Jak zrobić beaded balls? Tutorial na oplot drewnianych koralików koralikami typu seed beads.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Uwielbiam drobne projekty, w których można w prosty sposób wykorzystać resztki koralików. Kiedy tylko wpadły mi w ręce drewniane oponki, od razu wiedziałam, że zamknę je w koralikowych koszulkach z zygzakowym wzorem. Zapraszam Was dziś zatem na krótki tutorial jak krok po kroku opleść koralikami drewniane oponki, które następnie można nawlekać na rzemienie, pasma sari czy sznurki, komponować z nich bransoletki, wykorzystywać jako przekładki czy elementy kolczyków.
Do wykonania beadingowych oponek potrzebować będziesz
- drewnianych koralików w kształcie oponki
- resztek koralików Miyuki Delica (MD) w trzech kolorach – u mnie w kolorze turkusowym, kobaltowym i czerwonym
- resztek koralików Toho Round 15/0 (TR15/0) – u mnie w kolorze złotym
- igły, nici i maty do beadingu
- kleju do bizuterii, nożyczek
Skróty stosowane w opisie
- A – koralik MD w kolorze turkusowym
- B – koralik MD w kolorze kobaltowym
- C – Koralik MD w kolorze czerwonym
- d – koralik TR15/0 w kolorze złotym
Sposób wykonania oplecionych koralikami drewnianych oponek:
1. Przygotuj ok. 1,2 m nici do beadingu i nawlecz na nią koraliki MD w układzie A, A ,B, B, B, A. Pozostaw ok. 10-15 cm wolnej nici od końca.
2. Nawlecz w ten sposób 36 koralików powtarzając sekwencję jeszcze 5 razy. Koraliki te zbudują bazę – dwa pierwsze okrążenia.
3. Zamknij układ koralików w kółeczko przechodząc przez pierwszy turkusowy koralik. Pamiętaj o pozostawieniu wolnego “ogonka” nitki.
4. Rozpocznij kolejne okrążenie szyjąc ściegiem tubular peyote w sekwencji B, C, B. Powtórz tę sekwencję jeszcze pięć razy- aż do końca okrążenia. Na koniec przejdź raz jeszcze przez pierwszy koralik tego okrążenia. W ten sposób kończ każde kolejne okrążenie!
5. Kolejne okrążenie to 6 razy powtórzona sekwencja C, C, B. Zygzakowy wzór już zaczyna być widoczny.
6. Następnie doszywaj koraliki 6 razy w sekwencji B, C, C.
7. Kolejne okrążenie to sekwencja B, C, B powtórzona sześciokrotnie.
8. Kolejne okrążenie to sekwencja B, B, A powtórzona sześciokrotnie.
9. Czas na ostatnie okrążenie złożone jedynie z koralików MD. Doszyj je w sekwencji B, A, A tak jak poprzednio – sześciokrotnie powtarzając tę sekwencję.
10. W tm okrążeniu będziesz doszywać także koraliki TR15/0. Doszyj zatem sześciokrotnie sekwencję A, d, A.
11. Kolejne okrążenie to sześć razy powtórzona sekwencja d, d, A. Koralikowa plecionka zacznie się nieco zmniejszać poprzez użycie koralików TR 15/0, które są mniejsze od koralików MD.
12. Czas na pierwszą redukcję. Przeprowadź nić bez nabierania koralika przez koralik TR15/0 z poprzedniego okrążenia. Dodaj kolejno koraliki C, C. Powtórz te kroki do końca okrążenia. Z 18 koralików w poprzednim okrążeniu poprzez redukcję otrzymaliśmy 12 koralików.
Zakończ przechodząc raz jeszcze przez obydwa koraliki TR15/0 z poprzedniego okrążenia i pierwszy koralik C.
13. Kolejne okrążenie to 6 razy doszyta sekwencja C, d.
14. Kolejne okrążenie to doszycie w sumie12 koralików d, jest to ostatnie okrążenie po tej stronie oponki. Po wszyciu wszystkich koralików przeprowadź nić przez koraliki raz jeszcze dookoła i zaciągnij tak, aby ładnie przylegały do drewnianego koralika.
