Jak zapewne zauważyliście od pewnego czasu w naszym sklepie dostępne są nowe preparaty. Osoby, które pracują z metalem doskonale je znają, jednak chcemy przybliżyć je tym, którzy zmagania z metalem mają jeszcze przed sobą.
Gdybyśmy spróbowali połączyć 2 elementy poprzez lutowanie wysokotemperaturowe bez zastosowania płynu osłonowego cała operacja zakończyłaby się szybkim utlenieniem łączonych części (pojawienie się ciemnego nalotu, czyli warstwy tlenków). Aby lutowanie mogło przebiec pomyślnie należy zabezpieczyć łączone powierzchnie poprzez pokrycie ich specjalnym płynem osłonowym i posłużyć do tego mogą lutówka, Abdek oraz Borax (wszystkie dostępne TUTAJ)
Lutówka
Dostępna w naszym sklepie lutówka to mieszanina kwasu borowego oraz czteroboranu sodu. Może występować w 2 kolorach – żółtym lub zielonym (zabarwienie nie ma wpływu na właściwości). Lutówka doskonale zabezpiecza łączone powierzchnie przed utlenianiem i dodatkowo poprawia lejność lutu. Należy pokryć nią (np pędzelkiem) tylko te powierzchnie, które mają zostać połączone.
Porady: po zpozycjonowaniu łączonych elementów oraz lutu i użyciu lutówki należy odczekać aż lutówka przeschnie. W przeciwnym przypadku, czyli jeśli zaczniemy intensywnie podgrzewać elementy przed wyschnięciem lutówki zakończy się to najprawdopodobniej przesunięciami drobinek lutu i będziemy musieli je układać we właściwych miejscach od początku.
Przykładowo Lutówka jako płyn osłonowy została wykorzystana przez Olgę Czerwińską tworzącą biżuterię pod marką ME LIKE IT w tutorialu na naszym blogu (zobacz TUTAJ, jak oprawić kaboszon w cargę).
Abdek
Abdek to mieszanina etanolu, kwasu borowego oraz czteroboranu sodu. Skład praktycznie taki jak w przypadku Lutówki, jednakże za medium służy tu etanol, który sam bardzo szybko odparowuje (można też po pokryciu nim przedmiotu podpalić go, szybko zajmie się płomieniem i wypali – tylko ostrożnie! 🙂 ) . Abdek z powodzeniem może być używany jako płyn osłonowy do zabezpieczenia powierzchni w trakcie lutowania. Dodatkowo wykorzystuje się go często w celu zabezpieczenia całej powierzchni lutowanego przedmiotu przed utlenianiem (nie tylko miejsc łączonych).
Z racji składnika w postaci etanolu (niska lepkość płynu) Abdek znacznie lepiej penetruje wszelkie drobne zakamarki. Z tego też powodu przyzwyczaiłem się do Abdeka i używam go stale także w roli lutówki. Na zdjęciach poniżej widoczne są powierzchnie zabezpieczone właśnie tym płynem (białawy “nalot” widoczny w niektórych miejscach to właśnie nasza osłona po odparowaniu etanolu).
Borax
Borax to kwas fluoroborowy. Występuje w 2 postaciach – w proszku, jak również wygodnym w aplikacji płynie. Borax doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu powierzchni przed utlenianiem w trakcie prac lutowniczych. Po zaaplikowaniu i podgrzaniu pokrywa powierzchnię warstwą ochronną. Rezultat jego działania jest widoczny na specjalnie przygotowanym zdjęciu prezentacyjnym poniżej.
Borax w oferowanej przez Royal-Stone formie płynnej doskonale sprawdza się w roli lutówki zabezpieczając łączone powierzchnie i umożliwiając zlutowanie elementów ze sobą (dla celów prezentacji do spodniej blaszki dolutowano fragment cargi korzystając przy tym z Boraxu).
Jeśli podejmiesz decyzję o rozpoczęciu swojej przygody z metalem płyny opisane powyżej znajdziesz TUTAJ
Stale zaglądaj także do zakładki na naszym blogu poświęconej metalom. Wkrótce kolejne wpisy poświęcone różnym technikom.
