka pieska’ :-). Dlatego poszukałem ich historii i tak trafiłem na tę stronę. Gdyby to kogoś interesowało… 🙂
Z chęcią obejrzymy zdjęcia kolekcji, proszę przesłać na anna@royal-stone.pl
Nie miałam pojęcia, ze takie guziki ktoś jeszcze ręcznie maluje, niesamowite
Szkoda, że w ofercie mało jest guzików w tych mniejszych rozmiarach…
Czeskie guziki są ręcznie malowane, trudno wykonać piękny wzór np. z motylem na bazie o średnicy np. 10 lub 12mm. Motywy są widoczne dopiero przy rozmiarach od 20mm wzwyż.