15. Przeprowadź nić na drugą stronę oponki przez koraliki na skos, aż do początkowego – bazowego okrążenia.
16. Uzupełnij koralikowy oplot dopasowują kolorystycznie wzór zygzaka. To okrążenie odpowiada okrążeniu z pkt.10 i powinno składać się z koralików A i d w odpowiednim układzie, zależnym od miejsca “wyjścia” nici – u mnie jest to d, A, A. Kontynuuj obszywanie oponki analogicznie do pierwszej połowy z zachowaniem odpowiedniego układu kolorów. Po zakończeniu ostatniego okrążenia przeprowadź nić przez koraliki raz jeszcze dookoła.
17. Na koniec pracy oba końce nici przeprowadź kolejno przez sąsiadujące koraliki, kilka razy zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij. Klejem przeznaczonym do biżuterii wklej metalowe okucia w otwory koralików. Pozostaw do wyschnięcia.
18. Oponka jet gotowa. Możesz nawlec ją na rzemień lub kilka cieńszych sznureczków, możesz zastosować ją jako przekładkę lub element naszyjnika. Ja swoją wersję wykorzystania oponek pokażę już niebawem.
Zatem do zobaczenia i koniecznie pochwalcie się swoimi wersjami kolorystycznymi i pomysłami na ich wykorzystanie.
Czy można te oponki wykonać na samych koralikach Toho? Mam ich mnóstwo z wcześniejszych prac, a Miyuki musiałabym specjalnie zamawiać.. i znowu mnóstwo drobnicy zostanie 😉
Oczywiście, można wykorzystać inne koraliki niż Delica. Jeśli ma Pani
cylindryczne Toho to nie powinno być kłopotu i nie potrzeba żadnych
korekt, jednak, jeśli chce Pani wykorzystać Toho Round, wtedy konieczne
będzie dopasowanie wzoru. Może okazać się, że nie uda się wykonać
takiego zygzaka jak w przykładzie z tutoriala.
Agata, Royal-Stone
Witam. Zrobiłam na razie dwie kuleczki. Nie mam zbyt dużego wachlarza kolorystycznego Myuki Delica, dlatego szyłam z TT/12. Rozmiarowo wyszło całkiem ok.
Robiąc drugą kulkę zatrzymałam się na końcówce 12 rzędu. Wyszłam z C 12. rzędu i rząd 13 zrobiłam w układzie : d , C. Doszłam do wniosku, że w takiej kolejności koraliki ładniej się układają. U mnie “d” nie są ani srebrne ani złote, są w takim samym kolorze jak 12/0 C.
Na razie nie mam pomysłu na ich “zagospodarowanie”, ale z czasem pewnie taki pomysł się zrodzi.
Dziękuję za instrukcję. Pozdrawiam 🙂
Bardzo się cieszę, że tutorial przypadł Pani do gustu. Czy można gdzieś zobaczyć Pani kuleczki? Jestem bardzo ciekawa efektu.
pozdrawiam, Agata
Witam. Oczywiście, zamieszczę na mojej stronce i w opisie zwyczajowo opiszę kto jest autorem projektu ( z jakiego korzystałam tutka). Zdjęcie zamieszczę gdy zrobię 5 sztuk.
Pozdrawiam serdecznie, Danuta
Witam. Mam nadzieję, że kuleczki już wkrótce pokażę na stronce https://www.facebook.com/kolorowe.koraliki.i.nie.tylko/ i oczywiście, zwyczajowo opiszę z jakiego projektu korzystałam i kto jest jego autorem.
Chcę ich zrobić trochę więcej, mam pewien pomysł na ich wykorzystanie. 🙂
Będę bardzo ciekawa pani opinii.
Pozdrawiam, Danuta
Pani Danuto, jak widzę to powstają u Pani liczne cuda! Bardzo mi miło widzieć, że korzysta Pani z naszych tutoriali. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Dziękuję za miłe słowa.
Moje kuleczki można już zobaczyć 😀
Pozdrawiam i proszę o następne inspirujące tutki.
Byłam, widziałam – są wspaniałe!
Tylko oponek mi brak. Zamówienie już do Was poszło, w tygodniu działam. Podoba mi sie taki zestaw zestaw kolorystyczny, dobrze że oponki mają duży otwór, planuje je wkomponować w materiał (mam jeszcze resztki jedwabiu sarii od Was). Dzieki za kursik.