Życzymy Ci samych udanych lutowań 🙂
Klaudiusz i Royal-Stone
używam boraksu, po wrzuceniu zlutowanego przedmiotu do ciepłego roztworu z kwaskiem cytrynowy, odczekaniu i wyciągniąciu, tlenki na wierzchu zostają, nie chca zejść przy użyciu szmatki do poletowania, muszę używać papieru ściernego, niestety nie mogę dotrzeć w każde zagniecenie metalu. co robię źle?
Wstępnie mogę podpowiedzieć:
1. Po naniesieniu boraksu proszę podgrzać przedmiot lekko palnikiem, tak tylko aby pojawiła się biała powłoka. Będą widoczne miejsca, które nie zostały pokryte preparatem. Jeśli takie miejsca występują należy je dodatkowo pokryć roztworem.
A już po lutowaniu:
2. Spróbować przemyć przedmiot po lutowaniu szczoteczką do zębów z płynem do mycia naczyń pod ciepłą bieżącą wodą i wypłukać.
3. Sporządzić roztwór kwasku o większym stężeniu koniecznie w gorącej, a nie ciepłej wodzie. Należy przedmiot przytrzymać nieco dłużej (temperatura istotnie wpływa na szybkość trawienia). Ja wsypuję torebkę (20 g) kwasku cytrynowego na jedną szklankę gorącej, zagotowanej wody. Zostawiam na 10 minut. Jeszcze nie zdarzyło się, aby tlenki nie zeszły.
4. Jak nie zadziała proszę napisać, poproszę wówczas o więcej informacji i spróbujemy coś zaradzić 🙂
Dziękuje za wskazówki.
Dzisiaj przeprowadziłam kilka prób z metalem. Problem pojawia się i przy naniesieniu boraksu na przedmio, przy roztworze gorącym i ciepłym o bardzo wysokim stężeniu oraz przy gorącym i ciepłym roztworze z Pana przepisu. Umycie w wodzie z płynem do naczyń też nie pomaga, może tylko nieznacznie. Boraks używam w proszku z wodą, czy to może być przyczyną? Czytałam trochę wczoraj i nie wiem czy przy ogrzewaniu nie wytwarza się zbyt dużo tlenu co powoduje czernienie?
Pozdrawiam 🙂
Osobiście używałem jako płynów osłonowych Abdecka, Płynu osłonowego i lutówki odpowiednika Abdecku (dostępny w naszym sklepie) oraz gotowego roztworu boraksu. Przy gotowych preparatach tego typu problemy nie występowały. Trzeba też pamiętać, że powłoka zabezpieczająca nie będzie wieczna i przy długim nagrzewaniu może dojść do utleniania metalu. Jednak w przypadkach gdy już pojawiały się tlenki kąpiel w gorącym roztworze kwasku cytrynowego jak dotąd ładnie oczyszczała powierzchnię zarówno miedzi, jak i srebra (nawet wówczas, gdy nie były stosowane płyny osłonowe). Sproszkowanego boraksu dotychczas nie używałem, proszę opublikować pytanie na grupie, ktoś zapewne pomoże: https://www.facebook.com/groups/150541905668227
Niestety, nie stosowałem sproszkowanego boraksu w roztworze z wodą. Proszę opublikować post na grupie pod linkiem bit.ly/2xsVHns i ktoś kto używa na pewno podpowie. Polecam dla wygody użycia stosowanie gotowych preparatów. Ja preferuję Abdeck oraz jego odpowiednik produkcji WD Duber (oba dostępne w naszej ofercie). Te preparaty sporządzone są na bazie alkoholu dzięki czemu szybko odparowują z powierzchni oraz znakomicie penetrują i działają osłonowo nawet w małych szczelinach.
czy do lutowania potrzebny jest specjalny pędzel czy mogę użyć cokolwiek mam pod ręką?
Potrzebny jest dowolny najzwyklejszy pędzelek 😃
Dziękuję za wpis, z chęcią poczytam więcej o lutowaniu i polerowaniu metali
Kolejne wpisy poświęcone tworzeniu z wykorzystaniem metali już wkrótce. Proszę stale do nas zaglądać 🙂
Wkrótce pojawią się kolejne wpisy związane z tworzeniem biżuterii z metali. Proszę do nas stale zaglądać 🙂